fbpx

הלבנת שיניים

הלבנת שיניים

תוכן עניינים

8 דברים שצריכים לדעת על הלבנת שיניים

הליך הלבנת שיניים הפך להיות כל כך פופולרי בשנים האחרונות, עד שנדמה שכמעט כולם עושים זאת. אם אתם רוצים להשיג חיוך בהיר וצח, שיטה זו עשויה להיות בדיוק מה שאתם מחפשים. לא רק שהלבנת שיניים מניבה תוצאות יעילות, אלא שהיא גם יכולה לשנות את החיוך שלכם בצורה דרסטית ועל הדרך גם לשפר את ההערכה העצמית שלכם.

אם אתם שוקלים הלבנת שיניים, הקפידו לבדוק קודם את העובדות לגבי הטיפול אצל רופא השיניים שלכם. רק איש מקצוע מוסמך יוכל לומר לכם אם השיניים והחניכיים שלכם מספיק בריאות על מנת לעבור תהליך הלבנה.

מהי הלבנת שיניים?

הלבנת שיניים מאירה את השיניים ומסייעת בהסרת כתמים ושיפור הצבע. זהו הליך פופולרי ביותר בזכות תוצאות השיפור הניכר של מראה השיניים. רוב רופאי השיניים מבצעים הליכי הלבנת שיניים, אך זהו אינו הליך חד פעמי, ויהיה צורך לחזור עליו מדי פעם אם תרצו לשמור על הגוון הבהיר והחיוך הזורח.

השכבה החיצונית של השן נקראת אמייל. צבע השיניים הטבעי נוצר על ידי השתקפות ופיזור האור מהאמייל בשילוב עם צבע הדנטין שמתחתיו. הגנים משפיעים על עובי האמייל ורמת ההחלקה שלו.

אמייל דק מאפשר לכמות מוגברת של צבע לעבור מהדנטין, וככל שהאמייל חלק יותר, כך הוא משפיע גם על השתקפות האור, ולכן גם על הצבע.

בכל יום נוצר ציפוי דק על האמייל וכתמים מתחילים להצטבר ולכן הלבנת שיניים יעילה ביותר על כתמים חיצוניים, היות וגם אמייל השיניים מכיל נקבוביות שיכולות ליצור כתמים.

סוגי הלבנה

קיימים שני סוגים עיקריים של הליכי הלבנה. הלבנת ויטל (חיות) מבוצעת על שיניים עם עצבים חיים. הלבנה בשיטה השנייה מבוצעת על שיניים שעברו טיפול שורש, ללא עצבים חיים.

הלבנת ויטל היא הסוג הנפוץ ביותר של הלבנת שיניים, וההליך כולל שימוש בג'ל המוחל ישירות על השיניים. מוצר זה מכיל צורה ספציפית של מי חמצן. הלבנת שיניים במרפאת הרופא מאפשרת לו להשתמש בג'ל הלבנה חזק, ובציוד מיוחד של תאורה או לייזר שמפעילים את הג'ל ומאפשרים להלבנה להתרחש מהר יותר.

בחלק מהמקרים, יהיה צורך לחזור לעוד מפגש אחד או שניים, בהתאם לשיטת הטיפול שנבחרה, עד כמה הכתמים חמורים, ורמת הלובן המבוקשת. סוגים שונים של כתמים מגיבים באופן שונה לטיפול.

איך הטיפול עובד?

ראשית, רופא השיניים יצפה את החניכיים בחומר מכסה ומגן, ובהמשך יימרח חומר ההלבנה על השיניים. חומרי הלבנה מסוימים מופעלים על ידי נורת לייזר, אורות מיוחדים, או על ידי החום הנובע מאורות אלה. לאחר החדרת חומר ההלבנה, הרופא יפעיל את מקור התאורה על השיניים.

אם השיניים לא נצבעו היטב, הרופא עשוי להציע להמשיך בתהליך ההלבנה בבית למשך מספר ימים או שבועות. במקרה זה, הוא ייקח דוגמא מהשיניים העליונות והתחתונות ויצור תבנית פה בהתאמה אישית, שתתאים היטב. התאמה צמודה עוזרת לחומר ההלבנה להישאר במגע עם השיניים.

חשוב להקפיד על הנחיות הטיפול בבית

יש להרכיב את תבנית ההלבנה במשך כמה שעות מדי יום. אנשים רבים משיגים את כמות ההלבנה שהם רוצים בתוך שבוע-שבועיים. יחד עם זאת, יתכן שתצטרכו להשתמש בתבנית במשך חודש ומעלה.

מומלץ שלא לקנות חומרי הלבנה ללא מרשם, היות והם אינם משתלבים עם תבנית הפה בהתאמה מדויקת, ועלולים להיות לא בטוחים לשימוש.

הסיבות לעבור טיפול הלבנה של שיניים

הסיבות השכיחות ביותר להלבנת שיניים צהובות או מוכתמות הן:

  • הבהרת שיניים מוכתמות מכתמי טבק.
  • טיפול בשיניים שנפגעו כתוצאה משתיית נוזלים כהים כמו קפה, קולה, תה ויין אדום.
  • טיפול שאינו נאות בשיניים.

גם הזדקנות הופכת את השיניים לבהירות פחות, ככל שהאמייל מתחיל להיות דק יותר והדנטין הופך להיות כהה יותר.

ייתכנו מצבים שבהם ילדים נולדים עם כתמים בשיניים, כתוצאה מחשיפת עובר לעודף פלואוריד או צריכת אנטיביוטיקה מסוג טטרציקלין של האם במהלך המחצית השנייה של ההיריון, או על ידי ילד בגיל שמונה ומטה, כשהשיניים שלו עדיין מתפתחות. גם טראומות פיזיות או נפשיות עלולות לגרום לכהות שיניים.

הלבנת שיניים במרפאה

הלבנת שיניים במרפאה מניבה תוצאות מצוינות. הליך זה מתבצע במרפאת שיניים וניתן לבצע אותו במהירות, בדרך כלל בתוך חצי שעה עד קצת יותר משעה. הטיפול במרפאה יקר, אך הטיפול בטוח והתוצאות מיידיות, כך שזוהי אפשרות אטרקטיבית ומומלצת.

טיפול במרפאה על ידי רופא השיניים יכול גם לאתר בעיות שיניים או חניכיים שדורשים טיפול והתייחסות לפני תהליך ההלבנה. לאחר הבדיקה וטיפול בליקויים שהתגלו ניתן לבצע בבטחה את ההליך.

תוצאות דרמטיות ביותר

ברוב המקרים, ניתן להשיג רמת הבהרה של שלוש עד שמונה גוונים בהירים יותר. חלק מרופאי השיניים משתמשים בטכניקות שנמשכות בסביבות שעתיים, אם הם משתמשים בציוד מיוחד.

אך הליך הלבנת שיניים בלבד אינו מספיק, וחשוב להקפיד לשמור על התוצאות על ידי צחצוח, שימוש בחוט דנטלי ושטיפה מדי יום. חשוב גם להימנע מתזונה שמאופיינת במאכלים ומשקאות עתירי חומצה וטנין כגון:

  • קפה שחור ותה.
  • יין לבן ואדום.
  • משקאות אנרגיה.
  • משקאות מוגזים בעלי צבעים כהים ובהירים.
  • פירות יער ומזונות אחרים בצבעים חזקים.
  • רטבים, כמו למשל סויה, עגבניות, כורכום או קארי.

למה כדאי להתייעץ עם רופא השיניים על הלבנת שיניים?

הלבנת שיניים יכולה לגרום לרגישות זמנית, או שההליך עשוי להתגלות כלא נוח לאנשים שסובלים מרגישות בשיניים. כאשר מבצעים שימוש שגוי בערכות ביתיות, הן עלולות גם לגרום למצב של צריבה בחניכיים, ואפילו לפגיעות חמורות יותר.

הליך זה מניב את התוצאות הטובות ביותר לאנשים עם שיניים צהובות, והוא פחות יעיל לאנשים עם שיניים חומות. אם מצב השיניים שלכם חמור יותר, הלבנת שיניים כנראה לא תניב אצלכם תוצאות בכלל.

כדי להיות בטוחים שהליך זה מתאים לכם, התייעצו עם רופא השיניים, ואם תימצאו כמועמדים לא מתאימים, הוא יוכל להמליץ לכם על הליכים אחרים לטיפול בשיניים.

לפרטים נוספים

לנושאים נוספים של הלבנת שיניים

לייעוץ עם רופא מומחה

אודות הכותב

מגזין דנטל

מגזין דנטל

אחרי כמה טיפולים מאוד רציניים בשיניים, החלטתי שאחנו מקימים מגזין בו ניתן את כל המידע אודות טיפולי שיניים, איך עושים את זה ואיפה.

small_c_popup.png

לא כדאי לפספס שיחת חינם עם יועץ מומחה

השאירו פרטים ונדאג שרופא יחזור אליכם לייעוץ

*בהתאם להנחיית משרד הבריאות, במהלך תקופת הסגר המרפאות שעובדות עם דנטלי תפעלנה כסדרן.