fbpx

כמה זמן מחזיקה הלבנת שיניים?

השתלת שיניים בלסת התחתונה

תוכן עניינים

עוד לפני השאלה כמה זמן מחזיקה הלבנת שיניים (התשובה, דרך אגב, היא שנה עד שנתיים), השאלה שמטרידה את מרבית האנשים המתכוונים לעבור את הטיפול היא, האם הטיפול אכן עובד והאם השיניים אכן תהפוכנה לאחריו ללבנות? ובכן, עבור אנשים שלאורך חלק ניכר מחייהם חוו חוסר שביעות רצון מגוון השיניים שלהם, עצם הרעיון של שיניים לבנות בטיפול אחד יכול להיראות 'טוב מדי מכדי להיות נכון', אבל הבעיה האמתית נמצאת דווקא בתפיסות לגבי משך הזמן שבו נשמרות תוצאות ההלבנה ובשורות הבאות נסביר מדוע מדובר בבעיה ומדוע חשוב לפתח ציפיות שתואמות את המציאות.

האם הלבנת שיניים עובדת?

ובכן, הלבנת שיניים הוא ביטוי לא מדויק ביחס לטיפול הקיים וביחס לתוצאות שהוא יודע לייצר. השם היותר מדויק לטיפול הוא הבהרת שיניים וזהו גם הביטוי שקרוב יותר לתוצאות המתקבלות בסופו. גוון השיניים נקבע על פי הגוון הטבעי של שכבת הדנטין בתוך השן.

מטרת הטיפול היא להבהיר את שכבת הדנטין באמצעות חומר מחמצן כדוגמת היידרוג'ן פירוקסייד. תהליך החמצון מבהיר למעשה את הפיגמנטציה של הדנטין, אך לא בהכרח מביא אותה למצב לבן מוחלט. על כך יש להוסיף את משקעי הצבע שהצטברו על הזגוגית החיצונית של השן, שגם אותם יש להסיר על מנת להשיג תוצאה מיטבית.

בסופו של דבר, התוצאות השכיחות ביותר הן תוצאות של גוון לבן יותר מן הגוון הטבעי, אך לרוב לא לבן מוחלט. כל עוד הציפייה שלכם היא לתוצאה כזאת, וחשוב לומר שמדובר בתוצאה בולטת ומשמעותית, אז הלבנת שיניים בהחלט עובדת.

ולשאלה המרכזית – כמה זמן מחזיקה הלבנת שיניים?

אחרי שדיברנו על יעילות הטיפול, כעת נעסוק בפרק הזמן שבו תוכלו ליהנות מתוצאותיו ונסביר גם מדוע כל כך חשוב לדעת את הנתון הזה ולפעול על פיו. התפיסה הרווחת היא שככל שנבצע יותר טיפולי הבהרה, כך נקבל גוון בהיר יותר ואם הגוון שהתקבל אינו מספיק לבן עבורנו, הדבר הנכון לעשות הוא לבצע עוד טיפול הבהרה כדי להתקרב עוד מעט יותר לכיוון הגוון הלבן המוחלט.

על פי תפיסה זו, אנשים רבים מבצעים טיפול הלבנת שיניים, בעיקר במודל הביתי, בכל מספר חודשים בודדים, לעיתים כל שלושה חודשים בלבד. כפי שאמרנו בפתח הדברים, בפועל, טיפול הלבנת שיניים מחזיק למשך שנה עד שנתיים והתוצאות שמתקבלות במסגרתו הן התוצאות המקסימליות שיכול המטופל הספציפי לקבל מן הטיפול. העניין הוא כזה: עצם ביצוע טיפול הלבנת שיניים בתדירות גבוהה יותר מאשר אחת לשנה או שנתיים, לא יתרום כהוא זה להשגת גוון בהיר יותר מזה שהתקבל בטיפול הראשון, אבל הוא כן יכול להוביל לגרימת נזק לשיניים, לעיתים בלתי הפיך.

מדוע השיניים לא מבהירות יותר בכל טיפול?

גוון השיניים הטבעי שלנו נקבע על ידי הגנטיקה איתה נולדנו. הגוון נקבע כאמור על פי גוון הדנטין בתוך החלל הפנימי של השן. השימוש בחומר מחמצן מאפשר להבהיר את הדנטין אבל הכל ביחס לנקודת הפתיחה שלו. כך למשל, אם החומר המחמצן יכול ליצור הבהרה של איקס רמות, הרי שאיקס רמות הבהרה על גבי דנטין עם גוון כהה מדי או צהבהב מדי, יוביל לגוון לבן יותר אך לא לבן מוחלט. לעומת זאת, איקס רמות הבהרה על גבי דנטין עם גוון בהיר יותר מלכתחילה, בהחלט יכול להוביל לגוון קרוב מאוד ללבן מוחלט. האפקט של חומר החמצון מושג במלואו במסגרת טיפול אחד ועצם החזרה על הטיפול לא תשפר את האפקטיביות שלו מעבר למה שהתקבל בטיפול הראשון.

יחד עם זאת, כפי שאמרנו קודם לכן, התשובה לשאלה כמה זמן מחזיקה הלבנת שיניים היא בין שנה לשנתיים ולכן שנה לאחר הטיפול, במידה וניכרת נסיגה בגוון הבהיר של השיניים, או אז יש בהחלט מקום לחזור שוב על הטיפול. כל עוד תחזרו על הטיפול במרווחים של שנה וכמובן תחת בקרה של רופא השיניים, תוכלו גם להבטיח את הגוון הבהיר ביותר שניתן להשיג בשיניים הספציפיות שלכם וגם לעשות זאת ללא כל חשש לגרימת נזק לשיניים. אם, לעומת זאת, תבחרו לחזור על הטיפול כל מספר חודשים, הרי שגם לא תוכלו ליהנות משיפור כלשהו בתוצאות וגם תסכנו את עצמכם בגרימת נזק בלתי הפיך לשיניים.

מה משפיע על פרק הזמן שבו מחזיקות תוצאות הטיפול?

התשובה לשאלה כמה זמן מחזיקה הלבנת שיניים יכולה להשתנות בעיקר על סמך התנהלותכם היומיומית והמידה בה אתם מאפשרים לגורמים חיצוניים להשפיע על גוון השן. כך למשל, אם אתם מעשנים, שותים המון קפה, אוכלים המון תבלינים צבעוניים, אוכלים המון מאכלים עם צבעי מאכל וכדומה, הרי שחומרים אלה יחזירו מהר יותר את הגוון המקורי לקדמותו. רובם אמנם ישקעו על גבי הזגוגית החיצונית של השן ולא יחדרו לתוך השן, אבל חלקם בהחלט חודרים פנימה ומשפיעים על הפיגמנטציה של הדנטין. זה לחלוטין לא אומר שאתם חייבים להימנע מכל החומרים האלה, אם כי חשוב לדעת שככל שתמנעו מהם כך תוכלו ליהנות מתוצאות הטיפול למשך פרק זמן ארוך יותר, שמתקרב יותר לשנתיים.

אם בכל זאת תבחרו לעשות שימוש נרחב בחומרים אלה או אם אתם מעשנים, סביר להניח שכבר אחרי שנה תוכלו לזהות נסיגה ברמת בהירות השן, אז יהיה עליכם גם לחדש את ההבהרה באמצעות טיפול נוסף. בכל מקרה, טיפול הלבנת שיניים בכל מספר חודשים הוא מיותר לחלוטין וכאמור, גם יכול להזיק.

מה כן אפשר לעשות בין טיפול הלבנה אחד למשנהו?

אחרי שאמרנו את כל זה, כדי למקסם את תוצאות הטיפול וכדי לשמר אותן לפרק הזמן הארוך ביותר האפשרי, מומלץ כאמור להימנע ממאכלים עתירי צבע ומומלץ לשמור על רמה גבוהה של היגיינת הפה. צחצוח שיניים יומיומי, פעמיים ביום, יכול לסייע מאוד לשמור על שכבת אמייל נקייה ושקופה שתחשוף בגאווה את הדנטין המולבן שלכם.

תבלינים שונים, עשן סיגריות ואפילו זיהום אוויר כללי יכולים להקשות מאוד על שמירת הגוון הבהיר, אך עם זה תוכלו להתמודד באמצעות משחות שיניים מלבינות שמכילות גרגרים מיקרוסקופיים לניקוי שכבת האמייל החיצונית של השן. במילים אחרות, טיפול ההלבנה הוא טיפול המיועד להבהיר את שכבת הדנטין הפנימית של השן ואת הטיפול הזה אין טעם לבצע יותר מפעם אחת בשנה או שנתיים, בהתאם לנסיגת התוצאות בפועל. טיפול באמייל החיצוני של השן הוא טיפול שאפשר ורצוי מאוד לבצע בכל יום, פעמיים ביום ויכול לסייע לכם למתוח את האפקט של ההלבנה עד למקסימום האפשרי.

בשורה התחתונה, אם אתם מוטרדים משאלות כמו האם הלבנת שיניים עובדת או כמה זמן מחזיקה הלבנת שיניים, חשוב מאוד שתהיו ריאליים ומודעים לנתוני האמת, אותם תוכלו לקבל מרופא השיניים שלכם. כל עוד הציפיות שלכם הן ריאליות וכל עוד אתם מבצעים את טיפולי ההלבנה על פי הוראות הרופא מבלי לחרוג מהן ומבלי לנסות כל מיני תרופות סבתא (שלא באמת עובדות, אלא רק מזיקות), תוכלו לחדש את הטיפול אחת לשנה עד שנתיים ובין טיפול לטיפול, ליהנות מהגוון הלבן ביותר שיודעות השיניים שלכם להציע לכם.

לייעוץ עם רופא מומחה

אודות הכותב

מגזין דנטל

מגזין דנטל

אחרי כמה טיפולים מאוד רציניים בשיניים, החלטתי שאחנו מקימים מגזין בו ניתן את כל המידע אודות טיפולי שיניים, איך עושים את זה ואיפה.

small_c_popup.png

לא כדאי לפספס שיחת חינם עם יועץ מומחה

השאירו פרטים ונדאג שרופא יחזור אליכם לייעוץ

*בהתאם להנחיית משרד הבריאות, במהלך תקופת הסגר המרפאות שעובדות עם דנטלי תפעלנה כסדרן.