fbpx

שיטות להלבנת שיניים

תוכן עניינים

כולנו רוצים שיניים לבנות, אבל האמת היא שאין טיפול שיודע להלבין את השיניים. המקסימום שאנחנו יכולים לצפות לו, וזה לא מעט, זה להבהיר את השיניים יותר מהגוון הטבעי שלהן.

ישנן כיום מספר שיטות להלבנת שיניים, חלקן ביתיות וחלקן לא, חלקן יעילות וחלקן לא וכולן יכולות להיות מזיקות אם לא עושים אותן בצורה נכונה ועל פי הוראות הרופא. אז מהן השיטות האלה, כיצד מבוצעת ההלבנה ומהי שיטת ההלבנה המומלצת ביותר? על כך תוכלו לקרוא ממש כאן בשורות הבאות.

כיצד נקבע גוון השן?

בניגוד לתפיסה הרווחת, הגוון הטבעי של השן לא נקבע על ידי שכבת האמייל החיצונית, אלא דווקא על ידי שכבת הדנטין הפנימית בשן. שכבת האמייל היא הציפוי החיצוני של השן ומיועדת להעניק לשן חוזק מבני והגנה. שכבה זו היא כמעט שקופה לחלוטין והשפעתה על גוון השן בתצורתה הטבעית היא כמעט ולא קיימת.

הדגש הוא כמובן על המילים "בתצורתה הטבעית" שכן שכבת אמייל השן חשופה לסביבת החוץ ובתנאים של היגיינה לקויה, עישון, חשיפה גבוהה לתבלינים וחומרים מזהמים כמו גם מחלות שיניים שונות, שכבה זו שהיא לכאורה שקופה וניטרלית, יכולה להפוך את גוון השן לצהבהב או חום עוד מעבר לגוון הטבעי של הדנטין.

יחד עם זאת, בהנחה שאתם שומרים על היגיינה וששכבת האמייל בשיניים שלכם נקייה למדי, הרי שגוון השיניים שלכם ייקבע על ידי שכבת הדנטין המצפה את השן מבפנים. כאשר אנו מביטים בשן, הגוון האטום שאנחנו רואים, בין שהוא בהיר יותר או פחות, הוא בעצם הגוון של שכבת הדנטין.

המשמעות היא שכדי להבהיר את השן, עלינו לחדור אל תוך שכבת הדנטין של השן ולשנות את הפיגמנטציה שלה ועל הקונספט הזה נשענות למעשה כל מה שאנו מכנים בתור שיטות להלבנת שיניים.

השיטות עצמן – מה הן כוללות?

ובכן, את כל המגוון של שיטות להלבנת שיניים אפשר לחלק לטיפולי הלבנה ביתיים, טיפולי הלבנה מקצועיים וטיפולי הלבנה מקצועיים שמבוצעים בבית. מבולבלים? הנה הפירוט המלא:

משחות שיניים מלבינות

כמעט כל מותג המציע משחות שיניים לציבור הרחב, מציע לפחות גרסה אחת של משחת שיניים להלבנת שיניים. משחות אלה לא באמת מלבינות את השיניים והן כלל לא כוללות רכיב של חמצון שאמור להשפיע על שכבת הדנטין הפנימית.

עיקר פעולתן של משחות אלה הוא ניקוי יסודי של שכבת האמייל החיצונית בכדי להסיר כתמים חיצוניים מהשן. את זה משיגות אותן משחות באמצעות גרגרים מיקרוסקופיים שאמורים לשפשף את אמייל השן בזמן הצחצוח ולמעשה להסיר משקעי לכלוך מאמייל השן.

למשחות אלה יש הצלחה רבה בניקוי אמייל השן, אבל השפעה מאוד מוגבלת על הלבנת שיניים. הן יכולות לסייע לכם בהסרת משקעים שמסתירים את הגוון הטבעי של השן,

אבל הן לא יכולות להבהיר את השן מעבר לגוון הטבעי שלה. כמו כן, במשחות אלה יש להשתמש בשום שכל ובאישור רופא שיניים, שכן השפשוף התדיר של אמייל השן יכול בסופו של דבר לפגוע בו, להגביר את הרגישות בשיניים ובסופו של דבר גם לגרום נזקים של ממש לשן.

הלבנה ביתית מבוססת חמצון

הלבנה ביתית מבוססת חמצון עושה שימוש בחומרים ותרכובות כימיות שמטרתן היא לחמצן את שכבת הדנטין של השן. ישנם היום מוצרים רבים המצהירים על יכולתם לבצע את המשימה ולהשיג תוצאות נהדרות, אך רמת היעילות של רובם מוטלת בספק.

כמו כן, חשוב לקחת בחשבון שטיפולים אלה, כאשר הם מיושמים בצורה בלתי מבוקרת, יכולים לגרום לנזקים בלתי הפיכים לשן.

בקטגוריה זו אפשר למצוא משחות למיניהן אותן אפשר למרוח על השן לפרקי זמן משתנים בהתאם להוראות היצרן וכן תכשירי ג'ל שמורחים על השן ולאחר מכן חושפים את השיניים למקור אור, שאמור להפעיל את החומר המחמצן שבתוך התרכובת. שיטות אלה מבטיחות בדרך כלל תוצאות כעבור שבוע עד עשרה ימים ומרביתן טובות אך ורק לשיניים הקדמיות, שחשופות לאור על בסיס קבוע.

הלבנת שיניים אצל רופא שיניים

בין כל המגוון של שיטות להלבנת שיניים זוהי כמובן השיטה הבטוחה והמקצועית ביותר להלבין שיניים. בשיטה זו מבוצעת פעולה הדומה במהותה לטיפול הביתי המבוסס על ג'ל מחמצן ומקור אור, אלא שבמרפאה נעשה שימוש בחומרים מרוכזים הרבה יותר ובמקור אור חזק יותר ומרוכז יותר (כמו הלבנת שיניים בלייזר, פלזמה או קסנון),

שמפעיל את החומר המחמצן ביעילות גבוהה יותר. בהתאם לכך, גם התוצאות של טיפול הבהרה במרפאת שיניים הן טובות יותר ומתקבלות במהירות רבה יותר. את הטיפול במרפאת השיניים ניתן לעבור באופן חד פעמי או בביקורים חוזרים ונשנים אחות לתקופה על פי המלצת רופא השיניים.

היתרון בשיטה זו, עוד מעבר ליעילות הגבוהה, הוא בכך שהוא מבוצע על ידי רופא מוסמך ובתנאים מבוקרים, מה שמסיר כל חשש לגרימת נזק לשן.

הלבנת שיניים מקצועית בבית

כדי להקל על המטופל בביצוע ההלבנה, פותחו בשנים האחרונות טכניקות מתקדמות להלבנת שיניים ביתית, המבוצעת בבקרה של רופא ובאמצעות חומרים הניתנים לרכישה אך ורק עם מרשם רופא. טיפולים אלה נקראים הלבנת שיניים באמצעות סד.

המדובר בסד סיליקון שנבנה במיוחד עבור המטופל בהתאם לתצורה המדויקת של הקשת הדנטלית שלו. הרופא מודד את פה המטופל, יוצר הדמיה של הפה ושולח את הנתונים למעבדה ייעודית שבונה סד סיליקון ייעודי לפה המטופל.

הסד נמסר למטופל ואיתו מרשם לחומר הלבנה ייעודי שאותו ניתן לקנות בבית מרקחת. ההלבנה עצמה מבוצעת על ידי הזנת הסד בחומר ההלבנה וענידת הסד על גבי קשת השיניים למשך שנת הלילה. הטבילה המלאה של השיניים בחומר המלבין לאורך שנת הלילה כולה,

מאפשרת להשיג תוצאות מיטביות כשהתהליך כולו מבוקר על ידי הרופא ששולט למעשה במתן המרשם לחומר המלבין וגם יכול לבצע מפגשי בקרה עם המטופל.

מהי השיטה הטובה ביותר?

ובכן, זה מאוד תלוי בסיבות שבגינן אתם רוצים להבהיר את השיניים. כך למשל, אם גוון השיניים הבהיר הטבעי שלכם נעלם בשנים האחרונות, ייתכן שהסיבה לכך היא עישון מרובה, אכילת מזונות עם המון תבלינים או היגיינה לקויה של השיניים. במקרה כזה,

תוכלו להתחיל עם משחות השיניים המלבינות כדי לנקות את שכבת האמייל ולראות כיצד זה משפיע. אם ברור לכם שאתם מעוניינים בגוון בהיר יותר מהגוון הטבעי של השיניים, כדאי לבחור באחת משתי האופציות האחרונות – טיפול הלבנה במרפאת שיניים או טיפול הלבנת שיניים מקצועית בבית באמצעות סד הלבנה.

שתי שיטות אלה גם תבטחנה לכם את התוצאות הטובות ביותר שתוכלו להשיג וגם תהיינה הבטוחות ביותר לשיניים שלכם.

יחד עם זאת ולסיום, חשוב להדגיש שישנן לא מעט שיטות להלבנת שיניים אך עליכם להיות תמיד ריאליים לגבי התוצאות שתוכלו להשיג באמצעות הטיפול. בסופו של דבר, את נקודת הפתיחה שלכם קובעת הגנטיקה והיא גם זו שתכריע את המקסימום שתוכלו להשיג.

אם אתם רוצים שיניים לבנות, פשוטן כמשמעותן, יהיה עליכם לבחון אופציות אחרות כדוגמת ציפוי חרסינה שלמעשה מכסה את השיניים הטבעיות שלכם ויוצר חזית חדשה שאותה תוכלו גם לעצב כרצונכם וגם להזמין בגוון לבן לחלוטין, שיעניק לכם את החיוך הלבן שתמיד חלמתם עליו.

לייעוץ עם רופא מומחה

אודות הכותב

מגזין דנטל

מגזין דנטל

אחרי כמה טיפולים מאוד רציניים בשיניים, החלטתי שאחנו מקימים מגזין בו ניתן את כל המידע אודות טיפולי שיניים, איך עושים את זה ואיפה.

small_c_popup.png

לא כדאי לפספס שיחת חינם עם יועץ מומחה

השאירו פרטים ונדאג שרופא יחזור אליכם לייעוץ

*בהתאם להנחיית משרד הבריאות, במהלך תקופת הסגר המרפאות שעובדות עם דנטלי תפעלנה כסדרן.