fbpx

השתלת שיניים ממוחשבת

השתלות שיניים

תוכן עניינים

ניתוח השתלת שיניים בהדרכת מחשב, שפותח במקור לצורך כירורגיה עצבית, מספק לרופאי שיניים מספר יתרונות ומסייע להם להשיג מיקומי שתלים צפויים ובטוחים. אבל למרות היתרונות, מספר רופאי השיניים שמבצעים השתלות שיניים, ובוחרים להשתמש בטכנולוגיה זו נותר נמוך.

השתלת שיניים ממוחשבת משתמשת בתמונות שמתקבלות מסריקת CT של קרן הקונוס של המטופל, על מנת לתכנן במדויק את הטיפול בשתל. תוכנת ניתוח מודרכת מאפשרת לרופא השיניים לדמיין ולתפעל תמונות של עצם הלסת של המטופל והרקמה שמסביב, ומאפשרת לו לתכנן את הגישה המדויקת ביותר לטיפול.

צילומי CT מראים בבירור את העצם הזמינה, את עובי הרקמות הרכות, את המבנים החיוניים, את האנטומיה של השורש, ואת קרבת השיניים הסמוכות.

מתי מומלץ לבצע ניתוח השתלת שיניים בהדרכת מחשב?

ניתוח השתלת שיניים מונחה מחשב יכול להיות שימושי במיוחד במצבים ספציפיים. רופאים שוקלים אפשרות טיפול זו אם המטופל מבקש להציב שלושה שתלים או יותר ברצף, או כאשר מיקום השתל חיוני להצלחת השיקום.

מטופלים הסובלים מבעיות במבנה או בנפח העצם שלהם, או שהם זקוקים לשינוי משמעותי באנטומיה גרמית, עשויים להפיק תועלת מניתוח השתלת שיניים ממוחשבת. הליך זה יכול לעזור להפחית בעיות הנוגעות לקרבת השתלים הקיימים או לשיניים סמוכות.

אנשים שאצלם השתלת השיניים היא מקרה חרום, או שזקוקים להשתלת שיניים מורכבת, יכולים להיות מתאימים לטיפול מסוג זה.

למרות היתרונות, ניתוח שתלים בהדרכת מחשב אינו נחוץ לכל המצבים ויתכן שהנחת שתלים באופן חופשי תצליח גם ללא ניתוח מודרך מחשב, כפי שרופאי שיניים ביצעו בהצלחה הליכים אלו במשך שנים ואף עשרות שנים.

ועדיין, מהם היתרונות העיקריים של השתלת שיניים ממוחשבת?

היתרונות העיקריים של השתלת שיניים בצורה כזו ממוחשבת כוללים מיקום מדויק של השתל. היכולת לדמיין מבנים אנטומיים חשובים מאפשרת לרופא השיניים לשמר אותם טוב יותר במהלך ניתוח מודרך מחשב. לשם השוואה, בעוד שמכשירים כירורגיים רגילים יכולים לספק תוצאה צפויה, הם נוטים להיות יותר מורכבים לשימוש, במיוחד בהעדר כל אזכור אנטומי.

תכנון טיפול מפורט מראש מסייע להפחית או לחסל אירועים בלתי צפויים במהלך הניתוח. במקרים רבים, ניתן להפחית באופן משמעותי את הזמן הנדרש לניתוח השתלים, מה שמהווה יתרון למטופל. אז כאשר בוחנים את כל היתרונות האלה, מתעוררת השאלה: למה מעטים יחסית הקלינאים שמשתמשים בטכנולוגיה זו?

רוצים שנתאם לכם ייעוץ עם מומחה להשתלות שיניים ממוחשבות? השאירו פרטים:

יכול להיות שיש חסרונות?

אחד החסרונות העיקריים של השתלת השיניים הממוחשבת הוא המחיר הגבוה הכרוך בהשקעה בציוד כירורגי מיוחד מבוסס תוכנה, כמו גם הזמן הדרוש לאימונים. אמנם ניתוח שתלים ממוחשב עשוי להיות נוח ומהיר יותר עבור המטופל, אך קלינאים משקיעים זמן רב יותר בתכנון הניתוח בהשוואה לטיפולי השתלים הרגילים.

יחד עם זאת, הטכנולוגיה הנדרשת לניתוח מונחה מחשב הופכת הים להיות פחות יקרה; וככל שיותר רופאי שיניים יכירו ביתרונות המשמעותיים של ההליך, סביר להניח שרבים מהם ישקיעו בציוד ובהדרכה הדרושים.

עם השתלת שיניים ממוחשבת אפשר להגיע לתוצאות רצויות יותר

הסיבה העיקרית לבחירת ניתוח השתלת שיניים ממוחשבת היא הגדלת הדיוק של מיקום השתל, בזכות הטכנולוגיה המשמשת לתכנון הטיפול. טכנולוגיה זו מאפשרת לרופאים גם לתכנן את המורפולוגיה והמיקום המדויקים של השחזורים המתוכננים, לפני בחירת מיקום השתלים והצבתם, ועוזרת ביצירת תוכנית הטיפול האידיאלית.

באמצעות ניתוח השתלה ממוחשב, ניתן להשיג מיקום מדויק יותר של השתל, ורופאי שיניים יכולים להבטיח הימנעות ממבנים אנטומיים חיוניים באמצעות שימוש בתוכנה ממוחשבת על מנת להמחיש באופן מלא את האנטומיה המקיפה את מיקומי השתל, ובכל זאת להבטיח שהשתל ממוקם במצב האידיאלי.

הדמיה מעולה של כל תוכנית הטיפול, כולל התוצאות

השתלת שיניים ממוחשבת מאפשרת לכל צוות המרפאה לדמיין ולאשר את תוכנית הטיפול, כולל התותבת הסופית. טכנאי שיניים מיומנים מצליחים לעתים קרובות להתאים שחזורים מתוכננים כך שיוכלו להשתיל שיניים במיקומים פחות אידיאליים, לרוב על ידי שימוש במכשירים מותאמים אישית.

 זרימת עבודה דיגיטלית מסוג זה יכולה להוביל לתוצאה טובה יותר של הטיפול, במיוחד כשיש צורך בתותבת מידית. בעזרת המודל המדויק של הלסת של המטופל והמדריך הממוחשב, ניתן, במקרים רבים, לייצר תותבת מדויקת לפני ניתוח השתלים.

מתי לא מומלץ לבצע השתלת שיניים ממוחשבת?

השימוש בניתוחים ללא פגם באמצעות תכנון דיגיטלי יכול להיות שימושי במיוחד למיקום השתל. השתלת שיניים מממוחשבת עשויה לא להיות הבחירה האידיאלית לטיפולי הצבת שתלים אחוריים או במצבים בהם הגישה מוגבלת, במיוחד בהליכים ארוכים יותר, וכשזה המקרה, יש לבצע ניתוח השתלת שיניים בגישה הרגילה.

התוויות נגד אחרות כוללות מקרים של השתלת עצם ומקרים בהם התגלו סיבוכים רציניים במהלך הצילומים והבדיקות לפני הניתוח.

לייעוץ עם רופא מומחה

אודות הכותב

מגזין דנטל

מגזין דנטל

אחרי כמה טיפולים מאוד רציניים בשיניים, החלטתי שאחנו מקימים מגזין בו ניתן את כל המידע אודות טיפולי שיניים, איך עושים את זה ואיפה.

small_c_popup.png

לא כדאי לפספס שיחת חינם עם יועץ מומחה

השאירו פרטים ונדאג שרופא יחזור אליכם לייעוץ

*בהתאם להנחיית משרד הבריאות, במהלך תקופת הסגר המרפאות שעובדות עם דנטלי תפעלנה כסדרן.