fbpx

השתלת שיניים קדמיות

השתלת שיניים קדמיות

תוכן עניינים

שתלים דנטליים המתאימים לביצוע השתלות שיניים בחלק האחורי של הפה, מתאימים באותה המידה גם לביצוע השתלה בקדמת הפה. ברמה הרפואית, יכולות השתלות אחוריות להיות אפילו מורכבות יותר, במיוחד בהשתלות בלסת העליונה מתחת לסינוסים. יחד עם זאת, החלק הקדמי, המכונה האזור האסתטי של הפה, נדרש לעמידה קפדנית יותר בסטנדרטים אסתטיים ולא רק בכותרת השן, אלא גם במראה וגובה החניכיים. בשורות הבאות נספר לכם על הדגשים המיוחדים שיש לקחת בחשבון בביצוע השתלת שיניים קדמיות ועל הדרכים בהם ניתן לצמצם למינימום את הקושי האסתטי המלווה את תהליך הטיפול.

השתלת שיניים קדמיות – האתגר האסתטי

בעשור האחרון חווה עולם השתלות השיניים התפתחות מואצת, ששינתה את התחום כולו ובכלל זה מגוון רחב של טכניקות השתלה המותאמות למתן פתרון מיטבי לכל המצבים איתם מגיעים מטופלים לרופא השיניים. טכניקות אלה מיועדות להתמודד עם מצבים של חוסר עצם, סיכוני חדירה לסינוסים מעל הלסת העליונה, השתלת קשת גדולה ואפילו מלאה של שיניים ועוד שלל אתגרים המלווים גם השתלות סטנדרטיות למדי. טכניקות אלה כוללות השתלה בהרדמה מלאה, השתלה ביום אחד, All on 2/ 4/ 8 וכדומה. יחד עם זאת, ישנו מקרה פרטי של השתלות בהן עובר המוטיב האסתטי (שקיים בכל סוג של השתלה) לקדמת הבמה והופך לשיקול המנחה המרכזי – זהו המקרה של השתלת שיניים קדמיות.

את האתגר האסתטי בהשתלות אלה ניתן לפרק למספר אתגרי משנה

  • אסתטיקה לאורך הטיפול – טיפול השתלת שיניים יכול להימשך זמן רב, עד כדי 6 חודשים ויותר. פרק זמן זה נדרש בעיקר על מנת לאפשר לשתל להתאקלם ולהיטמע בתוך העצם ולאורך כל התקופה לא ניתן להרכיב את הכתר הסופי, מה שיוצר את האתגר האסתטי מספר אחת ברשימה.
  • חוסר בעצם – חוסר בעצם הוא מצב שכיח למדי בהשתלות שיניים וגם כזה שניתן לטיפול במרבית המקרים. יחד עם זאת, השלמת החסר יכולה להשפיע על תצורת החניכיים בכלל. בחלק האחורי של הפה זה יכול לעבור בשתיקה, אבל בחלק הפה הקדמי זה יוצר את האתגר האסתטי מספר שתיים ברשימה.
  • גובה החניכיים – כמעט כל טיפול שיניים מסתיים בשיוף החלק העליון של הכותרת בכדי למנוע אי נוחות ולוודא שכל השיניים מיושרות בקו אחד. בהשתלות שיניים, במיוחד בחלק הקדמי של הפה, אחידות הגובה נדרשת לא רק בקצה הכותרת, אלא גם בקו החיבור שלה עם החניכיים. אי דיוקים של עשיריות מ"מ בלבד, יכולים להפוך לקטסטרופה אסתטית בכל פה והנה אתגר מספר שלוש ברשימה.
  • אסתטיקת הכותרת בכלל – לבסוף, אתגר מספר ארבע כולל בתוכו את כל המאפיינים האסתטיים של הכותרת ובכלל זה התאמת גוונים, זווית ישרה ומדויקת של הכותרת, מרווח טבעי ואחיד בין השיניים ולבסוף, שמירה על השן בגובה קשת השיניים הן על הציר האופקי והן על הציר האנכי. מהחופש העומד לרשותנו סביב הפרמטרים הללו בהשתלות בפה האחורי, לא נוכל ליהנות באזור האסתטי הקדמי של הפה.

אז מה עושים? פתרונות אסתטיים בתהליך השתלת שיניים קדמיות

נקדים ונאמר שהפתרון האסתטי היחיד שעומד לרשותנו בביצוע השתלת שיניים קדמיות הוא רמת הביצוע של הרופא המטפל. בידיו של הרופא המטפל לייצר תוצאה אסתטית מושלמת ללא דופי ובידיו גם לעשות בדיוק את ההיפך. בהיבט זה, פרט לרמת הדיוק הגבוהה הנדרשת בכל שלב של התהליך, ישנם שני אתגרים אסתטיים שחייבים לקבל מענה בביצוע השתלת שיניים באזור האסתטי.

האתגר הראשון רלוונטי למקרים בהם עלינו לבצע השתלת שיניים במצבים של חוסר עצם. חוסר עצם נגרם בעיקר במקרים של שן חסרה לאורך שנים ארוכות. בהיעדר שן, העצם במיקום השן החסרה הולכת ונסוגה עד שמסת העצם כבר אינה מספיקה לקיבוע שתל, אם כי פציעה, תאונה ודלקות חניכיים יכולות גם הן להביא לאותה תוצאה. את השתלת העצם מבצע הרופא בשלבים הראשונים של הטיפול כשנדרשים מספר חושבים להתאקלמות מסת העצם המושתלת. בסופו של דבר, לפני שתחילים בטיפול ההשתלה עצמו, על הרופא לוודא שמסת העצם הסופית יוצרת מראה אחיד של עצם הלסת הן בגובה והן בנפח. במרבית המקרים, ישתיל הרופא מסה גדולה יותר מהנדרש על מנת שניתן יהיה לשייף אותה לאחר מכן בכדי להשיג את הגודל הנדרש בצורה מדויקת.

האתגר השני הוא שחזור הפפילות בין הכתרים המלאכותיים, שיולבשו על גבי השתלים הדנטליים. הפפילות הן מפרצי החניכיים שחודרים במרווחים בין השיניים. בהיעדרן, לא רק שהתוצאה תהיה מאוד לא אסתטית בלשון המעטה, אלא שאזורי החיבור בין הכתרים ללא הגנת הפפילות, יאפשרו חדירת שיירי מזון והתפתחות מרבצי חיידקים שיובילו לשלל בעיות ודלקות בשיניים, בחניכיים ובהשתלה עצמה. כדי להבטיח שחזור מדויק של הפפילות, נדרש הרופא לעשות שימוש בשתלים המתאימים, בעובי ובאורך המתאימים ובמיקום המדויק המתאים וכן להבטיח כי כותרת השתל תחדור מספיק עמוק אל תוך רקמת החניכיים כדי לאפשר את יצירת הפפילות במרווחים הפנויים.

מעבר לכך כאמור, נדרש הרופא להבטיח מרווח אותנטי בין הכותרות, הצבת הכותרות בזווית מושלמת, בגובה מושלם ובעומק מושלם כדי להבטיח קו אחיד ומיושר עם קשת השיניים המקורית. במצבים בהם נדרשת השתלה של קשת שיניים קדמית שלמה, נעשה בדרך כלל שימוש בטכניקת All on 4, המאפשרת החדרת שתלים בזוויות כדי לספק מקסימום תמיכה לקשת שלמה אחת, במקום החדרת שתלים נפרדים לכל שן חסרה.

השתלת שיניים ממוחשבת מהזווית האסתטית

אחד הדברים שכדאי להקפיד עליהם מאוד, במיוחד בביצוע השתלת שיניים קדמיות הוא, ביצוע ההשתלה בטכניקה הממוחשבת. טכניקה זו נבדלת מהטכניקה המסורתית מהיכולת לתכנן את ההשתלה באמצעות מחשב עוד לפני ביצועה. לאחר אבחון פה המטופל, עריכת צילומי רנטגן, צילום פנורמי וסריקת CT של פי המטופל, מבוצעת הדמיית תלת ממד של הפה על גבי המחשב, אז בונה הרופא את תכנית הטיפול בצורה ממוחשבת ברמת דיוק יוצאת דופן, שמהווה כאמור תנאי קריטי להצלחת השתלת שיניים תחת אילוצים אסתטיים כבדים. כדי להבטיח שרמת הדיוק הזאת תבוא לידי ביטוי גם בהליך ההשתלה בפועל, נעזר הרופא בסד רפואי, שמנחה אותו בדיוק למיקום, לזווית ולעומק המדויקים של כל קידוח שתל ולא מאפשר לו לסטות מהתכנון המקורי אף לא במעט. ביצוע מקצועי של ההשתלה בטכניקה הממוחשבת, יבטיח מענה מושלם לכל האתגרים האסתטיים אותם הזכרנו קודם לכן ולכן חשוב לוודא שהרופא שלכם עושה בה שימוש.

השתלה ביום אחד – למען האסתטיקה

בעיקר בהשתלות המבוצעות בחלק הקדמי של הפה ולאור האתגר הראשון שמנינו לעיל סביב החוסר בשן באזור ההשתלה לפרק זמן של כשישה חודשים, כדאי לשקול את האופציה של השתלה ביום אחד. השתלה זו מאפשרת לכם לבצע את כל ההליך במסגרת טיפול אחד, לרוב בסיוע הרדמה כללית ולצאת מהמרפאה עם כתרים זמניים שתוכננו והותאמו עבורכם מראש. בצורה זו לא תצטרכו לסבול אפילו רגע אחד ממפגעים אסתטיים בהליך שבדרך כלל המניע מאחוריו הוא אסתטי מלכתחילה. יחד עם זאת, גם פתרונות של שיניים תותבות יכולים לספק אתכם, במיוחד כשמדובר בפרק זמן מצומצם עד השלמת הטיפול והרכבת הכותרות הקבועות, שאותן כבר יתכנן הרופא בצורה דקדקנית בכל ההיבטים האסתטיים החשובים אותם פירטנו בשורות לעיל.

לייעוץ עם רופא מומחה

אודות הכותב

מגזין דנטל

מגזין דנטל

אחרי כמה טיפולים מאוד רציניים בשיניים, החלטתי שאחנו מקימים מגזין בו ניתן את כל המידע אודות טיפולי שיניים, איך עושים את זה ואיפה.

small_c_popup.png

לא כדאי לפספס שיחת חינם עם יועץ מומחה

השאירו פרטים ונדאג שרופא יחזור אליכם לייעוץ

*בהתאם להנחיית משרד הבריאות, במהלך תקופת הסגר המרפאות שעובדות עם דנטלי תפעלנה כסדרן.