fbpx

תהליך השתלת שיניים: כל השלבים וההנחיות

תוכן עניינים

השתלות שיניים מהוות פתרון אסתטי ורפואי מזה מספר עשורים ועדיין, מדובר בפרוצדורה ניתוחית שמעוררת אצל כל אחד המיועד לעבור אותה, את הצורך להבין בדיוק בפני מה הוא עומד. בשורות הבאות נפרוש בפניכם את התהליך המלא של השתלת שיניים מהפגישה הראשונה עם רופא השיניים ועד הפגישה האחרונה איתו.

תהליך השתלת שיניים – ארבעה שלבים

לאורך שנים כלל בתוכו תהליך השתלת שיניים שלושה שלבים מרכזיים, אך בשנים האחרונות נוסף שלב נוסף של תכנון ממוחשב, המאפשר להשיג תוצאות מדויקות וטובות יותר ולהקל על המטופל לאורך שלב ההחלמה והשיקום. ארבעת שלבי התהליך כוללים את אלו:

  • שלב האבחון
  • שלב התכנון
  • שלב הניתוח
  • שלב השיקום

וכעת נפרט:

תהליך השתלת שיניים – שלב א' – אבחון טרום השתלה

שלב האבחון הוא שלב קריטי שבו נבחנת נקודת הפתיחה הרפואית של המטופל הספציפי אל מול המניעים לביצוע ההשתלה. השתלת שיניים יכולה להתבצע ממניעים אסתטיים להשלמת שן חסרה, השלמת סט של שיניים חסרות או אפילו השלמה של קשת שיניים שלמה או של כל שיני הפה. השתלה ממניעים אסתטיים היא רלוונטית עבור מטופלים הסובלים מחוסר בשיניים בגין נשירה או עקירת שיניים, שיניים שבורות ואפילו נזק רוחבי לפה בגין פציעה או הזנחה רבת שנים. השתלת שיניים יכולה להתבצע כמובן גם ממניעים פונקציונליים בגין קושי בלעיסת וטחינת מזון, עיוות של הלסתות בגין שיניים חסרות והתפתחות בעיות שיניים היקפיות וכדומה. בשלב האבחון נבחנים בדיוק המניעים של המטופל כחלק מתהליך האבחון כולו.

שלב האבחון הוא גם השלב בו יוצר הרופא המטפל תמונה מלאה של פה המטופל וזאת באמצעות סדרה של צילומי רנטגן מקומיים, צילומים פנורמיים וסריקת CT של הפה והלסת. תמונה זו מיועדת לשרת את הרופא לשתי מטרות. פעם אחת היא מיועדת לספק תמונה על מצב הלסת והחניכיים – האם קיימת מסת עצם מספיקה או שנדרשת השתלת עצם לפני ביצוע ההשתלה, מהו המיקום המדויק של הסינוסים מעל הלסת העליונה, ביחס לאזור ההשתלה המיועד, מהו המנח של שורשי השיניים הקיימות והאם נדרשת עקירה של שיניים נוספות לפני ביצוע ההשתלה וכן הלאה. פעם שנייה, מיועדת תמונת האבחון לספק את נתוני הבסיס הנדרשים לשלב הבא במסגרת תהליך השתלת שיניים, הלוא הוא שלב התכנון עליו נפרט להלן.

שלב ב' – תכנון ממוחשב

שלב התכנון היה קיים מאז ומתמיד במסגרת תהליך השתלת שיניים, אלא שבעבר היה התכנון מאוד מינורי ולכן נטמע בשלב האבחון. כיום, באמצעות טכנולוגיות מתקדמות של השתלת שיניים ממוחשבת, הופך שלב האבחון לשלב קריטי וחשוב, שמאפשר להשלים את ההשתלה במהירות רבה יותר, ברמת דיוק גבוהה יותר, עם תוצאות טובות יותר וגם עם תהליך החלמה ושיקום קצר וקל יותר. בשלב התכנון מזין הרופא את כל ממצאי שלבי האבחון אל תוך תוכנת מחשב ייעודית וזו מבצעת אנליזה מפורטת של מבנה הפה, הלסת והסביבה המיידית המקיפה את אזור הטיפול. בכלל זה מייצרת התוכנה מפרט של מידות ומרחקים, זוויות, עובי של רקמת העצם, עומק העבודה המקסימלי וכדומה.

על בסיס מידע זה מתכנן הרופא את הטיפול על גבי המחשב לרבות זוויות קידוח להחדרת השתלים, עומק הקידוח של כל קדח, קוטר הקידוח, מיקום מדויק של הקידוח וכן הלאה. בהמשך, נעשה תכנון גם של כותרות השיניים לרבות גודל הכתר של כל שן בהתאם למרחק בין השיניים הקיימות וביחס אליהן, גובה החניכיים, מבנה הלסתות וכן הלאה. בסוף התהליך, מתקבלת למעשה תכנית טיפול מא' ועד ת', אותה מתרגם המחשב לסד פלסטיק המודפס באמצעות מדפסת תלת ממד במרפאה עצמה.

סד הטיפול הוא למעשה משטח פלסטי המותאם בדיוק רב למבנה הלסת של המטופל ועליו מפוזרים חורים שדרכם יש לבצע את קידוחי השתלים. חורים אלה ממוקמים בדיוק במקום הנדרש ברמת דיוק של מאיות המ"מ והם מתוכננים להגביל את הקידוח לעומק המקסימלי הנדרש ולזווית הקידוח הנדרשת ובשלב הבא נלמד כיצד נעשה שימוש בסד זה.

שלב ג' – ביצוע ההשתלה

תהליך השתלת שיניים הוא תהליך ניתוחי כירורגי לכל דבר ועניין וככזה מחייב ביצוע של ההשתלה תחת הרדמה מקומית. כיום קיימת גם האפשרות לבצע את ההשתלה תחת הרדמה מלאה עבור אנשים הסובלים מחרדת טיפולים או מטופלים המבקשים להשלים את הליך הטיפול כולו במסגרת טיפול אחד בודד ממנו יוכלו לצאת עם שיניים זמניות (השתלה ביום אחד). מן הסתם, הרדמה מלאה יכולה להתבצע אך ורק על ידי רופאי שיניים שהוסמכו לכך ובסביבה רפואית תומכת, קרי חדר ניתוח בליווי רופא מרדים.

לאחר הכנת המטופל לניתוח, מבוצע חיתוך של החניכיים באזור ההשתלה במטרה לחשוף את עצם הלסת. חיתוך זה מיועד להפשיל מטלית כירורגית במטרה לנתק את אחיזת החניכיים בעצם הלסת. לאחר מכן מונח סד הטיפול על גבי הלסת ומקובע אליה בצורה מדויקת וכעת כל שנותר הוא לבצע קידוחים במיקומים המדויקים על פי החורים הפזורים על גבי הסד. הרופא מבצע קידוח אל תוך עצם הלסת ומבריג פנימה את השתל המתאים, שנבחר בשלב התכנון, לרוב שתל טיטניום שמקיים אינטראקציה מיטבית עם עצם הלסת. השתל לא באמת מסוגל להתברג אל תוך עצם הלסת אך הוא יוצר מידת אחיזה מינימלית שמאפשרת לקבע את השתל למקומו כשהמטרה הסופית היא התעבות הדרגתית של עצם הלסת סביב השתל בכדי להטמיע אותו כחלק בלתי נפרד מהלסת. תהליך זה דורש מספר חודשים במהלכם מתפתחת רקמת העצם סביב השתל, נצמדת אליו ומטמיעה אותו לתוכה.

לאחר הברגת השתל מוברג בראשו בורג אוטם ומבוצעת תפירה מחדש של המטלית הכירורגית בכדי להחזיר את החניכיים למקומן. בשלב הזה כבר ניתן להרכיב שיניים זמניות על גבי השתלים, איתן יכול המטופל לצאת מהמרפאה מבלי לעבור אפילו יום אחד ללא שיניים וללא צורך בפלטות שיניים מלאכותיות.

שלב ד' – שיקום והחלמה

לאחר השלמת ההשתלה, עומד המטופל בפני תקופת החלמה בת כשלושה עד שישה חודשים, במהלכם נקלט השתל ומתייצב במקומו. בתקופה זו בוחן הרופא את התאמת השיניים הזמניות שנבנו ומבצע תיקונים קוסמטיים להשגת מקסימום אסתטיקה ומקסימום נוחות אצל המטופל. במקביל מתחיל הייצור של כתרי השיניים הקבועים, אותם ירכיב הרופא לאחר השלמת תהליך ההחלמה של השתלים. בתהליך השיקום גם למטופל יש תפקיד מכריע בהצלחה כשעליו להקפיד על צחצוח שיניים יסודי לפחות פעמיים ביום והגעה לטיפול שיננית אחת לשלושה חודשים. כמו כן, יש להגיע לביקורת אצל הרופא המטפל אחת לחצי שנה, כל זאת במטרה למנוע התפתחות של דלקת חניכיים שתפגע בספיגת העצם, ביציבות השתלים ובטיפול כולו.

בשורות הנ"ל תיארנו בפניכם תהליך השתלת שיניים על פי המודל הממוחשב החדש. ישנם גם מודלים מיושנים יותר של השתלות שיניים במסגרתן נקבע מיקום ומאפייני הקידוח תוך כדי הניתוח עצמו. כדאי לדעת שכל האפשרויות לגיטימיות ובידיים מקצועיות כולן גם יכולות להוביל לתוצאות טובות. יחד עם זאת, השתלה ממוחשבת היא הדרך הבטוחה ביותר להשלמת תהליך השתלת שיניים תוך הגעה לתוצאות הטובות ביותר, המדויקות ביותר ובכפוף לתהליך החלמה ושיקום קצר וקל יותר מכל אופציה אחרת.

לייעוץ עם רופא מומחה

אודות הכותב

מגזין דנטל

מגזין דנטל

אחרי כמה טיפולים מאוד רציניים בשיניים, החלטתי שאחנו מקימים מגזין בו ניתן את כל המידע אודות טיפולי שיניים, איך עושים את זה ואיפה.

small_c_popup.png

לא כדאי לפספס שיחת חינם עם יועץ מומחה

השאירו פרטים ונדאג שרופא יחזור אליכם לייעוץ

*בהתאם להנחיית משרד הבריאות, במהלך תקופת הסגר המרפאות שעובדות עם דנטלי תפעלנה כסדרן.