fbpx

טיפולי שיניים

טיפולי שיניים

תוכן עניינים

טיפולי שיניים מתחילים עם תהליך בדיקה והערכה, כך שכשאתם פונים לרופא השיניים שלכם לבדיקה, מתבצעת תחילה בדיקה מקיפה. זהו החלק הראשון של כל תחילת תכנית של טיפול שיניים. במהלך הבדיקה, רופא השיניים יעריך את בריאות הפה, יאתר כל סיכון להתפתחות מחלות עתידיות, וייעץ על הטיפול הנדרש כדי להבטיח בריאות פה טובה.

חשוב להקפיד על בריאות וניקיון השיניים כדי לשמור על בריאות הפה, וחשוב עוד יותר להקפיד על טיפולי שיניים קבועים, שמקרבים אתכם לבריאות טובה יותר וחיוכים עם ביטחון עצמי מוגבר. כי המטופלים של היום מחפשים לא רק טיפול בבעיות שיניים, אלא טיפול עם מחשבה קדימה לבריאות השלמה של הפה.

מה קורה במהלך בדיקת השיניים?

במהלך מפגש בדיקת השיניים, רופא השיניים יבצע את הבדיקות הבאות:

  • בדיקה מלאה של מצב הפה, השיניים והחניכיים.
  • הוא ישאל על הבריאות הכללית שלכם ועל כל הבעיות שהיו לכם בעבר עם השיניים, הפה או החניכיים, מאז מפגש הטיפול האחרון.
  • הוא ישאל לגבי התזונה, הרגלי עישון ושתיית אלכוהול או משקאות ממותקים, וימליץ על הרגלי תזונה והרגלי חיים בריאים.
  • הוא ישאל על הרגלי ניקוי השיניים שלכם וייתן לכם עצות לגבי השיטות המתאימות ביותר לשמירה על בריאות הפה, השיניים והחניכיים.
  • תקבלו הסברים לגבי הסיכונים ומאפייני טיפולי שיניים, כולל פירוט לגבי הטיפולים הנחוצים לכם.

רוב האנשים מקפידים להיבדק אצל רופא שיניים אחת לחצי שנה, אך יתכן שיהיה צורך במפגשי טיפול תכופים יותר או פחות, בהתאם לבריאות הפה והשיניים שלכם, ובהתאם להמלצת הרופא. אם בין מפגשי הבדיקות השגרתיות מתעוררות בעיות בשיניים, חשוב ליצור קשר עם הרופא לקביעת פגישה מוקדמת.

תכנית טיפולי שיניים

אם רופא השיניים שלכם ממליץ על תכנית מקיפה, הוא ירכיב לכם תכנית טיפול שיניים אישית מראש. התוכנית תפרט מכלול של טיפולי שיניים שמומלצים לכם, כולל עלויות. אם לא ניתנה לכם תוכנית טיפול, בקשו אותה.

אם החלטתם לא להמשיך עם אפשרות טיפול מסוימת, דווחו לרופא השיניים שלכם. חשוב גם שרופא השיניים יודיע לכם על כל שינוי הכרחי בתוכנית הטיפול, כולל המלצות לטיפול שונה בהמשך, בעקבות בדיקות נוספות, או עקב שינויים שהתרחשו במצב בריאות הפה שלכם לאחר ההערכה הראשונית.

טיפול שיניים ראשון שאינו שגרתי

אם חלף פרק זמן ארוך למדי מאז שעברתם טיפול שיניים, מפגש הטיפול הראשון שלכם יהיה זהה למפגש הטיפול השגרתי, אך יכלול כמה תוספות. מפגשים וביקורים חדשים של מטופלים שלא עברו בדיקות שגרתיות או טיפולי שיניים בפרק זמן של יותר משנתיים, כרוכים לרוב בצילומי רנטגן. רופא השיניים יבקש לבחון את מצב השיניים באופן מלא, כולל החניכיים ומבני העצם התומכים.

ככל שתמתינו זמן רב יותר בין מפגשי הטיפול, תצטבר יותר אבנית קשה על השיניים וסביב קו החניכיים. אם השיניים שלכם רגישות, התייעצו עם רופא השיניים על האפשרות לקבל חומר להרגעת הכאבים על מנת להפחית את הכאב לפני תחילת הטפול.

כשהרופא בודק את השיניים לאיתור חורים או מחלות חניכיים, עלול להתרחש מעט דימום או כאב, אך תופעות אלו לא יימשכו זמן רב.

אל תופתעו אם רופא השיניים יגלה בעיות

עד סוף מפגש הטיפול הראשון לאחר שחלף פרק זמן ניכר מאז שעברתם טיפולי שיניים, אתם כבר בדרך לתקן את כל הבעיות הנוכחיות שיתגלו. ואם תקפידו בהמשך על הרגלים דנטליים טובים, ביקורי מעקב שגרתיים יהיו קלים יותר. אם תחוו כאבים לאחר הטיפול, אתם יכולים לקחת משככי כאבים ללא מרשם.

התקשרו למרפאת השיניים בין הביקורים השגרתיים אם יש לכם שאלות, פגיעה בשיניים או שהלסת שלכם מתנפחת. סוגיות כמו שיניים שבורות הן מצב חירום, וכדאי שתודיעו מייד לרופא השיניים שלכם על כל תרחיש בלתי צפוי.

טיפולי שיניים ברמת מפגשי מעקב

כשהפה שלכם בריא, סביר להניח שתצטרכו לעבור מפגשי ניקוי ובדיקה אחת לחצי שנה. בהתאם לממצאים שיתגלו במהלך הבדיקה, רופא השיניים ימליץ על תוכנית טיפול להתמודדות עם הבעיות הדחופות ביותר תחילה. על מנת לטפל בבעיות, סביר להניח שתתבקשו לשוב מוקדם יותר ממועד מפגש המעקב השגרתי.

יתכן שתזדקקו לטיפולי שיניים ברמת סתימות כדי לסגור חורים בשיניים לפני שהם מתפתחים למצבים חמורים. אם מתגלות בעיות חמורות יותר, יתכן שיהיה צורך בהרכבת כתרים לכיסוי ליבת השן הפגועה ושמירה על השורש במקומו.

רוצים שנתאם לכם ייעוץ עם מומחה לטיפולי שיניים? השאירו פרטים:

מה קורה אם מתגלות בעיות חמורות?

אם רופא השיניים מוצא זיהום או נפיחות בשורשי השיניים, יתכן שתזדקקו לטיפול שורש. טיפול זה כולל פתיחת השן וניקוי החלק הפנימי לפני הסתימה. יתכן שתצטרכו לקבל טיפול של רופא ממוחה שנקרא אנדודונט.

רופא השיניים עשוי להמליץ להחליף שיניים פגועות מאוד בשתלים או בגשר. שתלים הם ברגים העשויים מתכת טיטניום שנכנסים לעצם הלסת ומשמשים כעוגנים לכתרים. שלא כמו תותבות נשלפות, תחליפים אלה נשארים לטווח הארוך, והם נראים ומתפקדים כמו השיניים הטבעיות שלכם.

גשרים ממלאים את הפער בין שיניים חסרות כאשר הם מעוגנים לשיניים בריאות מכל צד, או לשתלים.

בשורה התחתונה, ההחלטות צריכות להיות מושכלות ושיתופיות

מטופלים רבים מבצעים הליכים של טיפולי שיניים בעקבות המלצות של רופאי שיניים, אבל חשוב שלכל טיפול מומלץ, בין אם מדובר בטיפול ביתי שגרתי של שימוש בחוט דנטלי בתדירות גבוהה יותר, או בשיקום שן שבורה, חשוב להבין את המלצות הטיפולים לשיפור בריאות הפה והבריאות הכללית.

כי בריאות חניכיים טובה, שמושגת באמצעות צחצוח יסודי ושימוש קבוע בחוט דנטלי, עולה בקנה אחד עם בריאות תקינה של הלב.

לאחר שתשקלו את המלצות הרופא, קבלו החלטה מושכלת בעצמכם לגבי תוכנית טיפולי שיניים שהורכבה לכם. חשוב שתוכנית הטיפול המומלצת תתבצע מתוך שיתוף פעולה הדדי, ומעורבות שלכם לגבי קבלת ההחלטות בנושא בריאות הפה, במקום פשוט לציית לתכתיבי הרופא.

לפרטים נוספים

לייעוץ עם רופא מומחה

אודות הכותב

מגזין דנטל

מגזין דנטל

אחרי כמה טיפולים מאוד רציניים בשיניים, החלטתי שאחנו מקימים מגזין בו ניתן את כל המידע אודות טיפולי שיניים, איך עושים את זה ואיפה.

small_c_popup.png

לא כדאי לפספס שיחת חינם עם יועץ מומחה

השאירו פרטים ונדאג שרופא יחזור אליכם לייעוץ

*בהתאם להנחיית משרד הבריאות, במהלך תקופת הסגר המרפאות שעובדות עם דנטלי תפעלנה כסדרן.