fbpx

טיפולי שיניים בהרדמה מלאה

טיפולי שיניים

תוכן עניינים

הרדמה מלאה (GA) נפוצה ביותר בניתוחים גדולים שמתבצעים בתנאי אשפוז בבתי חולים, אך בתחום רפואת השיניים, אפשרות זו נחשבת לנדירה. בעוד שמעט מאוד אנשים זקוקים לטיפולי שיניים בהרדמה מלאה, זוהי שיטה ששמורה למקרים מיוחדים או מורכבים, כשבאמת זקוקים לה, כולל למקרים של אנשים שיש להם חרדה עמוקה מניתוחי שיניים.

היום, בעקבות המחקר המתקדם והידע שיש למומחים כירורגים בתחום, יותר מקובל לבצע טיפולי שיניים בהרדמה מלאה, להרגעת מטופלים ולהקלת כאבים במהלך ההליך, למרות שרופאי שיניים עדיין נוטים לבחור בגישה זו כאמצעי אחרון.

חשוב לזכור שהרגעה מוחלטת פירושה שעדיין ניתן להגיב או לזוז, אך ההרדמה מטשטשת את התודעה לחלוטין. כלומר, המטופל אינו מודע לסביבתו ואינו מרגיש שום דבר שמתרחש במהלך הניתוח.

טיפולי שיניים בהרדמה מלאה: מה זה אומר?

טיפולי שיניים בהרדמה מלאה הם בדיוק מה שהם נשמעים: אתם פשוט "ישנים" במהלך הטיפול. בניגוד לשינה רגילה, לא תחלמו, וגם לא תתעוררו עד שרופא השיניים יסיים את הטיפול. המרדים וצוות התמיכה יהיו איתכם עד שמגיע הזמן להתעורר מההרדמה.

מתי מוצעת הרדמה מלאה בתחום רפואת השיניים?

מכיוון שהרדמה מקומית נחשבת לבטוחה ומהירה יותר מהרדמה כללית, מנתחים מציעים אפשרות זו רק בנסיבות יוצאות דופן. בעוד שרוב האנשים יכולים לקבל הרדמה מקומית ללא חשש, לא לכולם אפשרות זאת מתאימה. אם ההליך מספיק רציני – או שהפחד שלכם מספיק גדול – וההרדמה המקומית אינה עובדת, יתכן שיומלץ לכם לעבור טיפולי שיניים בהרדמה מלאה.

במקרים אחרים, ההליך פשוט פולשני מדי לבצע אותו תחת ההשפעה של הרדמה מקומית. אם ההליך עשוי להיות טראומטי, רופא השיניים או מנתח הפה עשויים להמליץ על הרדמה כללית. זה יכול להיות משהו כמו עקירת שן בינה או גישה לשן רחוקה מכוסה בעצם. כלומר, רופא השיניים לא ימליץ על הרדמה מלאה לטיפול בסיסי כמו סתימה או ניקוי שיניים.

רוצים שנתאם לכם ייעוץ עם מומחה לטיפולי שיניים בהרדמה מלאה? השאירו פרטים:

למה להשתמש בהרדמה מלאה לטיפולי שיניים?

הסיבות לביצוע טיפולי שיניים בהרדמה מלאה הן:

  • טיפולי שיניים נרחבים או גדולים (כמו השתלות שיניים)
  • מטופלים שאינם משתפים פעולה עם הנחיות רופא השיניים, או מטופלים שסובלים מפוביות מטיפולי שיניים.
  • מטופלים אם צרכים רפואיים מיוחדים כמו אוטיזם.
  • מטופלים צעירים שאינם מסוגלים לשתף פעולה במהלך הטיפול.
  • כשאפשרויות הרגעה אחרות, כמו גז צחוק או הרדמה מקומית, אינן עובדות.

איך מתבצעת הרדמה מלאה?

ברגע שתגיעו לבית החולים בו יבוצע ההליך, תעבור הכנה לניתוח. סביר להניח שביצעתם את הבדיקות כמה ימים לפני כן, ויהיה מעט מאוד לעשות חץ מאשר להיכנס לבגדי בית החולים ולחכות. הליך הרדמה מלאה מתבצע באופן די פשוט:

  • מחט מוזרקת לזרוע.
  • במקרים מסוימים, טיפולי שיניים בהרדמה מלאה מתבצעים עם מסכת נשימה להרדמת גז.
  • לאחר שחומר ההרדמה מתחיל להשפיע, צינור נשימה יוחדר לגרון.
  • אם יש לכם חשש ממחטים, יתכן שמסכת הגז תינתן לכם תחילה, ואז ניתן יהיה להזריק את חומר ההרדמה.

אתם יכולים לצפות לתחושת טשטוש כשאתם מתעוררים, הודות לתרופות הרדמה שנמשכות זמן רב. הטשטוש מאפשר לכם להתאושש ללא תחושות כאב מיד לאחר ביצוע ההליך.

תתבקשו להקדיש זמן להתאוששות לפני שתשתחררו הבייתה, וכדאי שיהיה מישהו שיוכל ללוות אתכם, ושיהיה אחראי גם להקפדה על ההנחיות הנוגעות לשימוש בתרופות נגד כאבים לאחר הניתוח, או למפגשי מעקב.

הרדמה מלאה לא מרפאת את הפחד

החיסרון המשמעותי של טיפולי שיניים בהרדמה מלאה הוא שההרדמה אינה משחררת אתכם מפחד או חרדה שיש לכם מטיפולים דנטאליים. אתם לא מודעים לכל ההליך ולא יודעים מה קורה, אבל זה גם אומר שאין לכם אפשרות לעבור דרך הפחד או להתמודד איתו. (בואו לקרוא עוד אודות השתלות שיניים בהרדמה מלאה)

יחד עם זאת, לרוב האנשים שסובלים מחרדות מטיפולי שיניים, יתכן שזו האפשרות הטובה ביותר להימנע מהזנחת בריאות השיניים.

מסקנות לסיום

ללא קשר למידת הפחד שאתם עשויים לחוות כלפי רפואת שיניים, מחטים או הליכים, הרדמה מלאה תמיד תהיה האופציה האחרונה. כן. עדיין משתמשים בשיטה זו כשצריך, אבל לעתים קרובות הרבה יותר בטוח למצות תחילה את כל האפשרויות האחרות.

החריג לכלל זה הוא הליכים שהם פשוט פולשניים מדי. במקרים אלה, טיפולי שיניים בהרדמה מלאה עשויים באמת להיות השיטה הבטוחה והטובה ביותר, אך היא עדיין נדירה.

לפרטים נוספים

לייעוץ עם רופא מומחה

אודות הכותב

מגזין דנטל

מגזין דנטל

אחרי כמה טיפולים מאוד רציניים בשיניים, החלטתי שאחנו מקימים מגזין בו ניתן את כל המידע אודות טיפולי שיניים, איך עושים את זה ואיפה.

small_c_popup.png

לא כדאי לפספס שיחת חינם עם יועץ מומחה

השאירו פרטים ונדאג שרופא יחזור אליכם לייעוץ

*בהתאם להנחיית משרד הבריאות, במהלך תקופת הסגר המרפאות שעובדות עם דנטלי תפעלנה כסדרן.