fbpx

טיפולי שיניים בהריון

טיפולי שיניים

תוכן עניינים

נשים הרות רבות, שעייפות מהביקורים הקבועים אצל רופא הנשים, הטיפולים הנלווים, סיורים במחלקות לידה בבתי חולים וחיפוש אחר רופא ילדים טוב, מעדיפות להימנע מטיפולי שיניים. הן פשוט לא רוצות עוד פגישה טיפולית אחת, או חמור מכך, יש להן תפיסה מוטעית לגבי השלכות טיפולי שיניים על העובר.

אבל טיפולי שיניים בהריון הם טיפולים שנשים הרות צריכות להקפיד עליהם, מכיוון שרמות ההורמונים המשתנות שלהן עלולות לגרום להרס השיניים שלהן ולבעיות בבריאות הפה במהלך ההיריון.

יש גם כמה מצבים בריאותיים שמשפיעים על נשים הרות, כך שרופא השיניים יבצע סקירה מקיפה של הפה לאיתור פגמים בשיניים או בחניכיים, ויבחן סוגיות טיפוליות אחרות.

האם זה בטוח לקבל טיפולי שיניים בהריון?

כן. טיפולים כמו טיפולי ניקוי ובדיקות שיניים קבועות מונעים בעיות שעלולות להתפתח דווקא במהלך ההיריון, ולכן מומלץ לנשים הרות להקפיד על תחזוקה נאותה של השיניים גם, או במיוחד, במהלך ההיריון.

בתקופה זו, ההורמונים עלולים לגרום להתנפחות החניכיים, דימום, אגירת שאריות מזון וגירוי מוגבר – לכן טיפול שניים חשוב ביותר לשמירה על בריאות השיניים לאורך כל ההיריון.

מה עם סתימות וטיפולי שיניים אחרים?

בהחלט שחשוב לטפל בבעיות אלה מיד כדי למנוע את הסיכון להתפתחות זיהום. השליש השני במהלך ההיריון הוא הזמן האידיאלי לקביעת תור לטיפול שיניים, מכיוון שבשלב זה של ההיריון העובר מתחיל להפוך לתינוק בריא. זה נכון גם לגבי השליש השלישי להיריון.

אפשר לדחות טיפולי שיניים בהריון, שאינם נחוצים, כמו הלבנת שיניים או הליכים קוסמטיים אחרים, עד לאחר הלידה, ואולי גם עד לאחר ההנקה. סביר להניח שתהליכים אלה לא יפגעו בבריאות האם או התינוק, אבל הריון יוצר משתנים רבים ועלול להוביל לכמות מסוימת של פגיעות.

רוצה שנתאם לך ייעוץ עם מומחה לטיפולי שיניים בהריון? השאירי פרטים:

מה לגבי טיפולי חירום?

יש מקרים שמצריכים טיפולי שורש או סוג אחר של טיפול שיניים שמוגדר כטיפול חירום, אפילו במהלך ההיריון, אז קדימה, עשו זאת, מכיוון שכל זיהום שיכול להופיע בפה, עלול להדביק גם את התינוק.

לידוקאין, חומר ההרדמה הנפוץ ביותר בטיפולי שיניים, אינו חוצה את מחסום השליה, כך שהחומר לא ישפיע על התינוק בשום דרך. ואכן עדיף שהטיפול יתבצע תחת הרדמה על מנת להימנע מכאבים הנלווים להליך זה, מכיוון שהכאב יוסיף לחץ שישפיע גם על האם וגם על התינוק.

אם קיים צורך בצילומי רנטגן במקרה של טיפול שורש חירום, לצילום רנטגן אחד או שניים אין מספיק כוח קרינה כדי לגרום להשפעה שלילית על העובר.

איך ההיריון משפיע על בריאות הפה?

יש כמה מצבים שגל ההורמונים במהלך ההיריון עלול לגרום לבעיות בריאותיות בשיניים, כגון:

  • דלקת חניכיים בהריון, מצב שבו ההורמונים גורמים לנפיחות בחניכיים, מה שעלול להוביל גם לדימום במהלך צחצוח השיניים או שימוש בחוט דנטלי.
  • עלייה בסיכון לעששת, בשל השינויים התזונתיים הקשורים להריון. בחילות והקאות בוקר עלולות גם הן לתרום לריקבון.
  • גידולים בפה במהלך ההיריון, שעלולים להיווצר במיוחד במהלך השליש השני, עשויים להיגרם כתוצאה מעודף פלאק, אך הם זמניים וייעלמו לאחר הלידה.

הנקודה שחשוב להבין היא שבריאות הפה משתנה במהלך ההיריון

נשים הרות רבות אינן מודעות לעובדה זו, אך חשוב להבין שבריאות הפנה משתנה במהלך ההיריון, בעיקר כתוצאה מגידול בהורמונים כמו אסטרוגן ופרוגסטרון. שינויים הורמונליים אלה יכולים להשפיע על התגובות של רקמות החניכיים על הרקמות עד כדי יצירת רובד.

האמת היא שמצב זה כל כך נפוץ בקרב נשים הרות, עד שהוא נקרא 'דלקת חניכיים בהריון'. שינוי זה מחייב הקפדה על שגרה קבועה של טיפולי שיניים בהריון, במקביל לשגרת טיפולים קבועה כמו צחצוח שיניים ושימוש בחוט דנטלי לפחות פעמיים ביום ואם אפשר, לאחר הארוחות.

במקרים חמורים עלולים להיווצר גם גידולים

הבעיות הבריאותיות הקשורות לדלקת חניכיים בהריון, עלולות להוביל גם להתפתחות גידולי הריון, שהם גידולים שאינם סרטניים, שצומחים על חניכיים נפוחות ומגורות.

ברוב המקרים גידולים אלה נעלמים מעצמם, אבל הם מפריעים לפעולת הלעיסה ואינם מאפשרים הקפדה על שגרת היגיינת פה נאותה.

חשיבות טיפולי שיניים בהריון

נכון שיש כמה סוגים של טיפולי שיניים בהריון שאינם אפשריים או אינם מומלצים בתקופה זו, אבל אפשר להתמודד עם אתגרים אלו בקלות, כל עוד מקפידים על טיפול קבוע בשיניים.

ההמלצה היא להגיע לטיפול ניקוי ברגע שאתן יודעות שאתן בהריון, כך שניתן יהיה לבנות תוכנית טיפולים ולהשלים כל טיפול חשוב במהלך השליש הראשון. וזה לא הכול, מומלץ לקבוע טיפול ניקוי נוסף במהלך השליש השני כדי להשיג שליטה מקיפה בבריאות הפה.

ולמרות שזה אולי נראה טריוויאלי, חשוב ליידע את רופא השיניים לגבי כל התרופות והוויטמינים שאת נוטלת לאורך כל ההיריון, כי יתכן שיהיה צורך להתאים את הטיפולים על סמך מידע זה.

גם תזונה בריאה חשובה לאורך כל ההיריון

כמעט בטוח שרופא הנשים או תזונאית מומחית להריון ייעצו לך בנושא חשיבות התזונה, אבל רופאי שיניים ממליצים גם על שפע של ויטמיני C ו-B12, על מנת לעזור לתמוך בבריאות פה חזקה. שמירה על תזונה בריאה ומאוזנת תאפשר גם לתינוק לפתח מסלול מוקדם לבריאות פה טובה.

פריטי מזון כמו חלב, גבינה ויוגורט מספקים מינרליים קריטיים התומכים בהתפתחות העצמות, השיניים והחניכיים של התינוק. וכמו תמיד, מומלץ למתן את ההשתוקקות לסוכרים, כדי למנוע עששת.

לפרטים נוספים

לייעוץ עם רופא מומחה

אודות הכותב

מגזין דנטל

מגזין דנטל

אחרי כמה טיפולים מאוד רציניים בשיניים, החלטתי שאחנו מקימים מגזין בו ניתן את כל המידע אודות טיפולי שיניים, איך עושים את זה ואיפה.

small_c_popup.png

לא כדאי לפספס שיחת חינם עם יועץ מומחה

השאירו פרטים ונדאג שרופא יחזור אליכם לייעוץ

*בהתאם להנחיית משרד הבריאות, במהלך תקופת הסגר המרפאות שעובדות עם דנטלי תפעלנה כסדרן.