fbpx

טיפולי שיניים לילדים

טיפולי שיניים לילדים

תוכן עניינים

ההנחיות מטעם ההסתדרות לרפואת שיניים בישראל קובעות שהורים צריכים להתחיל לקחת את ילדיהם לבדיקה ראשונה אצל רופא השיניים בגיל שבע. בנוסף, אבן הדרך ההתפתחותית תהיה ההתפתחות המלאה של כל ארבעת השיניים הטוחנות הראשונות הבוגרות.

גילוי מוקדם של בעיות אורתודנטיות חשוב כדי שניתן יהיה להתחיל עם טיפולי שיניים לילדים ולבצע הליכים מתקנים מוקדמים, ובכך למנוע טיפולים מורכבים יותר בהמשך. עד גיל שבע, לילד יש מספיק שיניים קבועות כדי שניתן יהיה לקבוע אם מתפתחת בעיה, או שכבר קיימת בעיה. כמו רוב הבעיות בחיים, בעיות אורתודנטיות עשויות להיות קלות יותר לתיקון אם מאתרים אותן מוקדם.

תהליך צמיחת השיניים אצל ילדים

השיניים של התינוק יכולות לצמוח בכל סדר, למרות שברוב המקרים השיניים התחתונות המרכזיות מופיעות ראשונות.

כל עשרים שיני התינוק יגיעו בדרך כלל עד גיל שלוש, ו-32 השיניים הבוגרות מחליפות את שיני החלב בין הגילאים שש עד עשרים.

לכן כל כך חשוב להקפיד על טיפולי שיניים לילדים בשלב מוקדם

חשוב שהורים ידעו כי גילוי מוקדם של בעיות שיניים אינו בהכרח דורש טיפול, אך אם יש צורך בטיפול מוקדם, רופא השיניים יהיה מסוגל להשיג תוצאות שאולי לא יהיה קל להשיג לאחר שהשיניים של הילד סיימו לצמוח.

טיפולי שיניים לילדים יכולים לתקן מצבים של שיניים בולטות, עקומות, צפופות, או מצב של שיניים מופרז. רופא השיניים יכול לאבחן מצבים שדורשים יישור שיניים למניעת מצבים בריאותיים נלווים כמו בעיות לסתות וליקויים בדרכי הנשימה, ואלו רק כמה מהבעיות האוראליות העלולות להתפתח אם לא מאתרים בעיות שיניים בזמן.

בהתאם לממצאי הבדיקות המוקדמות, יתכן שהילד יצטרך להיבדק על ידי אנשי מקצוע נוספים בתחום בריאות הפה, כולל שיננית, או רופא שיניים מומחה.

מומחה ברפואת שיניים לילדים

רפואת שיניים לילדים היא תחום מומחיות המספק טיפול מונע, טיפול ראשוני וטיפול רפואי בפה ובשיניים לתינוקות וילדים. מומחה טיפולי שיניים לילדים הוא איש מקצוע מיומן המתמחה בטיפול קליני תחת הרגעה מקומית, כולל:

  • ניתוחים מלאים להחלמת הפה.
  • ניתוחי חניכיים בקרב ילדים ובני נוער.
  • הליכים משקמים אסתטיים כוללים התקנת כתר קדמיים ואחוריים.
  • טיפול בשברים קדמיים הכרוכים בחתכים בקצה השן.
  • טיפולי שיניים לילדים שמתמקדים בתחזוקה מונעת.
  • טיפולים בריקבון שיניים.
  • הליכים משקמים.
  • טיפולי חירום.

רוצים שנתאם לכם ייעוץ עם מומחה לטיפולי שיניים לילדים? השאירו פרטים:

גם הרגלים שליליים מובילים לבעיות שיניים אצל ילדים

לדוגמא, רופאי שיניים לילדים רואים מטופלים צעירים רבים עם חורים בשיניים שהגיעו כתוצאה מחוסר הקפדה על צחצוח שיניים לפני השינה, והם מסבירים להורים ולילדים את חשיבות ההנחיות על הימנעות משתיית משקאות ממותקים או אכילת ממתקים בכמות מופרזת, חשיבות צחצוח השיניים והסכנות האורבות לילדים עם ריקבון שיניים.

הקפדה על טיפולי שיניים לילדים בתדירות גבוהה מונעת עששת שיניים, חורים בשיניים ומחלות חניכיים, וככל שהילדים יבינו את חשיבות הטיפולים וההקפדה על היגיינת פה מגילאים צעירים יותר, כך ניתן יהיה למנוע בעיות בריאותיות בטווח הארוך.

ומה הכי חשוב שיהיה לרופא השיניים שתבחרו לילדכם?

הוא חייב להיות אדם מיוחד שמסוגל להתמודד עם הפחד הטבעי של ילדים מטיפולי שיניים בכלל ומרופאי שיניים במיוחד. גם אם הם כבר מגיעים למרפאה, במקרים רבים הם אינם מוכנים לשתף פעולה.

לכן חשובה גישה של איש מקצוע שיודע להרגיע את הילד, כך שניתן יהיה לטפל בו בצורה כזאת שהילד ירגיש רגוע ונינוח ככל הניתן. אבל האתגר הגדול ביותר ברפואת שיניים לילדים הוא להיות מסוגלים לצפות בעיות אפשריות בעתיד, על מנת להימנע מהן.

בשורה התחתונה, טיפולי שיניים לילדים הם קו ההגנה הראשון בגידול ילד מאושר ובריא

זה מתחיל ברמת התזונה, וחינוך הילד לערכים לפיהם כל מה שנכנס לגוף חשוב ומשפיע. רופא שיניים לילדים מספק להורים ולילדים ייעוץ להרגלים בריאים לשמירה על בריאות הפה, והימנעות מהרגלים שליליים, שלמרות שזה לא נראה כך בהתחלה, הם עלולים להוביל לבעיות לסת ושיניים.

טיפולי שיניים לילדים צריכים להתאים לגישה וליכולת איש המקצוע שמסוגל לבצע שינויים מהירים. רופא השיניים שתבחרו צריך להיות אדם נינוח, שמסוגל להגיב במהירות לבעיה אפשרית שיש לילד, וזה אתגר, כי ילדים מציגים אתגרים בריאותיים בתדירות גבוהה, וחשובה המיומנות המקצועית של רופא השיניים שתבחרו.

לייעוץ עם רופא מומחה

אודות הכותב

מגזין דנטל

מגזין דנטל

אחרי כמה טיפולים מאוד רציניים בשיניים, החלטתי שאחנו מקימים מגזין בו ניתן את כל המידע אודות טיפולי שיניים, איך עושים את זה ואיפה.

small_c_popup.png

לא כדאי לפספס שיחת חינם עם יועץ מומחה

השאירו פרטים ונדאג שרופא יחזור אליכם לייעוץ

*בהתאם להנחיית משרד הבריאות, במהלך תקופת הסגר המרפאות שעובדות עם דנטלי תפעלנה כסדרן.