fbpx

טיפול שורש

טיפולי שיניים

תוכן עניינים

טיפול שורש הוא אחד מטיפולי השיניים שגורמים לאנשים הכי הרבה פחדים מצד אחד, ומצד שני זה גם אחד ההליכים הלא מובנים ביותר שקיימים.

מכיוון שזוהי התנהלות קצת סותרת, הנה מדריך לטיפול שורש, שמפרט מה זה, ולמה יתכן שתזדקקו לו. מדריך זה עשוי להציע לכם הבנה טובה יותר של הטיפול, ואולי להעיף על הדרך כמה מיתוסים.

למה יש צורך בטיפול שורש?

השן שאתם מרגישים ורואים בפה, היא רק קצה הקרחון. מתחת לחניכיים, השן ממשיכה לצמוח כחצי סנטימטר נוסף, בצורת השורש. לשורש זה יש תעלה שעוברת לכל אורכו, מקצה השורש אל השן עצמה.

תעלה זו היא המקום שבו עצם השן מתחברת לאספקת הדם שמגיע מעצם הלסת שמסביבה. כלי העצב וכלי הדם נכנסים לתא העיסה בשן, שהוא חלל גדול יותר המאכלס את העצב ומספק דם לאמצע השן. לעתים, אספקת העצבים וזרימת הדם משתמשים או שמתפתחת דלקת.

ברוב המקרים, מצב זה נגרם כתוצאה מריקבון עמוק, שמוביל למצב בו החיידקים והרעלים שלהם עלולים לפלוש לתא העיסה של השורש. במצב זה מתרחשת דלקת מאסיבית של העצב וכלי הדם, שמתבטאת בכאב שיניים.

אם דלקת זו ממשיכה, העצב ואספקת הדם עלולים למות, ולהשאיר את החיידקים חופשיים לחיות בתעלת השורש. אם לחיידקים מספיק נוח והם גדלים בכמויות מספיקות, עלולה להיווצר מורסה, וגם במצב זה אתם עלולים להרגיש כאב שיניים.

בשלב זה, הפתרון היחיד לשמירה על השן הוא טיפול שורש. סיבות נוספות למות עצב כוללות טראומה או קווי שבר עמוקים תחת סתימות ישנות.

מהו טיפול שורש?

טיפול שורש הוא תהליך של ניקוי תעלת השורש, וחסימתה באמצעות חומר מילוי מבוסס גומי, כדי למנוע מחיידקים נוספים שחיים על השורש, לגדול.

לפעמים הטיפול מבוצע על גבי שן נגועה "מתה", ולפעמים השן עדיין חיה, אך כל דלקת שסתימה רגילה לא תסדיר אותה, צריכה להיות מטופלת עם טיפול שורש. תופעה זו ידועה גם בשם דלקת "בלתי הפיכה", ומשמעותה בעצם שאספקת העצב והדם נמצאים בתהליך גסיסה.

במהלך טיפול שורש, הריקבון מוסר מהשן, ואז תעלת השורש נפתחת ומנוקה

לעתים קרובות יש בשיניים יותר מתעלת שורש אחת, במצבים בהם טוחנת עליונה, למשל, מתפצלת לארבע תעלות שורש.

לאחר איתור התעלות, הן מנוקות ביסודיות באמצעות טיפול שורש מיוחד וחומר אנטיבקטריאלי חזק. לאחר שרופא השיניים מאתר את אורך תעלות השורש, הוא מרחיב אותן מעט ואז ממלא אותן בחומר הסתימה. בהמשך ניתן לשחזר את המראה החיצוני של השן.

תסמינים המרמזים על הצורך בטיפול שורש כוללים:

  • כאב שיניים חמור.
  • תגובה קשה לחום או לקור בפה, שמוביל לכאבים הנמשכים למעלה מעשר דקות.
  • כאב שמעיר בלילה או מונע שינה.
  • רגישות או כאב במהלך הפעלת לחץ על השן.
  • הופעת נפיחות בחניכיים שליד השן.

רוצים שנתאם לכם ייעוץ עם מומחה לטיפולי שורש? השאירו פרטים:

האם טיפול שורש כואב?

זה ללא ספק המיתוס הגדול ביותר סביב טיפול שורש. כולם חושבים שהתהליך הולך להיות מש כואב. התשובה היא לא, בדרך כלל טיפול שורש אינו הליך כואב. רופאי שיניים משתמשים תמיד בחומר הרדמה מקומי, גם אם השן מתה. אם עדיין יש איזושהי תחושה בשן, הרופא מזריק יותר חומר הרדמה, ואינו מבצע את הטיפול עד שהתחושה קהה לחלוטין.

יש שתי סיבות למיתוס הזה:

בעבר טיפולי שורש התבצעו באופן ממש שגוי

בעידנים אחרים, טרום התקדמות הטכנולוגיה, היו מטופלים שעברו טיפול שורש שהתבצע ללא הרדמה מקומית. אם השן עדיין בחיים, ברור שזו תהיה חוויה לא נעימה, אבל אל תדאגו:

רופאי השיניים מיומנים היום הרבה יתר בטיפול שורש, והציוד והטכניקות השתנו בצורה דרסטית בעשר השנים האחרונות.

כאב השיניים מוביל לסברה מוטעית שהטיפול יכאב

אנשים מקשרים טיפול שורש עם כאב, מכיוון שהם סובלים מכאבים כשהם זקוקים לטיפול זה. אבל הקפדה על טיפול עדין, ושימוש בחומר הרדמה מספק, מונע את הכאבים. יחד עם זאת, כאבים או אי נוחות הם מצבים שכיחים למדי במשך מספר ימים לאחר הטיפול.

רוב האנשים יחוו כאבה קל עד בינוני, אבל ישנם כמובן אנשים שעשויים לחוות חוויה מורכבת יותר בימים שלאחר הטיפול. למרבה המזל, האנשים האלה מעטים.

האם כל רופא שיניים יכול לספק טיפול שורש?

התשובה הקצרה היא כן. כל רופאי השיניים, כחלק מההכשרה לתואר הראשון, מוסמכים לבצע טיפול שורש. יש רופאים שמעדיפים שלא לבצע טיפול זה ולכן הם עשויים להפנות את מטופליהם למומחים.

מומחה לטיפול שורש נקרא אנדודונט, ולרוב הוא מטפל במקרים מורכבים יותר, שאולי רופא שיניים כללי מרגיש לא נוח לטפל בהם. דוגמא למקרה מורכב יכול להיות שן שיש לה שורש מעוקל.

עוד אודות טיפולי שורש חשובים:

לפרטים נוספים

לייעוץ עם רופא מומחה

אודות הכותב

מגזין דנטל

מגזין דנטל

אחרי כמה טיפולים מאוד רציניים בשיניים, החלטתי שאחנו מקימים מגזין בו ניתן את כל המידע אודות טיפולי שיניים, איך עושים את זה ואיפה.

small_c_popup.png

לא כדאי לפספס שיחת חינם עם יועץ מומחה

השאירו פרטים ונדאג שרופא יחזור אליכם לייעוץ

*בהתאם להנחיית משרד הבריאות, במהלך תקופת הסגר המרפאות שעובדות עם דנטלי תפעלנה כסדרן.