fbpx

טיפול שורש בשיני חלב

טיפולי שיניים

תוכן עניינים

אם רופא השיניים של ילדכם המליץ על טיפול שורש, יתכן שאתם תוהים למה. אחרי הכול, מטרת טיפול שורש היא להציל שן עם דלקת חיידקית או להסיר דלקת מהרקמה העצבית של מרכז השן. מכיוון ששיניו הראשונות של ילדכם נושרות בסופו של דבר מעצמן, אתם עשויים לתהות מה הטעם לנסות להציל שן שממילא תשתחרר מעצמה ותתחלף בשן בוגרת.

האמת היא שטיפול שורש בשיני חלב חשוב לא פחות מאשר הצלת שן בוגרת מפותחת לחלוטין. אובדן בטרם עת של שיני ילדים עשוי להפריע להם לפעולת אכילה, התפתחות תקינה של הדיבור, והכי חשוב ליישור שיניים חדשות שמתפתחות.

הנה הסיבה

כל שן של חלב של הילד מחזיקה את החלל הפתוח לצמיחת השן הקבועה שתופיע מאחוריה, ולא כל השיניים נושרות בו זמנית. אם יש פער שנוצר בטרם עת, השיניים הנותרות יעבירו את התפקיד למלא אותו, מה שיכול להשפיע על היישור האולטימטיבי של השיניים הקבועות שיופיעו בהמשך.

יתכן שרופא השיניים ימליץ על טיפול שורש בשיני חלב לטיפול בשן קבועה שהתפרצה לאחרונה, עם שורשים שלא נוצרו עדיין, או שלא התפתחו לחלוטין, אשר גורמת נזק לרקמה העצבית.

בואו נדבר רגע על האנטומיה של שיני ילדים

לשיני ילדים – הזמניות והקבועות – יש ציפוי מגן חיצוני של אמייל, החומר הקשה ביותר בגוף. אבל ריקבון עמוק כתוצאה מעששת, או טראומה לשן, כמו פגיעות בשוגג במהלך משחקים בכדור, עלולים לפגוע ברקמה העצבית הפנימית, שממוקמת בחלל מרכזי בתוך השן, ומסתעפת דרך מעברים שנקראים "תעלות" המשתרעות אל שורשי השן.

רקמת העצב מלאה בכלי דם ורקמות חיבור, וחשובה לצמיחת כל השיניים, אך שן שיש לה צורה מלאה, כבר לא זקוקה לה.

אלא שהרגישות ברקמה העצבית נשארת

וזו הסיבה שפגיעה ברקמה העצבית בדרך כלל, אם כי לא תמיד, מעוררת כאב, וזה התסמין הבולט ביותר לכך שמשהו לא בסדר. טיפול שורש מבטל זיהום, מסלק את כל הרקמה העצבית הפגועה מתוך השן ומחליף אותה בחומרי מילוי ואיטום סטריליים.

לכן, טיפול אנדודונטי (של רופא מומחה שעבר הכשרה נוספת לטיפולי שורש), מקל על כאבים, ובניגוד לסברה השגויה הרווחת – אינו גורם להם!

רוצים שנתאם לכם ייעוץ עם מומחה לטיפולי שורש בשיני חלב? השאירו פרטים:

תסמינים ואבחון

רופא השיניים של ילדכם, או רופא אנדודונט, יכולים לבצע טיפול שורש בשיני חלב. בבדיקה הקלינית הראשונית, רופא השיניים יבחן את ההיסטוריה הרפואית המלאה של ילדכם, מכיוון שמחלות מערכתיות עשויות לדרוש טיפול מיוחד.

הוא יעריך גם את רמת הכאב ויבדוק אם הכאב מתרחש כתגובה לגירויים, כמו מזונות ומשקאות חמים או קרים, מתוקים או חומציים, או אם קיימת השפעה על שן אחרת. קיימים מספר גורמים אפשריים לכאבים בשיני חלב, ולא כולם ידרשו טיפול שורש.

אך כאב ספונטני, קבוע ופועם, מעיד בדרך כלל על נזק נרחב. הזיהום יכול לנוע מתוך קצה השורש ולהתפשט לעצם הלסת שמסביב, מה שעלול להוביל להיווצרות מורסה, ועוררות כאבים משניים.

מה קורה במהלך הטיפול?

ברוב המקרים, טיפול שורש בשיני חלב הוא הליך שמתבצע במרפאת הרופא, תחת השפעת הרדמה מקומית שמקהה לחלוטין את השן המושפעת.

לפני הטיפול, רופא השיניים יניח "סכר" גומי סביב השן, כדי לבודד אותה מהשיניים הסמוכות ולמנוע זיהום. בהמשך הוא ישתמש במקדח מיניאטורי על מנת ליצור פתח זעיר בשן ולהשיג גישה אל הרקמה העצבית.

באמצעות מכשירים קטנים מאוד, הרופא יסלק בהמשך את כל הרקמה העצבית החולה מכל אורך תעלת השורש ויחטא את המקום באמצעות תמיסות אנטיספטיות ואנטיבקטריאליות. השלב האחרון הוא לאטום היטב את האזור המטופל עם חומר הסתימה.

ציפוי השן לאחר טיפול שורש

לאחר הסרת הרקמה העצבית וחיטוי האזור, שימוש בחומר סטרילי והצבת הסתימה, יוצב כתר או חומר שחזור אחר, שאוטם את השן למניעת התרחשות ריקבון נוסף.

חומר המילוי הוא ביולוגי, כך שהוא יכול להיספג על ידי הגוף, ועוזר לשורשים של שן החלב של הילד להבריא, כשהשן מפנה את מקומה לשיניים הבוגרות.

הגנה על השיניים ושמירה על החיוך

כמו עם סוגים אחרים של בעיות רפואיות, הגישה האופטימלית היא למנוע נזק באמצעות עזרה לילדים לשמור על בריאות שיניהם ולהגן עליהן.

זה מתחיל בשיטות היגיינה טובות לבריאות השיניים, טיפולי שיניים קבועים ונקיטה באמצעי זהירות במהלך משחקי ספורט.

לפרטים נוספים

לייעוץ עם רופא מומחה

אודות הכותב

מגזין דנטל

מגזין דנטל

אחרי כמה טיפולים מאוד רציניים בשיניים, החלטתי שאחנו מקימים מגזין בו ניתן את כל המידע אודות טיפולי שיניים, איך עושים את זה ואיפה.

small_c_popup.png

לא כדאי לפספס שיחת חינם עם יועץ מומחה

השאירו פרטים ונדאג שרופא יחזור אליכם לייעוץ

*בהתאם להנחיית משרד הבריאות, במהלך תקופת הסגר המרפאות שעובדות עם דנטלי תפעלנה כסדרן.