fbpx

טיפול שורש – מחירים

טיפול שורש מחיר

תוכן עניינים

אם אתם חושבים שטיפול שורש הוא טיפול מורכב, אתם צריכים לראות את הטבלאות שעל פיהן נקבע המחיר של הטיפול. טבלאות אלה כוללות בתוכן את שני הפרמטרים המרכזיים, שעל פיהם נקבע המחיר של כל טיפול שורש – מספר התעלות ומיקום השן. מכאן, צריך הרופא לבצע הצלבה של המיקום המתאים עם מספר התעלות המתאימות כדי לקבל את המחיר הנדרש ואם אתם עורכים את הטיפול במסגרת קופת חולים, אז יש לנו כבר ממד שלישי של סוג הביטוח שלכם (בסיסי, ביניים או פרימיום). כדי לספק את סקרנותכם כבר עכשיו, נספר לכם שמחיר ממוצע לטיפול שורש נע בין 500 ועד 900 שקלים אך יכול לרדת עד כדי 100 שקלים בלבד או לטפס עד יותר מ-2,000 שקלים. אבל בנושא של טיפול שורש, המחירים יכולים לנוע בטווח רחב והם לבטח לא יכולים להיות הגורם היחיד שעל פיו תקבלו את ההחלטה היכן ואצל מי לעבור את הטיפול. בשורות הבאות נדבר על טיפולי שורש, המחירים שלהם והטווח הרחב שעל גביו הם משתרעים.

מתחילים בהתחלה – מה זה טיפול שורש?

השן היא בעצם עצם, אם כי היא מתאפיינת במרקם, צפיפות ומבנה פנימי מעט שונים מאלו המאפיינים את יתר עצמות הגוף. השן עצמה בנויה משלושה חלקי שן:

  • כותרת השן – החלק הנראה לעין מעל גובה החניכיים
  • שורש השן – החלק הסמוי מן העין שמעגן את השן לעצם הלסת בתוך עומק החניכיים
  • צוואר השן – החלק שמחבר בין כותרת השן ושורש השן

טיפול שורש הוא מן הסתם טיפול, שמתמקד בשורש השן. הצורך בטיפול נובע מחדירת גורמים מזהמים דרך חור בשן אל עבר תעלות השורש, באופן שייצור בסופו של דבר מרבצי חיידקים בתעלות השורש. מטרת טיפול השורש היא לנקות את שורש השן מהחומרים המזהמים ולמעשה ממוך השורש (החומר הטבעי שממלא את השורשים בשן בריאה) ומילוי התעלות בחומר רפואי תחליפי לפני סתימת השן ואטימתה.

אם מטרת הטיפול היא לנקות את תעלות השורש, הרי שיש מן הסתם חשיבות למספר התעלות בשן. מספר התעלות בשן יכול להשתנות מאדם לאדם, משן לשן ואפילו מאותו סוג של שן בכל צד של הפה. בדרך כלל בשיניים הקדמיות והמלתעות מדובר בשורש אחד עד שניים ובשיניים הטוחנות מדובר בשלושה עד ארבעה שורשים (וזה גם המקסימום האפשרי).

מה משפיע על מחיר הטיפול?

כאמור, בעריכת טיפול שורש, המחירים לא אמורים להיות הגורם היחיד שיכריע את החלטתכם ועל כך נרחיב בהמשך, אך נכון לעכשיו נבחן את רכיבי הטיפול שמשפיעים בצורה הבולטת ביותר על עלות הטיפול:

מיקום השן

מיקום השן משפיע על עלות הטיפול בשני היבטים. פעם אחת, שן אחורית היא שן שהגישה אליה מורכבת יותר ופעם שנייה, לשן אחורית גם יהיו בדרך כלל יותר שורשים. על כן, עלות טיפול שורש בשיניים טוחנות תהיה בדרך כלל גבוהה יותר מאשר בשיניים קדמיות. שיניים טוחנות הן בדרך כלל גם השיניים בהן נזדקק לטיפול שורש, שכן אלו הן השיניים שמבצעות את עיקר עבודת הלעיסה והטחינה בפה ולכן סובלות מהשחיקה הגבוהה ביותר ומהסיכון הגבוה ביותר לפגיעה בשורש השן. מן הצד השני, שיניים קדמיות רגישות יותר לסוגיה האסתטית ולכן, על אף שבכל טיפול שורש חשוב לבצע כתר לאחר הטיפול, בטיפול שורש בשן קדמית לא מדובר באופציה אלא בהכרח ועל כן בחישוב עלות טיפול שורש, המחירים צריכים לכלול גם את רכיב הכתר, במיוחד בשיניים קדמיות.

מספר תעלות

כפי שאמרנו קודם לכן, מספר התעלות יכול להשתנות משן לשן ומאדם לאדם ולכן הדברים יכולים להשתנות מאוד ממקרה למקרה. ככל שישנן יותר תעלות בשן, כך מחיר הטיפול יהיה גבוה יותר ולהיפך.

תצורת התעלות והשורש

מרכיב נוסף בגינו במסגרת טיפול שורש, המחירים יכולים להשתנות מאוד ממקרה למקרה הוא תצורת התעלות והשורש. תעלות השן אינן ישרות וגם לא בהכרח בעלות מבנה קשתי סימטרי. שורשי שן יכולים להתעקל סביב עצמם וליצור תעלות בתצורות שונות ומשונות. תצורת השורש יכולה להשפיע מאוד על רמת המורכבות הנדרשת בטיפול השורש, מה שבתורו ישפיע גם על המחיר הכולל.

אלו הם למעשה שלושת מרכיבי המפתח, שעל פיהם נקבעת העלות לטיפול שורש. על כך אפשר להוסיף גם את הרמה המקצועית של הרופא המטפל. טיפול שורש יכול להתבצע על ידי רופא שיניים כללי או על ידי מומחה לטיפולי שורש. במקרה השני, אתם יכולים לצפות לרמת התמחור הגבוהה ביותר, אך טיפול זה יבטיח לכם בדרך כלל את התוצאות הטובות ביותר.

אז כמה יעלה לכם טיפול שורש?

כפי שפתחנו ואמרנו, במקרה של טיפול שורש, המחירים מושפעים בעיקר ממיקום השן וממספר התעלות בטיפול. על כך אפשר להוסיף גם את הפרמטרים הללו:

  • קופת חולים או פרטי – טיפול בקופת חולים יעלה לכם תמיד זול יותר מאשר אצל רופא פרטי
  • רופא שיניים או מומחה שורש – טיפול אצל מומחה שורש יעלה לכם תמיד יקר יותר מאשר אצל רופא שיניים כללי
  • המרכיב האישי – המרכיב שרבים מתעלמים ממנו ומתייחס למבנה של שורש השן אצל המטופל הספציפי

לעניין המרכיב האישי, השפעתו תהיה ניכרת בדרך כלל במסגרת המסלול הפרטי, כשבקופות החולים מחויבת הקופה לתמחור על פי נתונים יבשים המפורסמים מראש לגבי מספר התעלות ומיקום השן בלבד, ללא קשר למבנה השורש הספציפי.

על כך אפשר להוסיף גם את זהות קופת החולים בה אתם חברים ואת סוג הביטוח בו אתם מבוטחים בקופה. ככלל, אפשר לומר את הדברים הבאים:

  • טיפול שורש שן קדמית עם ביטוח פרימיום יעלה לכם הכי מעט ויכול להגיע לקצת יותר מ-100 שקלים בלבד.
  • טיפול שורש שן טוחנת עם ביטוח בסיסי יעלה לכם הכי הרבה (בקטגוריית קופות חולים) ויכול להגיע לכדי 1,000 שקלים
  • במסלול הפרטי, בעריכת טיפול שורש המחירים יכולים לנוע בין 400 שקלים ועד מעט יותר מ-2,000 שקלים בהתאם למיקום השן, מספר השורשים, מבנה השורש וכמובן רמת ההתמחות של רופא השיניים, ההתמחות שלו בטיפולי שורש ולא פחות חשוב מכך, המוניטין לו הוא זוכה.

המחיר בכל מכלול השיקולים

היינו רוצים לומר שבעריכת טיפול שורש, מחירים לא אמורים להשפיע על החלטתכם, אבל ברור לכולם שטענה זו היא טענה בלתי אפשרית. המחיר תמיד משפיע על ההחלטות שלנו, גם כאשר מדובר בבריאותנו. לעניין זה חשוב לומר את הדברים הבאים: אם יש לכם את האמצעים, כדאי תמיד לבחור את הרופא הטוב ביותר. אם אין לכם את האמצעים, כדאי תמיד לבחור את הרופא הטוב ביותר שהכיס יכול לממן. קופות החולים מקפידות היום לעמוד בסטנדרטים גבוהים מאוד של מקצועיות ושירות ואתם בהחלט יכולים לסמוך גם על טיפול שורש הנערך בקופת החולים. מצד שני, אם מדובר בשן טוחנת גדולה שגוזרת טיפול מורכב וחשיבות רבה לרמת הביצוע שלו, כדאי לשקול טיפול אצל מומחה טיפולי שורש, אותו תוכלו למצוא לבטח בשוק הפרטי אבל גם במסגרת קופת החולים. כמו כן, בכל טיפול שורש תמיד כדאי לקחת בחשבון שיש לבצע כתר כדי להגן על השן ולהסתיר אותה לפני שתשחיר וזה אומר שיש להעמיס על עלות טיפול השורש, גם את עלות הכתר.

לייעוץ עם רופא מומחה

אודות הכותב

מגזין דנטל

מגזין דנטל

אחרי כמה טיפולים מאוד רציניים בשיניים, החלטתי שאחנו מקימים מגזין בו ניתן את כל המידע אודות טיפולי שיניים, איך עושים את זה ואיפה.

small_c_popup.png

לא כדאי לפספס שיחת חינם עם יועץ מומחה

השאירו פרטים ונדאג שרופא יחזור אליכם לייעוץ

*בהתאם להנחיית משרד הבריאות, במהלך תקופת הסגר המרפאות שעובדות עם דנטלי תפעלנה כסדרן.