fbpx

כתר שיניים לילדים

תוכן עניינים

התקנת כתר שיניים היא פרוצדורה שכיחה אצל מבוגרים, במיוחד לכיסוי שן לאחר טיפול שורש או במסגרת כתר גשר לסגירת מרווח של שן חסר בין שתי שיניים תקינות. אצל מבוגרים די ברור לנו מהי חשיבות הכתר, שכן שן שנעקרה לא תצמח מחדש ולכן חשוב להגן על מה שיש ולהשתמש במה שיש כדי להחזיר תפקוד ואסתטיקה מלאים לפה. אבל מהו הצורך בהתקנת כתר שיניים לילדים? האם יש טעם בכלל להשקיע בהתקנת כתר על שן חלב שגם כך צפויה ליפול בעתיד ולהתחלף בשן קבועה? על שאלות אלו ועוד, נענה ממש כאן בשורות הבאות.

כתר שינייים לילדים – כל מה שצריך לדעת

לפני שנדבר על הצורך והחשיבות, בואו נבחן את הרכיב עצמו שנקרא כתר לילדים. ובכן, כתר שיניים לילדים נקרא בשפה המקצועית כתר טרומי שהוא כתר שעשוי בתצורת שן ומורכב על גבי שן חולה. השימוש בכתר טרומי הוא חיוני בכל מקרה של שן חלב בעלת חור גדול מדי מכדי לסתום אותו, שן שנשברה או שן שהתפתחה שלא כהלכה. בכל המקרים הללו, נרצה להחזיר לפיו של הילד את התפקוד המלא באמצעות תחליף לשן החולה ואת זה נעשה באמצעות הרכבת כתר טרומי. יחד עם זאת, החזרת התפקוד היא לא הסיבה היחידה להתקנת כתר טרומי ובהמשך נסקור סיבות חשובות נוספות לכך.

ככלל, ישנם ארבעה סוגים של כתר טרומי: כתר חרסינה דחוסה, כתר קומפוזיט (שרף מרוכב), כתר זירקוניה או כתר פלדת אל חלד. לכל אחד מן הסוגים הללו יתרונות וחסרונות, גם בהיבטי מחיר וגם בהיבטי תפקוד והתאמה לדרישות הבריאות של הפה. סוגים מסוימים של כתרים טרומיים מתאימים לחלקים מסוימים של הפה וסוגים אחרים מתאימים לחלקים אחרים ולמצבים אחרים כשהבחירה בכתר המתאימה נתונה בעיקר לשיקולו המקצועי של רופא השיניים.

כיצד מבוצעת הרכבת כתר לילדים?

הרכבת כתר לילדים הוא למעשה השלב האחרון בפרוצדורה לטיפול בשן הפגועה/ החולה. בשלב ראשון מאלחש הרופא את אזור השן הפגועה כשלרוב הטיפול מבוצע תחת השפעת גז צחוק. לאחר מכן תוחם הרופא את אזור הטיפול באמצעות סכר גומי שמונע נזק לשיניים סמוכות וכן מונע נפילה של חלקיקים לגרונו של הילד. בהמשך מבצע הרופא את הפרוצדורה הנדרשת לטיפול בשן עצמה ובכלל זה הסרת ריקבון, יישום חומר אנטיביוטי במידת הצורך ולבסוף סיתות של השן במטרה להפוך אותה לתושבת עבור הכתר. לבסוף, יורכב הכתר על השן באמצעות הדבקה או מילוי (בהתאם לסוג הכתר הנבחר) ויבוצע שיוף עדין של השן על מנת להבטיח שהכתר תואם את קשת השיניים, אינו מפריע לילד ואינו יוצר סיכון לפציעת הלחי הפנימית.

מדוע חשוב להתקין כתר לילדים?

אחרי שסיפרנו לכם מהו כתר שיניים לילדים וכיצד מבוצעת ההרכבה שלו, חשוב לא פחות להבין מהי החשיבות הרבה בהרכבת כתר עבור שן חלבית שגם כך צפויה לנשור מעצמה בתוך שנים ספורות. ובכן, נתחיל ונאמר שבריאותן של שיני החלב היא חשובה מאוד להתפתחות הילד בכמה וכמה מובנים, שמייד נסקור וכאשר שן טבעית כלשהי חווה מחלה או פגיעה כלשהי, חשוב מאוד לשחזר את התצורה שלה ולהחזיר לשן את תפקודה הטבעי. אז מהן הסיבות להרכבת כתר טרומי לילדים? הנה הן לפניכם:

  • שיני חלב הן שיניים עדינות מאוד בעלות ציפוי אמייל טבעי דק מאוד. ריקבון ועששת משן כזאת יכולים בקלות רבה "לדלג" משן לשן עד כדי התפשטות בפה כולו. על כן, חשוב מאוד לבודד את השן החולה באמצעות כתר שאוטם אותה מכל כיוון ומונע השפעה שלה על השיניים הסמוכות ובכלל.
  • שיני חלב הן אמנם שיניים זמניות, אך לחלוטין לא מיותרות. שיני החלב משחקות תפקיד חשוב בהתפתחות עצם הלסת ושרירי הלסת והן מיועדות גם ליצור ולשמר את המרווח הדרוש לשן הקבועה שתצמח במקומן. חוסר בשן יכול להוביל להטיית השיניים הסמוכות ולצמצום המרווח הנדרש, מה שיגרום לצמיחת שיניים קבועות עקומות וצפופות. כתר טרומי לילדים נועד למנוע בדיוק את זה ולהבטיח את המשך תפקוד השן והשפעתה על עצם הלסת ושרירי הפה.
  • כתר שיניים לילדים מאפשר למעשה לשחזר את השן הטבעית בגודלה, תצורתה ותפקודה. בהיעדרה יכולים להינזק תהליכים של התפתחות הפה והלסת כפי שאמרנו קודם לכן, אך גם תהליכים של התפתחות תקינה של השפתיים והגייה נכונה של מילים. בהיעדר השן הנדרשת, יכול הילד לסבול מהגייה לא נכונה של מילים, מה שיגרום לו לפתח צורת דיבור שתחפה על השן החסרה, אך לאחר צמיחת השן הקבועה, תהפוך לנטל על יכולת הדיבור של הילד. כמו כן, מן הסתם, הכתר הטרומי חשוב מאוד לאפשר תפקוד תקין של לעיסת מזון, תפקוד חשוב בכל גיל ובמיוחד אצל ילדים צעירים.
  • לבסוף, ישנם לא מעט מקרים של התפתחות לקויה של שיני חלב, היווצרות ריקבון והשחרה של השיניים והתפוררותן באופן שפוגע מאוד באסתטיקה של פיו של הילד. על אף שהמודעות לאסתטיקה בגילאים אלה אינה דומה לזו של מבוגרים, לפגיעה אסתטית כזאת יכולה להיות השפעה דרמטית על הדימוי העצמי של הילד ולכן חשוב להעניק לו את המענה האסתטי המיטבי גם בגיל צעיר.

לאחר הטיפול – מה חשוב לדעת?

מייד לאחר הטיפול, וזה נכון לגבי כל סוגי טיפולי השיניים בילדים, חשוב מאוד להזהיר את הילד שהפה שלו עדיין רדום וזה שהוא לא מרגיש כאב, לא אומר שלא נגרם נזק. על כן, חשוב להזהירו שלא "ישחק" עם השפתיים והלחי הפנימית ויגרום לפציעתן, אותה הוא ירגיש עם חלוף ההרדמה. כמו כן, מאותן סיבות יש להימנע מאכילה עד שההרדמה תפוג לחלוטין. לאחר התפוגגות ההרדמה יוכל הילד לקבל תמונה טובה יותר לגבי התאמת הכתר למבנה הפה. ישנם מקרים בהם הילד יכול להתלונן על חוסר נוחות או קושי לסגור את הלסתות או ללעוס. במקרים אלה יש לפנות לרופא לשיפור ההתאמה של השן ויצירת מנשך תקין.

ככלל, טיפול כתר שיניים לילדים הוא טיפול קל ופשוט, אם כי לאחריו צפוי הילד לחוות מאי נוחות ואף כאב. הכאב לא אמור להימשך יותר מ-24 שעות ואם הוא אכן נמשך, מומלץ לפנות לרופא השיניים אלא אם רופא השיניים נתן לכם פרק זמן שונה, למשל 48 שעות, שבמהלכן צפוי עדיין להופיע כאב. משככי כאבים פשוטים מבוססי פרצטמול או איבופרופן יכולים לסייע מאוד בהרגעת הכאב, שצפוי כאמור לחלוף במהרה.

לבסוף, חשוב להבין שבעיה בשן חלב אחת, יכולה להעיד על בעיה כלשהי, שעם הזמן יכולה להופיע גם בשיניים נוספות. על כן, לאח ביצוע כתר שיניים לילדים, חשוב מאוד לעודד את הילד לשמור על היגיינת הפה, לצחצח היטב את השיניים, הן מקדימה והן מאחור, הן בשיניים הקדמיות והן בשיניים האחוריות. כמו כן, מומלץ ללמד את הילד ולעודד אותו להשתמש בחוט דנטלי ולצחצח את השיניים פעמיים ביום וכמובן להימנע ממאכלים ומשקאות ממותקים שיכולים לפגוע מאוד בשיני חלב רגישות. על פי הצורך, אם מתחילים להתפתח סימנים דומים בשיניים נוספות, כדאי להגיע לביקורת אצל רופא השיניים בכל 3-4 חודשים כדי לוודא שאתם תופסים את הבעיה בזמן ואולי בפעם הבאה לא תזדקקו כלל להרכבת כתר.

לייעוץ עם רופא מומחה

אודות הכותב

מגזין דנטל

מגזין דנטל

אחרי כמה טיפולים מאוד רציניים בשיניים, החלטתי שאחנו מקימים מגזין בו ניתן את כל המידע אודות טיפולי שיניים, איך עושים את זה ואיפה.

small_c_popup.png

לא כדאי לפספס שיחת חינם עם יועץ מומחה

השאירו פרטים ונדאג שרופא יחזור אליכם לייעוץ

*בהתאם להנחיית משרד הבריאות, במהלך תקופת הסגר המרפאות שעובדות עם דנטלי תפעלנה כסדרן.