fbpx

סתימה בשן

טיפולי שיניים

תוכן עניינים

כדי לטפל בחורים בשיניים, רופא השיניים מסיר את החלק הרקוב של השן, ואז ממלא את האזור בשן שממנו הוסר החומר הרקוב.

סתימה בשן משמשת גם לתיקון שיניים סדוקות או שבורות, ושיניים שנשחקו כתוצאה מהרגלים שליליים, כגון כסיסת ציפורניים או שחיקת שיניים.

אילו צעדים דרושים לטיפול סתימה בשן?

ראשית, רופא השיניים ישתמש בהרדמה מקומית כדי להרדים את האזור סביב השן אותו יש למלא עם הסתימה. בשלב הבא, הוא ישתמש במקדחה, מכשיר שחיקה או לייזר להסרת האזור הרקוב. בחירת המכשיר תלויה בהעדפה המקצועית של רופא השיניים, ברמת המיומנות שלו, בציוד המסוים שיש ברשותו כמו גם במיקום ובהיקף הריקבון בשן.

לאחר מכן, רופא השיניים יבחן או יבדוק את האזור כדי לקבוע אם כל הריקבון הוסר. לאחר הסרת הריקבון, הוא יכין את החלל בשן למילוי על ידי ניקוי חיידקים ופסולת. אם הריקבון קרוב לשורש, רופא השיניים עשוי להשתמש תחילה בחומר מיוחד על מנת להגן על העצב. לאחר החדרת החומר המתאים של סתימה בשן, רופא השיניים יסיים את הקיבוע וילטש את האזור.

כמה צעדים נוספים לטיפול סתימה בשן

לאחר שרופא השיניים הסיר את הריקבון וניקה את האזור, הוא ממלא את החור בשן בשכבות. בשלב הבא, מוחל אור מיוחד ש"מרפא" או מקשה כל שכבה.

בסיום התהליך הרב-שכבתי, הרופא מעצב את החומר המורכב לתוצאה הרצויה, חותך שאריות עודפות של חומר, ומלטש את האזור.

רוצים שנתאם לכם ייעוץ עם מומחה לסתימות בשן? השאירו פרטים:

אילו סוגים של חומרי סתימות בשן זמינים?

כיום ניתן להשתמש במספר חומרים לביצוע סתימה בשן, והחומרים הזמינים כוללים:

  • סתימה מחרסינה בחריטה.
  • אמלגם, חומר שמורכב מכספית שמעורבבת עם כסף, בדיל, אבץ ונחושת.
  • סתימה כסופה.
  • קומפוזיט (Composite Resin).
  • סתימה לבנה.

עכשיו בואו נדבר על סוגי הסתימות במונחים של יתרונות וחסרונות

המיקום והיקף הריקבון, העלות של טיפול סתימה בשן, השתתפות קופת החולים והמלצת רופא השיניים מסייעים בקביעת בחירת הסוג של סתימה בשן שהכי יתאים לכם. אלו היתרונות והחסרונות של כל סוג סתימה שתבחרו:

סתימה מחרסינה בחריטה

סתימה זו מיוצרת ברוב המקרים מפורצלן, היא עמידה בפני כתמים מחומר שרף מורכב, ומחזיקה מעמד בדרך כלל יותר מ-15 שנים.

החסרונות הן שחומר זה יכול שלא להתאים לגוונים הטבעיים של השיניים האחרות, כך שהן ייראו מוכתמות.

סתימה בשן מאמלגם

אמלגם הוא תערובת של ארבע מתכות: בדיל, כסף, כספית ונחושת. יתרונות בחירת סתימה בשן מחומר זה הן העמידות בעוצמת לעיסה, חוזק, והאפשרות לסיים את הטיפול עם מפגש אחד אצל רופא השיניים. בנוסף, אמלגם הוא גם חומר זול ביותר לסתימות בשיניים.

החסרונות הם חוסר התאמה של שילוב החומרים לגוון הטבעי של השיניים, כך שאפשרות זו אינה אסתטית, ועם הזמן הסתימה משנה את הגוון שלה כתוצאה מבלאי. בנוסף, אמלגם לא מתאים לאנשים עם אלרגיה לכספית.

סתימה כסופה

יתרונות הבחירה בסתימה כסופה הם העמידות של סתימה זו, שמחזיקה מעמד במשך עשר עד 15 שנים לפחות; החוזק, והעלות שעשויה להיות פחות יקרה מסתימות אחרות.

החסרונות הם אסתטיקה לקויה, כי סתימות כסף אינן תואמות את הצבע הטבעי של השיניים, ובמקרים רבים יש להסיר חלקים בריאים מהשן על מנת ליצור חלל גדול מספיק שיחזיק את הסתימה.

סתימת קומפוזיט

קומפוזיט הוא חומר שמיוצר מתערובת חלקיקי שרף וזכוכית מעודנת, שמוסיפים לו חוזק, עמידות, אסתטיקה וליטוש. השימוש בחומר זה לטיפול סתימה בשן מאפשר עיצוב מדויק, והוא זמין במגוון צבעים טבעיים ללא צורך בשילוב אבקות או נוזלים.

החסרונות הם שזהו חומר יותר יקר מאמלגם, והטיפול צריך להתבצע אצל רופא שיניים מומחה בטיפולי שחזור קומפוזיט, והבנה בתהליך.

סתימה לבנה

סתימה לבנה זמינה במגוון צבעים עם רמות שונות של שקיפות, כך שהיא ניתנת להתאמה לשיניים טבעיות. בזכות החומר שממנו היא מיוצרת, סתימה לבנה עוזרת לחיזוק דפנות החלל שרופא השיניים יוצר בשן, ולכן העמידות שלה מוגברת.

החסרונות הם שחומר הסתימה עלול לדלוף לגוף בפרק הזמן המיידי של יממה מרגע ביצוע טיפול סתימה בשן מחומר זה, ובטווח הארוך חומר הסתימה עלול לעבור תהליכים ביולוגיים שעלולים להיות אחראים לבעיות בריאותיות.

אבל יש משהו חשוב יותר מהבחירה בסוג הסתימה

כדי לשמור על סתימה בשן, חשוב להקפיד על היגיינת פה בריאה, כלומר, להקפיד על ביקורים קבועים אצל רופא השיניים לטיפולי ניקוי, כמו גם להקפיד לצחצח את השיניים עם משחת שיניים פלואוריד, להשתמש בחוט דנטלי ובמי פה אנטיבקטריאליים, לפחות פעם ביום.

אם במהלך הבדיקות השגרתיות רופא השיניים שלכם חושד שחומר הסתימה עשוי להיסדק או לדלוף לגוף, הוא יבצע צילומי רנטגן על מנת להעריך את המצב. אם השן שלכם רגישה במיוחד, אם אתם מבחינים בסדק בסתימה, או אם חלק ממנה חסר, חשוב שתגיעו לטיפול מידי.

לפרטים נוספים

לייעוץ עם רופא מומחה

אודות הכותב

מגזין דנטל

מגזין דנטל

אחרי כמה טיפולים מאוד רציניים בשיניים, החלטתי שאחנו מקימים מגזין בו ניתן את כל המידע אודות טיפולי שיניים, איך עושים את זה ואיפה.

small_c_popup.png

לא כדאי לפספס שיחת חינם עם יועץ מומחה

השאירו פרטים ונדאג שרופא יחזור אליכם לייעוץ

*בהתאם להנחיית משרד הבריאות, במהלך תקופת הסגר המרפאות שעובדות עם דנטלי תפעלנה כסדרן.