fbpx

החלפת סתימה בשן

טיפולי שיניים

תוכן עניינים

הייתם אצל רופא השיניים, קיבלתם טיפול סתימה בשן, הכאבים פסקו, החור בשן נסתם, הרגשתם קצת מוזר לכמה שעות, ושכחתם מהסיפור. אז זהו, שלא, לא תמיד זה באמת הסוף.

האמת היא שסתימה בשן לא מחזיקה מעמד עד אין קץ, ובסופו של דבר, יהיה צורך להחליף אותה. השאלה שרוב המטופלים שואלים היא: מתי הזמן הנכון לבצע החלפת סתימה בשן?

ולמה בכלל צריך להחליף סתימה?

מכמה סיבות:

סתימות מתבלות

כן, אותן סתימות מרוכבות שנראות נהדר ומתוכננות להתמזג עם השיניים הטבעיות שלכם, עלולות להשתנות במשך הזמן. הן עשויות לצבור כתמים, להתכהות ולקבל גוון שאינו מושך, ואלו הם מצבים שנחשבים קלים.

עם הזמן, מופעל לחץ רב על הסתימות בשיניים, ולכן התפקוד שלהן מתדרדר, פשוט כתוצאה מבלאי יומיומי. בסופו של דבר הן נסדקות, דולפות או אפילו נושרות, מה שמחייב החלפת סתימה בשן.

במקרה של סתימה דולפת או סדוקה, יש להחליף אותה מיד

חתיכות אוכל קטנטנות, כמו גם חיידקים, עלולים לפלס את דרכם מתחת לסתימה פגומה. מכיוון שין אפשרות להכניס לאזור את מברשת השיניים על מנת לנקות את הפסולת, התפתחות עששת תהיה מצב בלתי נמנע, שיכול להימשך זמן מה עד שתתחילו להרגיש כאב.

זוהי רק סיבה אחת מתוך מאות סיבות אחרות לפנות לרופא השיניים באופן קבוע ולבדוק את כל הסתימות.

אז כמה זמן סתימות בדרך כלל מחזיקות מעמד?

קשה לקבוע תוחלת חיים מדויקת של סתימות בשן. משך הזמן שסתימה מחזיקה מעמד תלוי בכמה גורמים, כולל סוג החומר שממנו הסתימה עשויה, אם יש לכם הרגלי טחינת שיניים ועד כמה טוב הסתימה מוקמה במקומה.

יתכן שאתם מבני המזל האלה, שהסתימות שלהם מחזיקות מעמד למשך שנים רבות. וכן, חלק מהסתימות יכולות להישאר ללא פגם במשך 15 שנים ומעלה.

אם רופא השיניים ביצע סתימת אמלגם, אתם יכולים לצפות שהיא תחזיק מעמד כ-12 שנים, בעוד שמילוי מרוכב ככל הנראה ידרוש החלפה מוקדם יותר. בהתאם לחומר שנבחר, יתכן גם שיהיה צורך לבצע החלפת סתימה בשן בתוך חמש שנים לאחר התקנתה.

רוצים שנתאם לכם ייעוץ עם מומחה להחלפת סתימה בשן? השאירו פרטים:

סתימה לבנה מחזיקה מעמד במשך שבע עד עשר שנים

לסתימות לבנות אין היסטוריה ארוכה של אורך חיים כמו סתימות כסופות מאמלגם. הספרות המדעית מסבירה שמרבית הסתימות הלבנות מחזיקות מעמד בין עשר לשבע שנים בקרב מטופלים בריאים, אך הערכה זו מבוססת על סוגים ישנים יותר של סתימות לבנות, וייצור הסתימות מתקדם באופן משמעותי כל הזמן.

מחקרים חדשים מגלים שסתימות לבנות מתחילות להגיע לשווי של אמלגם, וכמה מחקרים מצאו שסתימות אלו יכולות להחזיק מעמד עד 12 שנים, אם מטפלים בהן כראוי. יחד עם זאת, יהיה צורך לבצע מחקרים נוספים לפני שרופאי שיניים יוכלו לטעון כי סתימות לבנות נמשכות למעלה מעשור בממוצע.

סתימה כסופה מחזיקה מעמד למעלה מעשור

הסגנון הישן יותר של סתימות כסופות, למרות שהן פחות פופולריות היום בגלל האסתטיקה (המזעזעת) שלהן, עדיין חזקות ועמידות להפליא. סתימות אמלגם כסופות עמידות מאוד בפני הבלאי הנובע מלעיסה, מה שהופך אותן לאידיאליות שיניים טוחנות.

אבל אפילו החומרים החזקים ביותר נשחקים לאורך זמן, וזה אומר שאתם יכולים לצפות שסתימות כסופות יחזיקו מעמד בין עשר ל-15 שנים.

בבדיקות השיניים השגרתיות שלכם, רופא השיניים יוכל לומר לכם אם יש צורך להחליף את הסתימה הכסופה שלכם, באמצעות בדיקת שיניים עם כלים מיוחדים.

אז האם הגיע הזמן לבצע החלפת סתימה בשן?

סתימות מתחילות ליצור תסמינים מדויקים כשהן מתחילות להיפגע. אז אם אתם מבחינים שהשיניים שלכם מתכהות, זה עשוי להיות תוצאה של דליפה מחומר המילוי בסתימה לתוך השיניים, ואתם עלולים גם לחוש כאבים, או לשים לב שהסתימה שלכם מתחילה להתפרק. אלו הם תסמינים של סתימה שתיכף עומדת לנשור.

שרופא השיניים שלכם יחליט

רופא שיניים מוסמך יידע בדיוק מה לחפש בבדיקות שגרתיות לאיתור פגמים בסתימות. הוא יוכל גם לדעת אם ניתן לתקן את הסתימה במקום להחליף אותה. אם אתם רואים סדק בסתימה, או שאתם שמים לב שחלק ממנה חסר, או שאתם חווים רגישות, מומחים ממליצים לקבוע פגישה מידית עם רופא השיניים.

בסופו של דבר, כשמגיע הזמן הנכון לבצע החלפת סתימה בשן, עדיף לתת לרופא השיניים להחליט. בדיקות שיניים קבועות והקפדה על ניקיון השיניים לפחות פעמיים בשנה, יבטיחו שרופא השיניים יוכל לאתר בעיות, כמו ריקבון, מוקדם ככל האפשר.הצטרפו אלינו לפייסבוק

לפרטים נוספים

לייעוץ עם רופא מומחה

אודות הכותב

מגזין דנטל

מגזין דנטל

אחרי כמה טיפולים מאוד רציניים בשיניים, החלטתי שאחנו מקימים מגזין בו ניתן את כל המידע אודות טיפולי שיניים, איך עושים את זה ואיפה.

small_c_popup.png

לא כדאי לפספס שיחת חינם עם יועץ מומחה

השאירו פרטים ונדאג שרופא יחזור אליכם לייעוץ

*בהתאם להנחיית משרד הבריאות, במהלך תקופת הסגר המרפאות שעובדות עם דנטלי תפעלנה כסדרן.