fbpx

סתימה בשן קדמית

טיפולי שיניים

תוכן עניינים

השיניים נמצאות במצב כמעט מתמיד של סיכון לפגיעה. כך, למשל, מומחים מעריכים שכרבע מבין כל הילדים עד גילאי 12, שברו את שיניהם הקבועות לפחות פעם אחת. אבל כמובן שבמקרה הזה לפחות, צרת רבים היא ממש לא נחמה, במיוחד כשזה קורה לכם או לילדיכם.

למרבה המזל, טיפולי סתימה בשן קדמית, בגישה המודרנית, יכולים לעזור בהשבת החיוך הנהדר שלכם, במיוחד אם אתם מקבלים טיפול מתאים. זו הסיבה שחשוב לדעת מה לעשות כשאתם שוברים שן קדמית.

עיתוי הטיפול בשן קדמית שבורה

אם שן נפגעת כתוצאה ממכה טראומטית בראש, כדאי לבדוק אותה במרכז טיפול דחוף, במיוחד אם יש סחרחורת, חוסר התמצאות במרחב או אובדן הכרה.

אם הפגיעה מוגבלת לשן קדמית אחת או לכמה שיניים קדמיות, יתכן שתוכלו לגשת לקבלת טיפול סתימה בשן קדמית למחרת, אצל רופא השיניים. הנה כמה סוגים נפוצים של פגיעות בשיניים קדמיות, ושיטות הטיפולים.

הטיפול המתאים לשן קדמית שבורה תלוי בכמות השן שנשברה

סדק קטן בדרך כלל אינו נחשב למצב חירום; לעתים קרובות ניתן לבצע סתימה בשן בגישה רגילה, הכרוכה בהצבת שכבה של חומר עמיד בצבע השן, על מנת להחזיר את צורת השן. זהו הליך פשוט יחסית שניתן לסיים במפגש טיפול שיניים אחד.

מכיוון שלחומר הסתימה יש גוון ושקיפות זהים לשיניים הטבעיות, הוא יוצר תיקון יפה. יחד עם זאת, יתכן שחומר הסתימה יתבלה לאורך זמן ויהיה צורך להחליפה בסופו של דבר. ניתן לתקן שברים קטנים בשיניים הקדמיות גם באמצעות כתרי חרסינה, המכסים את כל פני השן הקדמית במקום רק את האזור הסדוק.

טיפול בשברים גדולים

שברים גדולים על שן קדמית, שאינם חושפים את רקמת העצבים או פוגעים בה, עשויים להיות כרוכים בטיפול כתר. ברוב המקרים, טיפול זה יתפרש על פני שני ביקורים אצל רופא השיניים, מכיוון שיהיה צורך לעצב את מבנה השיניים הנותר על מנת להתקין את הכתר, ואז יש לשחזר את השן הקבועה במעבדת שיניים.

רופא השיניים ישלח אתכם הביתה עם סתימה בשן קדמית בגישה הרגילה, כדי לסתום זמנית את השבר, ויזמין אתכם שוב כאשר הכתר הקבוע יהיה מוכן להצבה על השן.

שבר גדול שחושף או פוגע ברקמת העצבים יוביל ככל הנראה לכאבים, ועשוי לדרוש טיפול מידי; מצב זה כמעט ודאי יהיה כרוך בהצבת כתר, יחד עם טיפול שורש. הליך זה כולל הסרת רקמת עצב חשופה או נגועה מתוך השן, ואז איטום השבר הקדמי והתעלות הצרות המסתעפות ממנה דרך השורשים.

רוצים שנתאם לכם ייעוץ עם מומחה לסתימות בשן קדמית? השאירו פרטים:

פתרון יותר פשוט מכפי שהוא נשמע

למרות שזה נשמע מסובך, האמת היא שטיפול שורש הוא הליך שיניים שגרתי המתבצע בדרך כלל בהרדמה מקומית; הוא לא מרגיש שונה יותר מאשר סתימה רגילה, אם כי הוא עשוי לקחת זמן רב יותר. טיפולי שורש ניתנים לביצוע על ידי רופא שיניים כללי או מומחה הנקרא אנדודונט.

לפעמים שיניים קדמיות נשברות כתוצאה מחולשה הנובעת מעששת שאינה מטופלת, או לאחר שטיפולי שיניים ישנים אינם משפיעים יותר.

סתימה בשן קדמית עשויה לכלול כל אחד מההליכים שדיברנו עליהם, ואם השן התנתקה בקו החניכיים כנראה שיהיה צורך בעקירה, אבל עדיין ניתן לשחזר את החיוך היפה שלכם עם השתלת שיניים קבועה או גשר שמדמה מראה של שיניים טבעיות.

הבחירה בשיטת הטיפול המתאימה

סדק בשן קדמית יכול להתחיל ממשטח הלעיסה או משורש השן, ועלול לגרום לכאבים עזים או סתם לאי נוחות. אך מכיוון שאפילו שבר קטן יכול לפתוח מסלול לזיהום, חשוב לפנות לרופא השיניים, גם אם אין לכם כאבים. רופא השיניים יבצע צילום רנטגן של השן על מנת לקבוע את היקף הנזק ואת שיטת הפעולה המתאימה.

שבר בשן קדמית שנמצא לגמרי מעל קו החניכיים ואינו חושף את רקמת העצב, הוא השבר הקל ביותר לטיפול. בהתאם לגודל השבר, ניתן לבצע סתימה בשן קדמית אם התאמה לצבע השן, ולבחור אם יש צורך גם בהצבת כתר או לא. אם השבר חושף את הרקמה העצבית, טיפול שורש בשילוב עם הצבת כתר, עשוי להציל את השן.

לא תמיד אפשר להציל שן קדמית שבורה במצב מורכב, אבל זה לא אומר שאין פתרון

אם השבר בשן הקדמית נמשך מחת לקו החניכיים אל תוך השורשים, יש לעקור ולהחליף אותה, במיוחד אם היא נשברת לשני חלקים.

לפעמים תוכלו לקבל טיפול השתלת שיניים באותו יום, כלומר, להסיר את השן השבורה ולהציב במקומה שתל, ובכך לחסוך את הצורך לקבוע טיפול כירורגי שני.

לפרטים נוספים

לייעוץ עם רופא מומחה

אודות הכותב

מגזין דנטל

מגזין דנטל

אחרי כמה טיפולים מאוד רציניים בשיניים, החלטתי שאחנו מקימים מגזין בו ניתן את כל המידע אודות טיפולי שיניים, איך עושים את זה ואיפה.

small_c_popup.png

לא כדאי לפספס שיחת חינם עם יועץ מומחה

השאירו פרטים ונדאג שרופא יחזור אליכם לייעוץ

*בהתאם להנחיית משרד הבריאות, במהלך תקופת הסגר המרפאות שעובדות עם דנטלי תפעלנה כסדרן.