fbpx

יישור שיניים

יישור שיניים

תוכן עניינים

אם אתם מאמינים ששיניים לא שאינן מיושרות הן בעיה קוסמטית משנית בלבד, אתם מוזמנים לחשוב שוב. שיניים ישרות מאפשרות לכם להשוויץ בחיוך היפה שלכם, אבל להליך יישור שיניים יש גם יתרונות בריאותיים אמיתיים.

הקפדה על יישור שיניים מקצועי חיונית לשמירה על בריאותכם ומסייעת למניעת בעיות עתידיות. ראשית, שיניים ישרות קלות יותר לניקוי ולכן פחות נוטות למחלות וריקבון חניכיים. זה אומר שפוחתים הסיכויים שתזדקקו בעתיד להליכים יקרים כמו טיפולי שורש, שתלים או ניתוחי חניכיים.

אבל מה גורם לשיניים להתעקם מלכתחילה? ואילו בעיות אחרות ניתן לתקן רק על ידי יישור שיניים? בואו נראה.

מה גורם להתעקמות שיניים?

שיניים עקומות נגרמות כתוצאה ממגוון גורמים. אם אחת הלסתות שלכם קטנה מהשנייה, היא גורמת לשיבוש האיזון בשיניים. ברוב המקרים, מצב זה מתרחש כאשר הפה שלכם קטן מדי לשיניים, ואלו תכונות גנטיות שעוברות בתורשה.

גורמים נוספים להתעקמות שיניים כוללים:

  • איבוד שיניים בגיל צעיר.
  • מחלת חניכיים.
  • פציעה טראומטית.
  • גידולים סרטניים.

אצל ילדים, צמיחה שגויה של השיניים עלולה לנבוע גם ממציצת אגודל ומשימוש בבקבוק או במוצץ במשך תקופה ארוכה מדי. אך ניתן לתקן את הבעיות האלה באמצעות טיפול של מומחה יישור שיניים שמשיב לכם את החיוך ומגן על אורך החיים של שיניים בריאות.

"אז יש לי שיניים קצת עקומות. מה הביג דיל?"

כולם אוהבים חיוך יפה, אך שיניים ישרות חשובות גם לבריאותכם. אם השיניים שלכם אינן מיושרות, קשה לטפל בהן כראוי, והמשמעות היא שיש סיכוי גבוה יותר ללקות במחלת ריקבון שיניים וחניכיים. וזה לא הכול, עם יישור שיניים מקצועי, השיניים יתפקדו טוב יותר, יהיו פחות סיכוי לשברים, ואורח החיים שלהן ישתפר, עם פחות בעיות לטווח הארוך.

לצד הבעיות הברורות יותר, כמו חורים בשיניים, שיניים שאינן מיושרות גורמות לעתים לכאבי ראש, כאבי אוזניים וקשיים בדיבור. השיניים שלכם מתפקדות באופן הטוב ביותר כשהן מיושרות כראוי, כי  קשה לאכול כשהשיניים אינן מיושרות, ועלול להיווצר מצב של לסתות מתוחות, כך שהבעיות עלולות להתפתח או להחמיר.

בטווח הארוך, יש סיכוי גבוה יותר לשבירת שיניים שאינן ישרות, מה שאומר שיש סיכוי גבוה יותר לאובדן שיניים או צורך בטיפולים עתידיים נרחבים כמו טיפולי שורש וניתוחי חניכיים.

מהן אפשרויות הטיפול ליישור שיניים

טיפול יישור שיניים זמינים באמצעות ניתוח או הרכבת פלטה. שני ההליכים מתקנים את בעיות השיניים העקומות, ושניהם משיגים תוצאות מעולות.

אלא שהניתוח נמשך קצת יותר משעה, ואילו הרכבת פלטה נמשכת מספר חודשים, בהתאם להמלצת הרופא, ולאחר הסרתה, יש להמשיך בטיפולי מעקב ותחזוקה חצי שנתיים, במשך שלוש שנים, על מנת לשמור על החיוך המחודש.

פלטות ליישור שיניים

היום ניתן להרכיב פלטות שקופות או צבעוניות ומהנות לילדים, מתבגרים ומבוגרים, מהסוג שיומלץ על ידי האורתודנט המטפל.

הפלטה מורכבת מסוגרים זעירים שמונחים על המשטח הקדמי של השן. הם מיוצרים ממתכת או קרמיקה, או מחומרים שקופים. הסוגרים נקשרים למשטח הקדמי של השיניים, בחומר דמוי דבק, וניתן להשתמש בפסי מתכת על השיניים האחוריות.

טיפול בפלטה

אורתודנט, איש מקצוע מומחה בתהליכי יישור שיניים ולסתות, ידריך אתכם בכל הנוגע לתחזוקה ראויה של הפלטה. חשוב להקפיד להסיר רובד בקו החניכיים על מנת למנוע דלקת חניכיים, ולצחצח בעדינות סביב הפלטה להסרת רובד ופסולת מזון.

חשוב מאוד לנקות בין השיניים באמצעות חוט דנטלי, כדי למנוע מחלות וחיידקים שגורמים לריח בלתי נעים שעלול להיווצר אם מתפתחת דלקת חניכיים. ניתן להשתמש במשחת שיניים אנטיבקטריאלית ושטיפות פה אנטי מיקרוביאליות ללא מרשם, על מנת לתמוך בתחזוקה בפלטת יישור שיניים ובבריאות הפה.

ניתוח ליישור שיניים

ניתוח יישור שיניים כרוך בהסרה ובבנייה מחודשת של העצם בלסת, בהליך שמשתנה אצל כל מטופל, בהתאם לחומרת הבעיות בשיניים. התהליך מתחיל עם צילומי רנטגן של הלסתות, או באמצעות הכנת תבניות גבס ללסתות.

בדיקה יסודית זו של הלסתות ושרירי הפנים נחוצה כדי לזהות את הבעיות המדויקות, ורישומי השיניים של המטופל מעניקים לאורתודנט מידע נוסף על בעיות השיניים של המטופל. לפני הניתוח, המטופל מרכיב סד או מכשיר ליישור השיניים, למשך פרק זמן שייקבע על ידי הרופא, בהתאם לתוכנית הטיפול.

זהו הליך שמתבצע בהרדמה מקומית, עם התאוששות של מספר שעות, והוא מטפל בבעיית השיניים העקומות, אחת ולתמיד. התוצאות הן תיקון מראה השיניים הקדמיות, סגירת הרווחים בין השיניים, ויצירת מראה אסתטי מושלם, תוך עצירת הידרדרות עצמות החניכיים.

יישור שיניים הוא השקעה חכמה

יישור שיניים יכול להיתפס כהליך די יקר, ואתם עשויים להימנע מהטיפול מתוך חשיבה שגויה שההשפעה נוגעת למראה בלבד, מה שלא מספיק על מנת להצדיק את העלות. יחד עם זאת, יישור שיניים הוא השקעה חכמה, במונחים של תמיכה בבריאות.

השקעה בחיוך שלכם היום פירושה פחות בעיות שיניים רבות אפשריות בעתיד, ופחות הליכים יקרים. עלות יישור שיניים קטנה בהשוואה לעלות טיפולים עתידיים בבעיות שנגרמות כתוצאה מהתאמה לא נכונה של השיניים.

בשורה התחתונה: האם אתם מוכנים לתקן את החיוך שלכם ולהגן על הבריאות העתידית של השיניים שלכם?

טיפולי שיניים מותאמים אישית לפי תוכנית מורכבת ומסודרת למבוגרים או ילדים, וקיים היום פתרון הולם לכל מצב. לא ניתן להדגיש מספיק את החשיבות של טיפול יישור שיניים, במיוחד לילדים.

מה שבטוח זה שחשוב לאתר בעיות לסת ושיניים לפני שהן מתרחשות, ולקבל טיפולים קלים כמו שימוש בפלטה או במכשיר ליישור השיניים, על מנת להבטיח שהשיניים יגדלו בצורה נכונה, כך שניתן יהיה להימנע מניתוח עתידי או  מהחמרת הבעיות הבריאותיות כתוצאה מהזנחת שיניים שאינן מיושרות.

במילים אחרות, אנחנו ממש לא מדברים רק על אסתטיקה שאינה אידיאלית, אלא על צורך רפואי אמיתי חשוב ודחוף.

לייעוץ עם רופא מומחה

אודות הכותב

מגזין דנטל

מגזין דנטל

אחרי כמה טיפולים מאוד רציניים בשיניים, החלטתי שאחנו מקימים מגזין בו ניתן את כל המידע אודות טיפולי שיניים, איך עושים את זה ואיפה.

small_c_popup.png

לא כדאי לפספס שיחת חינם עם יועץ מומחה

השאירו פרטים ונדאג שרופא יחזור אליכם לייעוץ

*בהתאם להנחיית משרד הבריאות, במהלך תקופת הסגר המרפאות שעובדות עם דנטלי תפעלנה כסדרן.