fbpx

יישור שיניים באמצעות ציפוי חרסינה

השתלת שיניים בלסת התחתונה

תוכן עניינים

מרבית טיפולי יישור השיניים מבוצעים כיום במסגרת הליך אורתודנטי, המיועד לשנות את הזווית, המיקום והמנח של השיניים לאורך הקשת הדנטלית. יחד עם זאת, ישנה אופציה נוספת לבצע יישור שיניים באמצעות ציפוי חרסינה מבלי להזיז את השן וללא כל ההתקנים הלא אסתטיים, שמאפיינים את הטיפול האורתודנטי הקלאסי. אז איך בדיוק מיישרים שיניים באמצעות ציפויי שיניים? עד כמה זה יעיל ועמיד? האם הציפויים הללו יכולים לעמוד בעומס המופעל על השיניים? על שאלות אלו ועוד, תוכלו לקרוא ממש כאן בשורות הבאות.

תחילה, מהם ציפויי חרסינה?

ציפויי חרסינה, כשמם כן הם, עשויים מעלים דקיקים של חרסינה אותם מיישמים זה על גבי זה בכדי ליצור את עובי הציפוי הנדרש בהצמדה לקדמת השן. ציפויים אלה מהווים טיפול מפתח שכיח מאוד בתחום של אסתטיקת הפה ויכולים להעניק לכל מטופל מראה שיניים לא פחות ממושלם, מבלי להידרש לשום פעולה כירורגית או אורתודנטית ליישור השיניים. ציפויי שיניים מיוצרים היום מסוגים שונים ובראשם שלושה סוגים מרכזיים:

ציפויי למינייט – ציפוי החרסינה הנפוץ ביותר, עשוי מפורצלן חרסינה, מתאפיין בחוזק מבני רב מאוד ובעמידות רבה לעומס בו צריכות השיניים לעמוד במיוחד בזמן טחינת ולעיסת מזון. על אף חוזקו המבני, מדובר בחומר עם מעט גמישות, המאפשרת לעצב אותו ולהתאים אותו אישית לכל שן ושן.

ציפויי לומינירס – ציפוי חרסינה שמהווה שדרוג של הלמינייט בעצם יכולתו לספק את אותו חוזק מבני באמצעות עלי חרסינה דקיקים יותר. העלים הדקיקים של הלומינירס מאפשרים להתאים אותו בקלות רבה יותר לשיניים ולהשלים את הציפוי מבלי לגרום לבליטת השן כלפי חוץ מבלי להתפשר על חוזקו המבני. ציפוי זה אינו מתאים לסגירת מרווחים בין השיניים או למקרים בהם נדרש לציפוי עבה מסוג למינייט.

ציפויי קומפוזיט – קומפוזיט הוא חומר דנטלי שכיח ומוכר, המשמש לסתימת שיניים במסגרת טיפולי שורש. המדובר למעשה בחומר חופשי אותו מיישמים על גבי השן הטבעית ולאחר מכן משייפים אותו בכדי להביא אותו לתצורה הנדרשת.

יישור שיניים באמצעות ציפוי חרסינה – למי זה מתאים?

במקור, נועדו ציפויי החרסינה ליצור מעין שכבת שן חדשה, שמסתירה את השן הטבעית ויוצרת לה חזות חדשה לגמרי. כך למשל, כאשר השיניים סובלות מצבע לא אסתטי, במקום לנסות ולעבור טיפולים אינסופיים להלבנת שיניים, ניתן פשוט לצפות אותן בעלי חרסינה לבנים וצחוקים, שיעניקו למטופל בדיוק את הגוון הנדרש וגם יאפשרו לו לעצב את חזית השיניים כרצונו, ללא קשר למבנה השיניים הטבעיות. מקרים קלאסיים בהם יכול ציפוי שיניים לסייע כוללים:

  • שן סדוקה/ מושחרת לאחר טיפול שורש
  • שן בעל פגם מבני
  • עיבוי שיניים וסגירת מרווחים בין שיניים
  • שן בעלת שורשים חשופים שדורשים הגנה
  • שן בעלת שכבת אמייל דקה או לקויה, שדורשת הגנה

ולבסוף כמובן, יישור שיניים באמצעות ציפוי חרסינה היא אופציה נוספת בה ניתן למנף את טכנולוגיית הציפוי כדי לשפר את האסתטיקה של הפה מסיבות של שיניים עקומות/ לא מיושרות/ מרווחות מדי/ צפופות מדי. אחרי שאמרנו את זה, ציפויי חרסינה ולא משנה לאיזו מטרה, אינם מתאימים לשיניים במצב רפואי ירוד. יישום ציפויי שיניים מחייב שהשן אליה מוצמד הציפוי תהיה שן בריאה, שלא דורשת טיפול נוסף. היא יכולה להיות עקומה, היא יכולה להיות שחורה, היא יכולה להיות סדוקה, אבל היא חייבת להיות בריאה.

כיצד מבוצע הציפוי?

יישור שיניים באמצעות ציפוי חרסינה הוא תהליך שמבוצע במספר שלבים כדלקמן:

תכנון – בשלב התכנון בוחן הרופא את פיו של המטופל ואת כל אחת מן השיניים בפיו, לרבות זווית, גובה, עומק, בליטה וכמובן תקינות רפואית. בהמשך לכך, נערכת פגישה עם הפציינט ובה מוצגים לו כל אפשרויות הטיפול באמצעות ציפויי חרסינה. הרופא יכול להיעזר בתמונות להמחשת התוצאות והיום גם בהדמיה תלת ממדית, בכדי להעניק למטופל תמונה מלאה לפני קבלת החלטה. זהו השלב בו גם מסכמים על טיפולים מקדימים לשיניים כדי לוודא את תקינותן הרפואית וכן מכסים גם סוגיות של רגישות השיניים.

מדידה ומידול – בשלב הזה מבצע הרופא מדידה יסודית ומדויקת של כל חלקי הפה, בהם רוצים ליישם את ציפויי השיניים ויוצרים מודל פיזי של הפה באמצעות תבנית גבס או שעווה, אותה נדרש המטופל לנשוך בכדי לקבע בתוכה את תצורת השיניים בפיו. על בסיס המודל הפיזי שנבנה, בונה הרופא את תכנית הטיפול עבור כל שן בנפרד.

הכנת השן לציפוי – זהו אולי השלב הרגיש ביותר בתהליך של יישור שיניים באמצעות ציפוי חרסינה ובכל טיפולי ציפויי החרסינה בכלל. הסיבה לכך היא שבשלב הזה נדרשת השחזה מסוימת של קדמת השן. את עלי החרסינה יש להצמיד למשטח חלק ככל שניתן וכן, בכדי שתוספת נפח הציפויים לא תגרום לבליטת השן מקו הגובה הכללי של הקשת הדנטלית, יש להפחית את עובי הציפוי מנפח השן עצמה. את זה עושים באמצעות השחזת קדמת השן והשחזה זו למעשה מכריעה את גורל השן, שלא תוכל עוד להיות חשופה, הן בגלל הרגישות הגבוהה שיוצרת ההשחזה בגין הסרת האמייל והן בגלל המראה של שן מושחזת. בהיבט זה יש לומר, שכיום ישנם ציפויי חרסינה כדוגמת הלומינירס, שמצטיינים בעובי דקיק מאוד של הציפויים, מה שמאפשר השחזה מינימלית של השן אם בכלל.

הדבקת עלי החרסינה – כעת, ניתן להדביק את עלי החרסינה בקדמת השיניים וליצור למעשה את המבנה הסופי והמראה הסופי של הפה. בטיפולי יישור שיניים באמצעות ציפוי חרסינה נהוג לשלב בתהליך גם טיפול קומפוזיט כדי ליצור את המשטח המיושר שעליו יודבק עלה החרסינה ולעיתים, דווקא בטיפולים אלה כלל לא נדרשת השחזה של השן.

אלו ציפויים מתאימים לכם?

כפי שאמרנו קודם לכן, ישנם סוגים שונים של ציפויי חרסינה והבחירה בסוג המתאים היא שילוב של החלטה רפואית מקצועית והחלטה של המטופל, לרוב בגין שיקולים כלכליים. ציפויי הלמינייט והלומינירס יכולים להחזיק בדרך כלל עד 20 שנה ומחירם נע בין 2,000 שקלים ועד 4,000 שקלים לשן. ציפוי קומפוזיט מחזיק ל-10 שנים ומחירו נע בין 500 שקלים ועד 1,500 שקלים לשן. במספרים כאלה, אין ספק שלסוגייה הכלכלית ישנו משקל חשוב בהכרעה, אך חשוב מאוד לבחון ולהכיר את הסוגים השונים של הציפויים, את החסרונות והיתרונות של כל אחד מהם ואת האופן בו כל אחד מהם מקיים אינטראקציה עם השיניים והחניכיים וכמובן השפעותיה של האינטראקציה הזאת.

בסופו של דבר, יישור שיניים באמצעות ציפוי חרסינה הוא טיפול אפקטיבי מאוד שיעניק לכם מראה אסתטי, ישר, מיושר ולא פחות מכך, לבן וצחור, של השיניים. יחד עם זאת, מדובר בטיפול לא זול, שלא מתאים לכל כיס. ככלל, מומלץ לבחון את כלל האפשרויות ליישר את השיניים בפה ובמקרים בהם ניתן להשיג את התוצאה המבוקשת באמצעות התמקדות בשן אחת או שתיים, האופציה של ציפויי החרסינה בהחלט יכולה להפוך לאופציה המועדפת. היא אינה כרוכה בהליך אורתודנטי ארוך והיא אינה כרוכה בפגיעה האסתטית של קוביות וחוטי המתכת המאפיינים את הטיפול האורתודנטי, אבל היא יקרה למדי, במיוחד במקרים בהם נדרש יישור של מרבית השיניים בקשת הדנטלית.

לייעוץ עם רופא מומחה

אודות הכותב

מגזין דנטל

מגזין דנטל

אחרי כמה טיפולים מאוד רציניים בשיניים, החלטתי שאחנו מקימים מגזין בו ניתן את כל המידע אודות טיפולי שיניים, איך עושים את זה ואיפה.

small_c_popup.png

לא כדאי לפספס שיחת חינם עם יועץ מומחה

השאירו פרטים ונדאג שרופא יחזור אליכם לייעוץ

*בהתאם להנחיית משרד הבריאות, במהלך תקופת הסגר המרפאות שעובדות עם דנטלי תפעלנה כסדרן.