fbpx

יישור שיניים ביום אחד

יישור שיניים פנימי

תוכן עניינים

בואו נשים את הדברים כאן ועכשיו – אין דבר כזה יישור שיניים ביום אחד. עכשיו, אחרי שאמרנו את זה, בואו נראה מאיפה צץ הרעיון הזה של צמצום תהליך אורתודנטי שיכול להימשך חודשים ארוכים ואף שנים ליום אחד. ובכן, כפי שאמרנו, אין שום אפשרות להיכנס למרפאת שיניים בבוקר עם שיניים עקומות וקשת דנטלית לא מיושרת ולצאת ממנה בצהריים עם קשת דנטלית מושלמת ומיושרת. מה שכן אפשר לעשות הוא לצמצם את מספר הביקורים אצל האורתודנט, לקצר כל ביקור ולהפוך את התהליך כולו של יישור שיניים, לתהליך כמעט ולא מורגש מבחינת המטופל ולבטח מבחינת הסביבה שלו. איך זה בדיוק קורה? על כך תוכלו לקרוא בשורות הבאות.

טיפולי שיניים ביום אחד – עד כמה זה ריאלי?

טיפולי שיניים, לרבות הבסיסיים ביותר שבהם, הם טיפולים שחלקם ניתנים להשלמה ברמה הטכנית במהלך של יום אחד בלבד ועבור חלקם אין שום אפשרות לכך גם לא ברמה הטכנית. ועדיין, כמעט כל טיפולי השיניים כמו כל טיפול רפואי אחר כמעט, הם טיפולים שמתפרשים על גבי מספר מפגשים. הסיבות לכך הן מגוונות ובכלל זה חוסר היכולת לבצע הרדמות מקומיות בכמה אזורים שונים של הפה ולהרדים למטופל את הפה לחלוטין, הקושי הטבעי של המטופל להחזיק את פיו פתוח במשך שעות ארוכות של טיפול ולא פחות מכך, גם תהליכי טיפול מדורגים שכל שלב מבוסס על השלמת השלב הקודם ולעיתים גם מתן פרק זמן להחלמה והתאקלמות לשינויים לפני שממשיכים הלאה. במקרה של יישור שיניים, מדובר בתהליך שמלכתחילה מבוסס על יישור מדורג ועדין, על מנת להבטיח שהשיניים רק יזוזו מעט ויתיישרו ולא ייתלשו ממקומן או יישברו. בשורה התחתונה, אין שום דרך לסובב שיניים, ליישר אותן, להגביה אותן או להנמיך אותן באמצעות הפעלת כוח מרוכז בפעם אחת. המדובר על תהליכים שדורשים זמן ולכן יישור שיניים ביום אחד הוא לא עניין ריאלי.

אחרי שאמרנו את זה, אחת האופציות שיכולות להעניק לכם מראה של שיניים מיושרות לחלוטין כמעט ביום אחד היא האופציה של ציפוי חרסינה. במקרה הזה, אנחנו לא באמת מיישרים את השיניים, אלא פשוט מצפים את החזית שלהן כדי ליצור את מראית העין של קשת דנטלית מיושרת. טיפול זה הוא לבטח קצר יותר מאשר יישור שיניים אורתודנטי, אבל גם הוא לא מבוצע ביום אחד ודורש מספר מפגשים עם הרופא.

אז איפה בא לידי ביטוי הקונספט של יום אחד?

ובכן, אם התהליך של יישור שיניים הוא תהליך מדורג שצריך להתפרש על פני חודשים ארוכים, אז לפחות את הביקורים אצל הרופא היינו רוצים לצמצם למינימום ההכרחי ולהפוך את התהליך כולו לבלתי מורגש. או אז נוכל אולי להרגיש כאילו מדובר בתהליך של יישור שיניים ביום אחד ואת זה כבר כן אפשר להציע היום למטופלים באמצעות טיפול יישור שיניים שקוף הקרוי אינוויזיליין. יישור השיניים המסורתי מבוצע באמצעות הדבקת קוביות מתכת לשיני המטופל ומתיחת גשר מתכת בין הקוביות בכדי להפעיל את הלחץ המתון הנדרש על השיניים כדי ליישר אותן. פרט למפגע האסתטי ששיטה זו כרוכה בו, המדובר גם במודל טיפול שכרוך במפגשי טיפול מרובים, הן לצורך ביצוע התאמות בתהליך המדורג והן לצורך טיפול בבעיות שמתעוררות לאורך הטיפול, למשל קובייה שהתנתקה ממקומה או התרופפות גשר המתכת.

שיטת היישור השקוף היא שיטה שמבוססת על מפגש אחד למדידת לסתות המטופל באמצעות תבנית סיליקון ייעודית ולאחר מכן מספר מפגשים בודדים עד ליישור מלא של השיניים וזאת כמובן, לא כולל צילומי שיניים אותם יש לבצע לפני כל טיפול יישור שיניים ביום אחד או שלא ביום אחד. לאחר מדידת הלסת, שולח הרופא את התבנית למעבדה ייעודית שמייצרת עבורכם שלושה סטים של קשתות שקופות לחלוטין, שיותקנו בחלק האחורי של השיניים. עם הגיע הקשתות, תגיעו למפגש טיפול להתקנת הקשת הראשונה ולאחר מכן עוד מספר מפגשי טיפול להחלפת הקשתות בהתאם להתקדמות היישור של השיניים. על אף שלא מדובר בתהליך שנמשך יום אחד בלבד, התחושה היא בהחלט שהטיפול העיקרי בוצע ביום אחד, הלוא הוא יום מדידת השיניים ולאחר מכן מדובר בביקורים ספורים וקצרים מאוד, שלא דורשים עבודה מורכבת וארוכה על השיניים כפי שנהוג בטכניקת היישור האורתודנטית המסורתית. אז אם שאלתם את עצמכם מאין הגיע הקונספט של יישור שיניים ביום אחד, אז הנה התשובה כאן לפניכם והנה אתם גם יודעים שלא באמת מדובר ביום אחד, אלא בדבר הכי קרוב לכך שאפשר.

האם אפשר לקצר את התהליך?

אז אחרי שאמרנו שאת התהליך של יישור שיניים לא באמת ניתן להשלים ביום אחד, נותרה השאלה האם יש אפשרות כלשהי להשלים את התהליך בצורה מהירה יותר לעומת השיטה האורתודנטית המסורתית. התשובה לכך היא לרוב כן, גם אם ההליך לא יושלם עד סופו. ככלל, אם יש לכם למשל אירוע חושב בהתראה של מספר חודשים או אולי אפילו שבועות, תוכלו להזניק תהליך מהיר של יישור שיניים שקוף, שהחל מהרגע הראשון בו מורכבות קשתות היישור, מתחיל תהליך היישור ומראה השיניים מתחיל להשתנות. אז אולי לא תגיעו עם הלסת ברמת היישור הסופית שלה, אבל את השינויים המהותיים ביותר בהחלט אפשר לזהות דווקא בחלק הראשון של הטיפול, מה שאומר שתוכלו ליהנות ממראה של שיניים מיושרות יותר ועקומות פחות, גם בטווח של חודשים ואף שבועות. כמובן שיתרון זה הופך להיות רלוונטי, בעיקר לאור העובדה שההתקנים בהם נעשה שימוש בשיטה זו הם התקנים שקופים ובלתי נראים, כך שאתם גם מרוויחים שיניים ישרות יותר בתוך זמן קצר יותר וגם נמנעים מפגיעה אסתטית מעצם ההתקנים המגולמים בטיפול.

ומה לגבי האופציה של יישור שיניים בלייזר?

כמו יישור שיניים ביום אחד, גם יישור שיניים בלייזר זה לא דבר שבאמת קיים, אז בואו גם את זה נניח כאן ועכשיו על השולחן – אי אפשר ליישר שיניים באמצעות לייזר. מה שכן אפשר לעשות וזה לא פחות חשוב, הוא תיקונים שונים ברקמות הרכות ובמיוחד בחניכיים. מטופלים הסובלים משיניים עקומות או לא מיושרות, סובלים בדרך כלל גם מעיוותים וחוסר סימטריה בחניכיים. עיוותים אלה ניתנים לתיקון באמצעות לייזר ללא חתכים, ללא תפרים וללא דימום, מה שמאפשר לכם להשיג תוצאות מיידיות שמשפרות במידה מסוימת את האסתטיקה הכללית של הפה, גם אם לא מעניקות לכם יישור שיניים ביום אחד.

בשורה התחתונה, השוק מלא בהמון הבטחות, שלא תמיד יש להן כיסוי. מדובר בעיקר בהצהרות שיווקיות אם כי כפי שראינו, יש מאחוריהן לפחות רוח כללית שתומכת בהן. גם במקרה של יישור שיניים ביום אחד, זה לא באמת משהו שניתן להשיג, אבל האופציות היום הן הרבה יותר נוחות, מהירות ואסתטיות והן גם דורשות מכם פחות ביקורים ופחות טיפולים אצל האורתודנט. אז אולי לא ביום אחד אבל כמעט בטיפול אחד וגם זה משהו בתהליך אורתודנטי שעד השנים האחרונות נחשב לאחד ממפגעי האסתטיקה הקשים ביותר בענף רפואת השיניים, מפגעי אסתטיקה שגם מנעו מאנשים רבים לעבור את הטיפול מלכתחילה.

לייעוץ עם רופא מומחה

אודות הכותב

מגזין דנטל

מגזין דנטל

אחרי כמה טיפולים מאוד רציניים בשיניים, החלטתי שאחנו מקימים מגזין בו ניתן את כל המידע אודות טיפולי שיניים, איך עושים את זה ואיפה.

small_c_popup.png

לא כדאי לפספס שיחת חינם עם יועץ מומחה

השאירו פרטים ונדאג שרופא יחזור אליכם לייעוץ

*בהתאם להנחיית משרד הבריאות, במהלך תקופת הסגר המרפאות שעובדות עם דנטלי תפעלנה כסדרן.