fbpx

יישור שיניים בלייזר

תוכן עניינים

עם הפיכת הלייזר לתחליף מדויק ואפקטיבי מאוד בתהליכים רפואיים רבים ומגוונים, זאת הייתה רק שאלה של זמן עד שנוכל למצוא את הלייזר גם במרפאות השיניים ואכן, בשנים האחרונות הולך וגדל סל טיפולי השיניים שאותם ניתן לבצע בלייזר. אחד הטיפולים בהם נעשה שימוש נרחב באמצעי טכנולוגי זה הוא טיפול יישור שיניים בלייזר, אם כי השם מעט מטעה ולא באמת מדובר בהליך קסם שמאפשר לנו ליישר את השיניים באמצעות קרן לייזר בלבד. אז באיזו צורה מסייע לנו הלייזר בתהליכי יישור שיניים ומהן הפעולות שניתן לבצע באמצעותו במסגרת ההליך? על כך תוכלו לקרוא ממש כאן בשורות הבאות.

לפני הכל, מה זה בדיוק לייזר?

כדי להבין כיצד ניתן לתקן ראייה באמצעות לייזר וכיצד ניתן גם כעת ליישר שיניים באמצעות לייזר, צריך להבין תחילה מהו הלייזר. ובכן, לייזר הוא קרן אור מרוכזת מאוד וחזקה מאוד, מונוכרומטית (בעלת גוון אחד אחיד) וקורנת באורכי גל בטווח קטן מאוד. את קרן הלייזר ניתן להקרין בעוצמות משתנות באמצעות שינוי אורך הגל של הקרן (אור הוא למעשה תדר ולכן יש לו אורך גל שניתן לשנות אותו). ככל שאורך הגל גבוה יותר, כך הקרן מרוכזת יותר, חמה יותר ובעלת השפעה רבה יותר על המשטח בו היא פוגעת ולהיפך כאשר אורך הגל נמוך יותר. הפעולות שניתן לבצע באמצעות קרן לייזר כוללות חימום, חיתוך, איחוי, שיוף והלחמה של רקמות, עצירת דימומים ועוד. היתרון הגדול של קרן הלייזר הוא בראש ובראשונה מידת הדיוק הפנומנלית שלו, מידה שלא ניתן להגיע אליה באף אמצעי אחר. כמו כן, מאחר ומדובר בקרן אור, ניתן באמצעות קרן הלייזר להגיע לאזורים שהגישה אליהם היא קשה ומורכבת ולבצע את הפעולות הכירורגיות הנדרשות בצורה קלה יותר. לבסוף, קרן הלייזר מאפשרת לנו לבצע פרוצדורות כירורגיות ללא חתכים, ללא דימום וללא צורך בתפרים ואת כל היתרונות האלה אפשר למצוא במסגרת טיפול יישור שיניים בלייזר.

אז כיצד מבוצע יישור שיניים באמצעות קרן לייזר?

ובכן, האמת היא שלא ניתן לבצע יישור שיניים באמצעות קרן לייזר. יישור שיניים הוא הליך שיכול להתבצע באמצעות שינוי מנח, גובה וזווית השיניים, באמצעות הסרה של מסת שן ובאמצעות הוספה של מסת שן. כך למשל, יישור שיניים אורתודנטי מבוסס על שינוי מנח, גובה וזווית השיניים באמצעות הפעלת לחץ מחושב בצורה מדורגת על השיניים. יישור שיניים יכול להתבצע גם באמצעות ציפוי חרסינה במסגרתו ניתן לשייף את השן באזור מסוים שלה ולהוסיף מסה באמצעות עלי חרסינה דקיקים. בכל מה שקשור לשיניים, קרן הלייזר יכולה לסייע לנו בהסרה של מסת חומר בלבד. זאת ועוד, השימוש בלייזר לצורך ביצוע פעולות ישירות בעצמות השיניים טרם הגיע לרמת הפיתוח הנדרשת על מנת שאכן ניתן יהיה להחליף את מקדחי רופא השיניים בלייזר או לבצע פעולות כלשהן בשיניים עצמן. המקום בו הלייזר כן מסייע לנו הוא בטיפול ברקמות רכות בפה ובכלל זה בחניכיים, בשפתיים, בלחי הפנימית ובכל רקמה רכה אחרת בחלל הפה.

יישור שיניים בלייזר הוא למעשה יישור שיניים אורתודנטי טיפוסי, הנעזר בטכנולוגיית הלייזר על מנת לבצע תיקונים ושיפורים אסתטיים ומבניים ברקמות הרכות. כך למשל, לאחר יישור שיניים ייתכן מצב בו החניכיים מתנפחות סביב התקנים אורתודנטיים המשמשים ליישור. את הנפיחות הזאת ניתן להסיר באמצעות לייזר ללא חתכים, ללא דימום וללא תפרים. ישנם גם מצבים בהם החניכיים לא עוברות תהליך של התאמה לתזוזת השיניים לאורך תהליך היישור. אי התאמת החניכיים לתזוזת השיניים יכולה להוביל למצבים של חוסר סימטריה, פערי גובה של קו החניכיים וכן הלאה. את כל אלה ניתן לתקן באמצעות לייזר.

האם לא ניתן לבצע את התיקונים הללו גם ללא לייזר?

התשובה היא שבהחלט ניתן. למעשה, עד המצאת הלייזר והכנסתו לעולם הרפואה בכלל ולעולם רפואת השיניים בפרט, בוצעו תיקונים אלה בכל מקרה בו הם נדרשו ממש כמו היום. אלא שבעבר, דרשו תיקונים אלה הליכים כירורגיים, לעיתים מורכבים, הכרוכים בביצוע חתכים בחניכיים, דימום מאסיבי ותפרים. היום ניתן לבצע את התיקונים הללו באמצעות לייזר בצורה נקייה מאוד, ללא מעורבות כירורגית וללא צורך בכאב ובתהליך החלמה ארוך. מה שחשוב להבין הוא, שעצם היכולת לבצע תיקוני חניכיים ורקמות רכות באמצעות הלייזר, לא היא שהפכה פתאום את כל התיקונים הללו לצורך שלא היה קיים בעבר. תיקונים אלה נדרשו תמיד במסגרת טיפול יישור שיניים וההבדל היחיד הוא שהיום ניתן לבצע אותם במסגרת טיפול יישור שיניים בלייזר, בצורה קלה הרבה יותר, בטוחה הרבה יותר ומדויקת הרבה יותר.

מהם היתרונות של לייזר בהליכי טיפולי שיניים?

הלייזר מביא איתו שורה ארוכה של יתרונות חשובים, שיכולים לשנות מן הקצה לקצה את חוויית הטיפול, תוצאותיו וקלות הביצוע שלו. בין היתרונות הבולטים ביותר ניתן למנות את הבאים:

  • האפשרות לבצע טיפולים ללא צורך בהרדמה מקומית או טשטוש – נכון לחלק מהטיפולים ולא לכולם
  • קרן הלייזר מבצעת שתי פעולות במקביל: חיתוך רקמות והלחמת כלי דם בו זמנית. המשמעות היא שניתן לבצע פעולות כירורגיות ללא דימום או עם מעט מאוד דימום וזאת, במקום ביצוע הליכים כירורגיים עם סכין מנתחים ועם לא מעט דימום וכאב.
  • הלייזר הוא אמצעי טיפול היגייני מאוד ואינו דורש סטריליזציה, מה שמקטין מאוד את ההסתברות להתפתחות זיהומים ודלקות.
  • טיפולי לייזר יכולים להשיג את אותן מטרות של הליכים כירורגיים רגילים, ללא צורך בתפרים כלל
  • רמת הדיוק היא עליונה על כל אלטרנטיבה והפגיעה ברקמות סמוכות כמעט ואינה קיימת
  • תהליך ההחלמה והריפוי הוא מהיר הרבה יותר, קל הרבה יותר ולעיתים לא נדרש כלל
  • לבסוף, כפי שאמרנו קודם לכן, מאחר והטיפול מבוצע על ידי קרן אור, ניתן לכוון את קרן האור לכל אזור נראה בעין, גם אם הגישה אליו עם כלים פיזיים היא מאוד מורכבת ומסובכת. יכולת זו מאפשרת לבצע פעולות כירורגיות באזורים עם גישה קשה ובצורה מדויקת וקלה הרבה יותר

האם יישור שיניים בלייזר הוא הליך בטוח?

ובכן, התשובה היא בהחלט כן ולכל הפחות בטוח לפחות כמו מכשור טיפולי אחר במרפאת השיניים. יחד עם זאת, ללייזר, כמו גם למכשירי טיפול אחרים, יכולים להיות סיכונים נקודתיים ובכדי להבטיח שהסיכונים האלה לא מתממשים, את הטיפול של יישור שיניים בלייזר חשוב לעבור אצל רופא מוסמך ומומחה, המפעיל ציוד שעומד בכל התקנים הנדרשים ואושר למטרת הטיפול הספציפי. ביצוע ההליך על ידי אורתודנט מוסמך בהחלט יכול להעניק לכם את השקט הנפשי שאתם עוברים את הטיפול בצורה בטוחה לחלוטין ולא אמור להיות לכם חשש חריג כלשהו מהשימוש בלייזר, יותר מהחשש הבטיחותי של מקדחת שיניים או אור אולטרה סגול להקשיית דבקים דנטליים.

בשורה התחתונה, לייזר לא יכול ליישר לכם את השיניים אבל הוא יכול לבצע את השלמות הטיפול הנדרשות בהליכים אורתודנטיים רבים ולעשות זאת בצורה קלה מאוד, מדויקת מאוד ובטוחה מאוד. על כן, אם אתם עוברים הליך יישור שיניים אצל אורתודנט מוסמך, אתם בהחלט רוצים לברר לגבי אופציית הלייזר לצורך ביצוע תיקונים ברקמות הרכות לאורך הטיפול.

לייעוץ עם רופא מומחה

אודות הכותב

מגזין דנטל

מגזין דנטל

אחרי כמה טיפולים מאוד רציניים בשיניים, החלטתי שאחנו מקימים מגזין בו ניתן את כל המידע אודות טיפולי שיניים, איך עושים את זה ואיפה.

small_c_popup.png

לא כדאי לפספס שיחת חינם עם יועץ מומחה

השאירו פרטים ונדאג שרופא יחזור אליכם לייעוץ

*בהתאם להנחיית משרד הבריאות, במהלך תקופת הסגר המרפאות שעובדות עם דנטלי תפעלנה כסדרן.