fbpx

יישור שיניים לעומת ציפוי שיניים – איך בוחרים?

תוכן עניינים

מתלבטים בין יישור שיניים או ציפוי שיניים? מדובר על פעולות שונות המתרחשות כתוצאה ממקרים שונים. בכתבה הבאה נפרט על כל אחד מההליכים ונענה על השאלה מה עדיף יישור שיניים או ציפוי שיניים?

מהו יישור שיניים?

לפני שאנחנו נכנסים לעובי הקורה ועונים על השאלה האם כדאי לעשות יישור שיניים, נסביר מהו יישור שיניים. שיניים צפופות ועולות אחת על השנייה עשויות לגרום לבעיות רבות ובין היתר מחלות חניכיים.  הבעיה עשויה לבוא לידי ביטוי גם בהתפתחות עששת ומחלות שונות להוביל למצב של אובדן שיניים וחוסר יכולת ללעוס. חשוב ביותר לא להתעלם מהבעיות הנ"ל על מנת לא לגרום להחמרה במצב ולכן טיפול יישור שיניים זה הפתרון הטוב ביותר. 

אין ספק כי קיימת חשיבות רבה לחיוך יפה התורם לתחושת ביטחון עצמי של כל אחד. מטופלים רבים מדווחים על שיפור בביטחון העצמי שלהם לאחר הטיפול. אם בעבר הטיפול נעשה באמצעות מכשור מסורבל אשר הורכב על השיניים, הרי בשנים האחרונות ניתן לראות את השינוי בתחום הבא לידי ביטוי במכשור מתקדם ושקוף שאינו פוגע באסתטיקה. 

 מה משך טיפול יישור שיניים?

לשאלה כמה זמן נמשך טיפול יישור שיניים, התשובה היא כי טיפול שיניים נע בין שנה לשלוש שנים בהתאם למצב המטופלים. טיפולים בגיל מוקדם עשויים להמשך מספר חודשים. משך הטיפול תלוי בשלב בו נמצא הטיפול וכן בקצב של גדילת הפנים והפה ובהתאם לחומרת הבעיה. כאשר מדובר על בעיות קשות יותר, הטיפול נמשך זמן רב יותר. אין ספק כי מדובר על זמן ממושך, אבל התוצאה הסופית היא מראה שיניים יפות יותר ויחסים תקינים בחלל הפה- השיניים והלסתות מצויות בעמידה נכונה ונראות טוב יותר. 

כיצד מתבצע טיפול יישור שיניים?

טיפול זה מתבצע באמצעות עזרים שונים המתאימים למטופלים, בין אם מדובר על סמכים המורכבים על השיניים או מכשירים אורטופדיים אחרים. בשנים האחרונות ניתן לראות התפתחות של ממש בתחום הבאה לידי ביטוי במגוון עזרים ליישור שיניים. ניתן לראות שורה ארוכה של פיתוחים אשר מאפשרים לעשות שימוש בעזרים מתקדמים בהשוואה לעבר. בניגוד לעבר, כיום אין צורך לעבור יישור שיניים לתקופה ממושכת , באמצעות תכנון הטיפול ושימוש במכשור מתקדם ניתן לסיים את הליך יישור השיניים במהירות ליהנות ממראה פה יפה. 

סמכים: סמכים מורכבים על השיניים וניתן לשלוף אותם או להדביק על השיניים. באמצעות הפעלת כוח עדין וקבוע לכיוון מסוים הסמכים מזיזים את השיניים למקום המתאים. 

 מכשירים אורטופדיים: מכשירים אורטופדיים אחרים כמו רסן למשל פועלים באמצעות הפעלת כוחות המדריכים את עצמות הלסת לכיוון המתאים. כך לדוגמא, שימוש ברסן יכול להקטין שיניים בולטות תוך התאמה טובה בין הלסת העליונה והלסת התחתונה. 

 על מנת לבחור את העזרים המתאימים ביותר הרופא המטפל מבצע אבחון מקיף הכולל היסטוריה רפואית של המטופלים וכן בדיקה קלינית ודנטלית במסגרתה הוא לוקח מידות למודלים של שיניים וצילומי רנטגן. מדובר בפעולות חיוניות למדי על מנת לבחור את השיטה המתאימה ביותר. 

מהו ציפוי שיניים?

לצד יישור שיניים ניתן למצוא בשנים האחרונות טכניקה נוספת של ציפוי שיניים מחרסינה המאפשר למטופלים לקבל את התוצאה הרצויה לשפר את המראה האסתטי. באמצעות הדמייה ממוחשבת ניתן לראות כיצד תראה התוצאה הסופית. באמצעות שימוש בהדמייה ממוחשבת ניתן לראות את התוצאה הסופית תוך הורדת כמות חומר שן קטנה מהשיניים, זאת בניגוד להליך יישור שיניים שומר על השן המקורית ללא כל פגיעה. כיום קיימים חומרי חרסינה איכותיים באמצעותם ניתן לבצע את ההליך וליהנות מתוצאה אסתטית במיוחד. 

ציפוי שיניים נולד בהוליווד. רופא בשם צ'ארלס פינקוס מצא שיטה לתקן את השיניים של כוכבי הקולנוע הגדולים בהוליווד. היה מדובר על שיטה מהפכנית למדי במסגרתה הוא ביצע הדבקה של חרסינה זמני שלא נדבק על השן ונפל לעיתים קרובות. ההמצאה שלו התאימה לכוכבים בהוליווד היטב שעשו בה שימוש לטובת אירועים נוצצים ועתירי כוכבים. עם זאת, עבור אנשים שאינם כוכבים בהוליווד השיטה התבררה כפחות מוצלחת במשך השנים השיטה שלו הלכה והשתכללה והיום ניתן לראות שורה ארוכה של ציפויים.

מתי יש לבצע ציפוי שיניים?

יישור שיניים מבצעים כאשר השיניים אינן ישרות, אבל מתי יש לבצע ציפוי שיניים?כעת נפרט את המקרים הבאים:

שן מוכתמת: כאשר השן מוכתמת אפשר לבצע ציפוי שיניים.

צבע לא אסתטי: כאשר הצבע של השן אינו אסתטי אפשר לבצע את ההליך.

צורה לא אסתטית של השן: במקרים בהם הצורה של השן אינה אסתטית כמו למשל שיניים סמוכות או שיניים שבורות אפשר לבצע ציפוי. 

ציפוי שיניים לשיניים עקומות 

נשאלת השאלה האם אפשר לבצע ציפויי שיניים לשיניים שאינן ישרות. אם אתם סובלים מהתופעה של שיניים עקומות וחולמים על ציפוי, עולה השאלה האם אפשר לבצע את ההליך.

אמנם קל יותר לבצע הליך של ציפוי שיניים לשיניים ישרות בהשוואה לשיניים עקומות, אבל ציפוי לשיניים עקומות אפשרי לאחר יישור שיניים. שיניים עקומות שלא נותרו בעמדה נכונה עשויות לפגוע בהליך הכולל ציפוי ולכן יש לדאוג ליישור. לאחר יישור השיניים ניתן לבצע ציפוי באמצעות חרסינה, כך לדוגמא במקרים בהם יש רווחים בין השיניים. כאשר מדובר על שיניים עקומות, הרי חשוב להשוות את רוחב הרווחים באמצעות יישור שיניים ולאחר מכן לסגור את הרווחים בין השיניים באמצעות ציפוי חרסינה.  

באילו מקרים יש לשלב בין ציפוי שיניים ובין יישור שיניים?

ישנם מקרים שונים בהם יש לשלב בין ציפויי שיניים ובין יישור שיניים. מדובר על טיפול משולב אשר מאפשר קבלת תוצאה נפלאה- אפשרות לחייך בפה מלא ללא בושה. השילוב בין השיטות השונות מוכר בקרב רופאים ומומלץ במקרים מסוימים.

זווית אינה נכונה: במקרים של מיקום שאינו נכון או זווית אינה נכונה של שיניים בקשת, ההמלצה היא לשקול טיפול באמצעות ציפוי חרסינה. עם זאת, באמצעות שילוב של יישור שיניים וציפוי יהיה ניתן להביא את השן לעמדה מתאימה. במקרה הזה יישור שיניים לבד לא יוביל לתוצאה האסתטית הרצויה אלא יש צורך לשלב ציפוי שיניים.

  שיניים קצרות: במקרה של שיניים קצרות אשר יש צורך להאריך למטרת אסתטיקה, אי אפשר להסתפק רק ביישור שיניים אלא יש צורך גם לבצע ציפוי שיניים. 

 נציין כי הזמן עשוי להכתיב את אופי הטיפול- לעיתים יש צורך בטיפול קצר לפני אירוע וניתן לבצע יישור שיניים חלקי ולאחר מכן ציפוי שיניים באמצעות חרסינה.

 אילו ציפויים לשיניים ניתן לראות בשנים האחרונות?

בשנים האחרונות ניתן לראות שפע של ציפויים לשיניים. כעת נפרט על הציפויים:

ציפוי חרסינה: בשנים האחרונות ניתן לראות את ההתקדמות בציפויי חרסינה- אם פעם ציפוי חרסינה היה נשבר בקלות, הרי בשנים האחרונות ניתן לראות את השינויים בתחום הבאים לידי ביטוי בחוזק ואסתטיקה.

 הכנת הציפוי: לצורך ההכנה של הציפוי הרופא נעזר בטכנאי שיניים במטרה לתכנן את מבנה הציפוי באמצעות הסרה של חלק קטן מאמייל השן. לאחר מכן הרופא לוקח מטבע של השן ולפיו הטכנאי מכין את הציפוי.

ציפוי: הרופא מצפה את השן בחומר מורכב במטרה לשמור עליה. החומר זה מוסר בעת ציפוי החרסינה. ציפוי חרסינה מאפשר התאמה נהדרת לשן ואינו גורם להיחלשות השן. 

 נציין כי על מנת לבצע את ההליך יש צורך בניסיון ומיומנות טכנית רבה. חוסר דיוק בתכנון והכנת הציפוי עשוי להוביל לתוצאה לא מתאימה ולאחר מכן יהיה קושי לבצע תיקונים. מכאן, חשוב ביותר לבחור את המומחה הטוב ביותר בתחום. בחירת המומחה הטוב ביותר בתחום תוביל לתוצאה הרצויה. 

 ציפוי מחומר מרוכב: מדובר על ציפוי המודבק בצורה ישירה על השן. בהשוואה לציפוי חרסינה, מדובר על שיטת ציפוי מהירה יותר- ניתן לבצע את השיטה בביקור אחד אצל הרופא. 

שינוי צבע בקלות:עם זאת, החומר נוטה לשנות את הצבע בקלות ועל מנת להחזיר את הצבע לגוון המתאים יש צורך בביקור אצל הרופא. 

פחות חזק מחרסינה: נוסף על כך, מדובר על חומר פחות חזק מחרסינה.

 כך או אחרת, חשוב ביותר לבחור את השיטה המתאימה ביותר תוך התייעצות עם הרופא ובחינת ההיסטוריה הרפואית. חשוב ביותר להגיע לפגישה מקדימה אצל הרופא על מנת לבחון את האפשרויות העומדות בפניכם וכך לדעת מהן האפשרויות הטובות ביותר לטיפול. 

לייעוץ עם רופא מומחה

אודות הכותב

מגזין דנטל

מגזין דנטל

אחרי כמה טיפולים מאוד רציניים בשיניים, החלטתי שאחנו מקימים מגזין בו ניתן את כל המידע אודות טיפולי שיניים, איך עושים את זה ואיפה.

small_c_popup.png

לא כדאי לפספס שיחת חינם עם יועץ מומחה

השאירו פרטים ונדאג שרופא יחזור אליכם לייעוץ

*בהתאם להנחיית משרד הבריאות, במהלך תקופת הסגר המרפאות שעובדות עם דנטלי תפעלנה כסדרן.