fbpx

כמה עולה יישור שיניים?

תוכן עניינים

צמיחת שיניים בצורה עקומה, לא מסודרת, או מרווחת מדי, היא בעיקרה תוצאה של גנטיקה. פרט לגנטיקה, יכולה צמיחה כזאת להתרחש גם בעקבות בעיות שיניים בשיני החלב, טראומה באזור הלסת, בעיות חניכיים ואפילו מחלות רקע שונות, אם כי רובם המכריע של המקרים בהם נדרש יישור שיניים הם על רקע גנטי. את התהליך של יישור שיניים ניתן לבצע היום באמצעות שלוש שיטות שונות, שכולן כרוכות בזמן, התמדה והקפדה ובמקרה של יישור שיניים, מחירים הם גם מרכיב שכדאי לקחת בחשבון, אם כי בפרופורציות הנכונות.

מדוע צומחות השיניים בצורה לא ישרה או לא מסודרת?

צמיחת שיניים בצורה לא ישרה או לא מסודרת נובעת כאמור בעיקרה, מסיבות גנטיות היוצרות חוסר התאמה בין גודל ומבנה הלסת ובין גודל ומבנה השיניים. כך למשל, כאשר הלסת קטנה מדי ביחס לשיניים, צומחות השיניים בצפיפות רבה מדי, שגורמת לכיסוי של שן אחת על ידי השן הסמוכה לה, צמיחת השיניים בזווית בניסיון לצמוח בתוך המרווח הצר שעומד לרשותה וכן הלאה. במקרה של לסת גדולה מדי ביחס לשיניים, התוצאות תהיינה בעיקרן פה עם מרווחים גדולים מדי בין השיניים. בנוסף לכך, בעיות גנטיות יכולות ליצור גם חוסר פרופורציה במבנה הלסת, למשל כאשר הקשת התחתונה בולטת החוצה יותר מזו העליונה או להיפך, כאשר הלסת צומחת עם קשת דנטלית בעלת רדיוס גבוה או קטן מדי ביחס לנורמל וכן הלאה.

צמיחת שיניים עקומות יכולה להיגרם גם בגין בעיות שיניים שונות. כך למשל, חוסר שיניים חלביות בעקבות עקירה בגיל צעיר, עלול להוביל להתפתחות לקויה של עצם הלסת באותו אזור ולהצטופפות השיניים באזור, מה שיגרום לצמיחת שן קבועה בצורה עקומה. מחלות חניכיים בהן מאבדות החניכיים את אחיזתן בשיניים יכולות אף הן להוביל לשינוי במנח השיניים בטרם תבריא הדלקת. בכל המקרים האלה, ניתן לטפל בבעיית השיניים העקומות באמצעות טיפול יישור שיניים המבוצע על ידי אורתודנט מוסמך ובבחירת השיטה של יישור שיניים, מחירים הם לא הפרמטר היחיד שיש לבדוק – חשוב לבחור תחילה את סוג הטיפול.

מהם שלושת סוגי טיפולי יישור שיניים?

נכון להיום, ישנן שלוש טכניקות שונות לביצוע יישור שיניים:

קוביות חיצוניות – בשיטה זו מודבקת קוביית מתכת קטנה על הצד החיצוני של כל אחת מן השיניים, וביניהן מועבר חוט מתכת דק שמהדק אותן ויוצר את הלחץ הנדרש בכדי לשנות את מנח השיניים בקשת הדנטלית ולהביא את כלל השיניים למצב מיושר. טיפול זה נערך בשלבים מדורגים, כשבכל שלב מהדקים מעט יותר את המתח של חוט המתכת, על מנת להשלים את התהליך בצורה מדורגת.

קוביות פנימיות – שיטה זו עובדת בצורה דומה מאוד לשיטת הקוביות החיצוניות, אם כי במקרה זה מודבקות קוביות המתכת על צידן הפנימי של השיניים. שיטה זו פותחה בעיקרה על מנת להימנע מהפגיעה האסתטית הנגרמת בשיטה החיצונית. מאידך, שיטה זו נחשבת לנוחה הרבה פחות בגין החיכוך הרב בין קוביות המתכת והלשון.

קשתות שקופות – השיטה החדשה ביותר היא שיטת הקשתות השקופות, בה נבנים עבור המטופל שלושה סטים של קשתות בגוונים שונים, כל סט מתאים לשלב מתקדם יותר בטיפול. המטופל מרכיב את הקשת על גבי השיניים וזו יוצרת את הלחץ הנדרש כדי להביא את השיניים למצב מיושר. בהמשך, מוחלף הסט בסט המתקדם יותר כדי להמשיך את התהליך בצורה מדורגת.
לחצו כאן לעוד מידע על יישור שיניים שקוף.

כל מטופל יכול לבחור בטכניקה המתאימה לו ביותר, בהתאם למידת רגישותו לפגיעה האסתטית של הטיפול, אם כי ההחלטה הסופית היא של האורתודנט שקובע את מידת היעילות של כל טכניקה בכל מקרה ומקרה. כל הטכניקות הללו מבוססות על תהליך יישור מדורג, שדורש התמדה והקפדה ויכול להימשך בין 6 חודשים ועד 3 שנים, בהתאם למורכבות של המקרה הספציפי. מן הסתם, ביציאה לדרך של טיפול יישור שיניים, מחירים יכולים להיות מושפעים גם מרמת מורכבות זו, שצפויה להשפיע על מספר המפגשים עם המטופל, על היקף העבודה שיש להשקיע בטיפול בו ובהתאם לכך גם בעלות השירות עבורו.

אז כמה זה עולה?

הדבר הראשון שיש בסוגיית העלות הוא שבטיפול יישור שיניים, המחירים יכולים לנוע על פני טווח רחב מאוד, החל מ-6,000 שקלים ועד יותר מ-30,000 שקלים. העלות הסופית נקבעת בהתאם לנקודת הפתיחה של המטופל, מורכבות הטיפול בו, טכניקת היישור הנבחרת, מספר הלסתות בהן יש לטפל (אחת או שתיים) וכמובן זהות הגורם המטפל. טכניקת הקשתות השקופות נחשבת ליקרה למדי וכך גם היישור הפנימי. מחיר הטיפול כולל בתוכו כמובן עלויות שונות כמו צילומים, ביקורי רופא, חומרים דנטליים וכדומה. בשורה התחתונה, לא ניתן להציב בפניכם טווח מחירים ולבטח לא מחיר אחד ממוצע, שעל בסיסו תוכלו לקבל החלטה לגבי ביצוע יישור שיניים. מאחר ובמקרה של יישור שיניים, המחירים יכולים לנוע בטווח כל כך רחב, את המחיר יהיה עליכם לקבל במסגרת הצעה מסודרת מרופא השיניים, לאחר ביצוע בדיקה יסודית ובחירת טכניקת היישור.

מן הסתם, אם תבחרו לבצע את הטיפול בקופת החולים, המחיר שתשלמו יכול להיות נמוך משמעותית מהמחיר בשוק הפרטי, במיוחד אם יש לכם ביטוח פרימיום בקופת החולים. אם תחליטו שאתם יכולים "לסבול" את הפגיעה האסתטית של קוביות חיצוניות, תוכלו להשלים את התהליך בעלות נמוכה יותר לעומת השלמתו בטכניקת הקשתות השקופות. זה אולי המקום לומר, שבבחירת הטכניקה של יישור שיניים, מחירים הם לא הפרמטר היחיד שעליכם לבחון. לכל טכניקה יש רמת יעילות שונה, התאמה שונה לגילאים שונים וגם צורת יישום שונה, שתלווה אתכם לעיתים לאורך שנים. על כן, חשוב לבחור את הדברים מכל נקודות המבט הרלוונטיות ולקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבורכם, כשהמחיר הוא רק אחד מהפרמטרים ולאו דווקא המכריע ביניהם.

עלויות נוספות שצריך לקחת בחשבון

כפי שאמרנו בהתחלה, במרבית המקרים, הרקע לביצוע יישור שיניים הוא רקע גנטי. המשמעות של הדברים היא שגם לאחר שתשלימו את הטיפול והשיניים שלכם תהיינה ישרות לחלוטין, הגנטיקה תישאר כפי שהייתה ותנסה להחזיר את המצב לקדמותו. על כן, גם לאחר השלמת טיפול יישור שיניים, יש להמשיך ולתחזק את התוצאות באמצעות קשתות פנימיות למשל. אנשים שעברו יישור שיניים נדרשים להגיע לביקורת רופא אחת לתקופה, בהתאם להוראות הרופא ולהצטייד בכל האמצעים הנדרשים על מנת לשמר את התוצאות לאורך זמן. עלויות תחזוקת התוצאות הן אמנם מינוריות מאוד, אך גם אותן צריך לקחת בחשבון.

בסופו של דבר, בביצוע יישור שיניים, המחירים הם פרמטר שאמור בהחלט להשפיע על ההחלטות שלכם אבל עד גבול מסוים. אם הטיפול נדרש לנער או נערה בגיל ההתבגרות, או אפילו לאיש או אשת קריירה בגיל מבוגר, ייתכן ולא יהיה מנוס מבחירה באחת משתי הטכניקות האסתטיות (יישור פנימי או קשתות שקופות). אצל ילדים הרגישות לאסתטיקה היא הנמוכה ביותר והנה לכם סיבה טובה לבצע את הטיפול כמה שיותר מוקדם וכמה שיותר בזול. השלמת היישור בגיל צעיר גם תבטיח עמידות גבוהה יותר של תוצאות הטיפול בהמשך הדרך, ותדרוש פחות תחזוקה של התוצאות לעומת טיפולים שבוצעו בגילאי ההתבגרות ולבטח בגילאים מאוחרים יותר.

לייעוץ עם רופא מומחה

אודות הכותב

מגזין דנטל

מגזין דנטל

אחרי כמה טיפולים מאוד רציניים בשיניים, החלטתי שאחנו מקימים מגזין בו ניתן את כל המידע אודות טיפולי שיניים, איך עושים את זה ואיפה.

small_c_popup.png

לא כדאי לפספס שיחת חינם עם יועץ מומחה

השאירו פרטים ונדאג שרופא יחזור אליכם לייעוץ

*בהתאם להנחיית משרד הבריאות, במהלך תקופת הסגר המרפאות שעובדות עם דנטלי תפעלנה כסדרן.