fbpx

יישור שיניים תחתונות

תוכן עניינים

למעשה, יישור קשת השיניים התחתונה מבוצע בדיוק כפי שהוא מבוצע בקשת העליונה, אלא שבמקרה הזה עלינו לקחת בחשבון שיקולים אחרים כאשר אנו בוחנים את סוגיית האסתטיקה והנוחות לטובת בחירת הטכניקה המתאימה לביצוע היישור. בשורות הבאות נספר לכם על הטכניקות בהן תוכלו לבצע יישור שיניים תחתונות וכיצד כל טכניקה עונה על האתגרים והדילמות המאפיינים בעיקר את הסוג הזה של יישור שיניים.

איך מבצעים יישור שיניים?

תהליך יישור שיניים הוא תהליך ששייך לעולם האורתודנטיה ברפואת השיניים ומבוצע בטכניקה של הפעלת לחץ הדרגתי על השיניים בכדי להניע אותן למנח ישר ומיושר ביחס לקו הכללי של הקשת הדנטלית. הסיבות לביצוע יישור שיניים הן ברובן אסתטיות, אך ישנן גם סיבות רפואיות ופונקציונליות. כך למשל, שיניים לא מיושרות יכולות לייצר ריח רע בפה לאור דלקות חניכיים חוזרות ונשנות והצטברות שיירי מזון בחריצים צפופים בין שיניים עקומות.

שיניים לא מיושרות יכולות גם להפריע לתפקודי הלעיסה והטחינה של המזון. בסך הכל, שיניים ישרות ומיושרות הן לא רק המטרה האסתטית החשובה ביותר, אלא גם המצב הבריא ביותר עבור שיני הפה ולכן חשוב לבצע את היישור גם אם האסתטיקה לא לגמרי מעניינת אתכם. את התהליך של יישור שיניים ניתן לבצע היום באמצעות מספר טכניקות שנסקור פה כעת, אך תחילה נדבר על המקרה הספציפי של יישור שיניים תחתונות ועל השיקולים המרכזיים שעליכם לקחת בחשבון לעניין זה.

קשת השיניים התחתונה היא קשר שהנראות שלה כלפי חוץ היא נמוכה הרבה יותר מזו העליונה. אצל מרביתנו, קשת השיניים התחתונה נסתרת כלפי חוץ הרבה יותר מזו העליונה. מהסיבה הזו, רבים כלל לא מרגישים צורך ליישר את הקשת התחתונה, אם כי על חשיבות יישורה דיברנו כבר בשורות לעיל. יחד עם זאת, עצם העובדה שמדובר בקשת שיניים נסתרת יותר, מעניקה לנו גמישות רבה יותר סביב הטכניקה בה ניישר את הקשת התחתונה. אם אחד הפרמטרים המרכזיים שמשפיעים על ההחלטה באיזו טכניקה ניישר את השיניים הוא הפרמטר האסתטי, הרי שבקשת התחתונה הוא אמנם לא נעלם לחלוטין, אך הוא הרבה פחות קריטי מאשר ביישור של הקשת העליונה.

מצד שני, קשת השיניים התחתונה היא הרגישה יותר מבחינת חשיפה למשקעי סידן והיא גם זו שבאה במגע הרב ביותר עם הלשון. את זה כדאי לקחת בחשבון כאשר שוקלים יישור שיניים אחורי, שיכול להוביל לפציעה חוזרת ונשנית של הלשון ולהצטברות עששת בחלק האחורי של השיניים התחתונות.

יישור שיניים אורתודנטי קלאסי – קדמי ואחורי

טכניקת יישור השיניים הקלאסית היא הטכניקה המוכרת והפופולארית ביותר. טכניקה זו מבוססת על הדבקת קוביות מתכת על השיניים ומתיחת חוט ברזל בין כל הקוביות. מתיחת חוט הברזל מאפשרת את יצירת הלחץ על השיניים בכדי להוביל כל אחת מהן אל המנח הרצוי לנו בכדי להשיג קשת דנטלית מיושרת לחלוטין. במקרה של יישור שיניים תחתונות, נדביק את הקוביות על השיניים התחתונות כשבכל שן תודבק הקובייה באזור אחר של השן, בהתאם לזווית או לכיוון אליהם נרצה לכוון את השן. או אז, באמצעות הפעלת לחץ אחיד על כלל השיניים וביחס למיקום בו הודבקה קוביית המתכת, השן תימשך, תסובב או תידחף לכיוון הנדרש. טכניקה זו ניתנת לביצוע הן בחלק הקדמי של השיניים והן בחלקן האחורי, כשהשיקול היחיד לבחירה בין שתי האופציות הוא השיקול האסתטי. היישור הקדמי מן הסתם נראה כלפי חוץ ולכן, לפחות במישור האסתטי, נעדיף תמיד את האופציה של היישור האחורי. בקשת התחתונה צריך לקחת בחשבון את השיקולים הבאים, שאינם באים לידי ביטוי, לבטח לא באותה עוצמה בקשת העליונה:

  • השפה התחתונה צמודה יותר לשיניים התחתונות ביחס למידת ההצמדה של זו העליונה לקשת השיניים העליונות. זה אומר שיישור קדמי יוביל לפציעה וחוסר נוחות של פנים השפה התחתונה.
  • הלשון גם היא באה במגע רב הרבה יותר עם השיניים התחתונות ולכן ביישור אחורי, אנו עלולים לסבול מפציעה חוזרת ונשנית של הלשון בגין המגע הקבוע שלה עם קוביות המתכת וגשר המתכת.
  • לאור כוח המשיכה, הרוק בפה יתנקז תמיד לחלק האחורי של השיניים התחתונות ושם עלולים להצטבר משקעי סידן שהופכים את השן למחוספסת יותר, מה ש"מאפשר" לה ללכוד יותר חיידקים ושיירי מזון. תוספת של קוביות מתכת ביישור אחורי לשיניים התחתונות, יכולה להחמיר את המצב עוד יותר.

ככלל, אפשר לסכם ולומר שהטכניקה המסורתית ליישור שיניים היא טכניקה מאוד בעייתית במקרה של יישור שיניים תחתונות ואכן לאורך שנים, רבים נמנעו בכלל מליישר את השיניים התחתונות מכל הסיבות הללו. זה לא אומר שלא ניתן לבצע את היישור בשיטה הקלאסית, אבל צריך לקחת בחשבון את כלל השיקולים הללו, להיות מוכנים להשלכות וגם לסגל הרגלי היגיינה קפדניים ביותר.

יישור שקוף – הנוח והאסתטי ביותר

יישור שיניים שקוף הוא למעשה יישור שיניים המבוצע באמצעות קשתות פלסטיק שקופות לחלוטין, המוצמדות לחלק האחורי של השיניים. במהלך הטיפול נעשה שימוש בשלושה עד ארבעה סטים, המוחלפים בפרקי זמן קבועים, בכדי ליצור את הלחץ ההדרגתי על השיניים ולהביא אותן לכדי מצב מיושר לחלוטין. אמנם כפי שאמרנו קודם לכן, במקרה של יישור שיניים תחתונות, השיקול האסתטי הוא פחות מעט בחשיבותו, אבל מבחינת נוחות, הקשתות השקופות נחשבות לנוחות הרבה יותר מאשר קוביות המתכת, מה שיכול לחסוך את פציעת השפה הפנימית ופציעת הלשון וזה, בהחלט מהווה שיקול חשוב שכדאי לקחת בחשבון. מן הצד השני, מדובר בטכניקת יישור לא זולה.

יישור באמצעות ציפוי חרסינה

שיטת היישור באמצעות ציפוי חרסינה היא שיטה שיתרונה הוא סביב תהליך הטיפול הקצר, התוצאות האסתטיות המושלמות והיעדר פגיעה אסתטית לאורך הטיפול. יחד עם זאת, שיטה זו לא באמת מיישרת את השיניים, אלא רק יוצרת מצג חיצוני של ציפויים מיושרים. אם השיקול האסתטי הוא השיקול היחיד שמנחה אתכם, בהחלט ניתן להשתמש בשיטה זו גם לצורך יישור שיניים תחתונות. אם ישנו צורך רפואי ופונקציונלי ליישר את השיניים בפועל, שיטה זו אינה רלוונטית לכם. בכל מקרה, יישור שיניים באמצעות ציפוי חרסינה הוא טיפול יקר מאוד ולכן מיושם אך ורק בשיניים קדמיות או שיניים נראות כלפי חוץ.

יישור שיניים תחתונות ועליונות גם יחד

אחרי שאמרנו את כל זה, טיפולי יישור שיניים מבוצעים בדרך כלל ליישור כלל השיניים בכל הפה ולא רק ללסת התחתונה או הלסת העליונה. לעיתים נדרש יישור רק בקשת דנטלית אחת, עליונה או תחתונה, אך כאשר היא נדרשת בשתיהן, חשוב שיהיה תיאום בין שתי הלסתות, גם בתכנון התוצאה הסופית וגם בטכניקת הטיפול המתאימה ליישור הכולל. על כן, לפני שאתם מקבלים החלטה, חשוב לעבור בדיקה יסודית ולקבל מידע מהאורתודנט לגבי כל האפשרויות שיכולות להיות רלוונטיות עבורכם והדרך הטובה ביותר לשלב בין היישור של השיניים העליונות ובין יישור שיניים תחתונות. בהחלטה הסופית, יהיה עליכם לקחת בחשבון שיקולים של אסתטיקה, פגיעה אסתטית במהלך הטיפול ונוחות לאורך הטיפול אך גם לא ניתן להתעלם מהשיקול הכלכלי, שבטכניקות מסוימות של יישור שיניים יכול להיות קריטי.

לייעוץ עם רופא מומחה

אודות הכותב

מגזין דנטל

מגזין דנטל

אחרי כמה טיפולים מאוד רציניים בשיניים, החלטתי שאחנו מקימים מגזין בו ניתן את כל המידע אודות טיפולי שיניים, איך עושים את זה ואיפה.

small_c_popup.png

לא כדאי לפספס שיחת חינם עם יועץ מומחה

השאירו פרטים ונדאג שרופא יחזור אליכם לייעוץ

*בהתאם להנחיית משרד הבריאות, במהלך תקופת הסגר המרפאות שעובדות עם דנטלי תפעלנה כסדרן.