fbpx

כמה זמן לוקח יישור שיניים?

יישור שיניים שקוף

תוכן עניינים

 יישור שיניים מתחילים ברוב המקרים כאשר השיניים קבועות בפה, אך ישנם מצבים בהם מתחילים מוקדם עוד לפני החלפת שיניים חלביות. ההמתנה להחלפת השיניים החלביות עשויה להיות כרוכה במאמץ רב וטיפול ממושך במטרה לקבל את התוצאה הרצויה. ישנם מקרים בהם יהיה צורך לבצע עקירות שיניים בשל ההמתנה להחלפה של שיני חלב. רק מומחה בתחום אורתודונטיה יכול לבצע את המעקב. 

איך לזרז תהליך יישור שיניים?

ישנם מקרים בהם יש רצון לבצע הליך יישור שיניים. לשאלה איך לזרז תהליך יישור שיניים מדובר בתשובה נפוצה במיוחד מושפעת ממספר גורמים. ככל שהבעיה הראשונית תהיה מורכבת יותר, כך הטיפול יהיה ממושך יותר. 

ישנם מספר פרמטרים לפיהם ניתן לזרז את ההליך וכעת נפרט:

ביולוגיה של תנועת השיניים: חשוב ביותר להכיר את הביולוגיה של תנועת השיניים ולהיות מודעים לתזוזת השיניים או השורשים.במסגרת יישור שיניים מופעלים כוחות מכניים על השיניים, הכוחות מועברים לרקמה המסובבת את השיניים והתוצאה היא ספיגה ובניית עצם.הספיגה של העצם מאפשרת לשן לזוז למקום חדש והבנייה של העצם מאפשרת קיבוע.

קצב תזוזת השיניים: לקצב של תזוזת השיניים יש מרכיב ייחודי התלוי בקצב המטבוליזם של העצם. 

 באמצעות פעולה כירורגית ניתן להגביר את הגמישות של העצם למשך מספר חודשים וכך לגרום למהירות תנועת השיניים. ההליך ככל פעולה כירורגית ולאחר מכן הפשלה של רקמת החניכיים. הפעולה הכירורגית יצרה מספר אפקטים ובין היתר הכבשת גמישות העצם וכן יצירת דרך תאים בוני עצם. 

 מכאן, באמצעות הליך כירורגי ניתן לזרז את תהליך יישור השיניים. מדובר בהליך הנעשה במסגרת הטיפול האורתודנטי וכך ניתן לבצע יישור שיניים מהיר מהמקובל. כך לדוגמא, יישור שיניים רגיל אורך בין 12-18 חודשים ואילו יישור שיניים מהיר אורך 8- 10 חודשים. 

 יישור שיניים שקוף מסייע לחיוך מרשים

יישור שיניים שקוף מסייע לחיוך מרשים. מדובר על הליך מהיר במסגרתו נעשה שימוש בקשתות שקופות במשך כל שעות היממה. הקשתות מותאמות למטופלים וקשה ביותר להבחין בהן וכך ניתן לבצע את הטיפול במהירות.

הקשתות ניתנות להסרה בזמן צחצוח שיניים בזמן אכילה. מדובר על שיטה אשר פותחה בארצות הברית בסוף שנות ה90 ובמסגרתה נעשה שימוש בטכנולוגיה חדשה הכוללת הדמיות תלת מימדיות של השיניים, תנועות ומיקום השיניים ביחס לפה. 

ההדמיות מאפשרות לרופא המטפל לבחון את המצב בחלל הפה ולבצע שינויים בגודל הקשתות בהתאם לצרכים. כך למעשה ניתן לבצע ייצור של קשתות מתאימות למטופלים. ההרכבה של הקשתות נעשית לאורך שבוע- עשרה ימים ולאחר מכן נעשית החלפה של הקשתית. להבדיל מגשר המפעיל כוחות על קשת השיניים ללא כל הבחנה בין שן אחת לאחרת, הקשתית מבוססת על תוכנית טיפולים ממוחשבת מדויקת. באמצעות התוכנית ניתן להזיז כל שן או קבוצת שיניים בנפרד.

אילו גורמים משפיעים על יישור שיניים?

רגע לפני ההתחלה של התהליך חשוב ביותר להביא בחשבון כי ישנם פרמטרים המשפיעים על יישור שיניים. כעת נציין את הפרמטרים השונים תוך התייחסות לפרמטרים:

קושי המצב ומורכבות הטיפול: במידה ומדובר על מצב שבו יש שיניים עקומות, הרי יש צורך לבצע יישור וגם שימוש בציפוי שיניים על מנת להגיע למצב בו ניתן לבצע את היישור בצורה הטובה ביותר. כאשר הטיפול מורכב יותר, כך הטיפול יהיה ממושך יותר. עם זאת, יהיה עליכם לגלות סבלנות רבה על מנת להצליח בטיפול ולא לתת לזמן הממושך לגרום לכם להרגיש תחושת ייאוש. 

שיתוף הפעולה של המטופלים: רמת ההצלחה של הטיפול תלויה גם בשיתוף הפעולה של המטופלים. כאשר מטופלים יבחרו לשתף פעולה ויבינו את החשיבות של שיתוף הפעולה, הרי תהיה הצלחה. מאידך, אם יהיה קיים קושי, הרי הטיפול עשוי להימשך זמן מה. שיתוף הפעולה יכלול הקשבה להוראות של הרופא. ישנם מקרים בהם תאלצו להימנע מאכילה של מאכלים מתוקים, ישנם מקרים בהם תדרשו להרכיב את העזרים ליישור שיניים לאורך כל היום ולהישמע להוראות של הרופא. במידה ולא תשמעו להוראות של הרופא, הרי הדבר עשוי לגרום לעיכוב משמעותי בטיפול ואתם עשויים להסתובב עם שיניים עקומות עוד זמן רב. 

התייעצות עם הרופא: על מנת לגרום להליך להצליח חשוב ביותר להיפגש עם הרופא ולבחון את היקף הטיפול. כיום קיימות שיטות שונות ליישור שיניים כמו למשל יישור שקוף הכולל שימוש בעזרים שקופים המנוחים על השיניים או שימוש בגשר. התייעצות עם רופא לגבי העזרים השונים תסייע להגיע להחלטה הנכונה ביותר.

בדיקות: לאחר שלב התייעצות עם הרופא, מגיע השלב של בדיקות הדמיה של חלל הפה על מנת לבנות תוכנית טיפולים מתאימה. חשוב ביותר להיות מוכנים לסדרת בדיקות מקיפות אשר יאפשרו לבחון את חלל הפה ולהתאים את העזרים הטובים ביותר ליישור שיניים. ללא ביצוע של בדיקות יהיה קושי בהתאמת העזרים השונים. 

ביצוע טיפולים מקדימים: יהיו מקרים בהם יהיה צורך בביצוע טיפולים מקדימים כמו עקירת שיניים על מנת להתחיל בתהליך יישור שיניים. במקרה של טיפולים מקדימים כמו למשל עקירת שיניים תקבלו מהרופא הנחיות ברורות כיצד להתנהל ועל החשיבות של הטיפולים המוקדמים להצלחת תהליך יישור שיניים. 

מה כוללת פגישת הטיפול הראשונה?

במסגרת פגישת הטיפול הראשונה תפגשו את הרופא המטפל אשר ילווה אתכם לאורך כל התהליך. חשוב ביותר להגיע מוכנים לפגישה להיות מצוידים בידע רב לגבי השיטות השונות, זאת במטרה לשאול את כל השאלות הנכונות על מנת לבחור את השיטה המתאימה ביותר ליישור שיניים. ללא הכנה מקדימה יהיה לכם קשה ביותר לדעת מה כולל הטיפול ולכן מדובר על שלב חשוב ביותר.

פגישת טיפול ראשונה כולל התחלה של הטיפול. במסגרת הפגישה הרופא יתקין חומר מיוחד ויסביר לכם כיצד לטפל בשיניים ופלטה. נוסף על זאת, הרופא יסביר לכם על שלבי הטיפול השונים. במסגרת הפגישה הראשונה הרופא יקפיד לשאול אתכם לגבי ההיסטוריה הרפואית שלכם, יסביר לכם את אופן הטיפול ויתכנן את תכנית הטיפולים. חשוב ביותר להגיע מוכנים לפגישה הראשונה ולשמוע את כל המידע על מנת לדעת מפני מה אתם עומדים. 

קיבוע לאחר יישור שיניים

בסיום הטיפול יהיה צורך בביצוע קיבוע. קיבוע לאחר יישור שיניים יתבצע במסגרת סיום הטיפול על מנת לשמור על תוצאות הטיפול לטווח הארוך. מטרת הקיבוע הוא להצמיד את השיניים ולא לאפשר לשורשים לזוז ולשנות את המקום הטבעי. נציין כי השיניים בלסת העליונה מקובעים טוב יותר בהשוואה ללסת התחתונה. הלסת התחתונה עשויה לסבול משחיקה ושינויים. באמצעות קיבוע ניתן להבטיח כי השיניים לא יזוזו מהמקום. 

קיימים סוגים שונים של קיבוע בשיניים וסוג הקיבוע נקבע בהתאם למצב של המטופלים. יהיו מטופלים אשר לא יזדקקו לקיבוע בשל העובדה כי לא יהיה שינוי בשיניים שלהם. 

לעומת זאת, מטופלים אחרים יזדקקו לקיבוע לתקופה של שנה- שנתים עד שהשורשים יתחזקו ויהיו במקומם. 

 קיבוע נשלף: קיבוע נשלף מיועד ללסת העליונה בלבד. מדובר על קשת אשר מוכנסת ללסת צמודה לחיך. את הפלטה משאירים לאורך כל היום בפה ניתן להוציאה בעת אוכל. לעיתים יהיה מצב בו יהיה ניתן להרכיב את הפלטה רק בשינה.

 קיבוע קבוע: קיבוע קבוע נשאר כל הזמן על השיניים וניתן לצחצח את השיניים ולאכול.

חשיבות פגישות מעקב

במסגרת הטיפול חשוב ביותר לבצע פגישות מעקב. לאחר ההתקנה יהיה צורך להגיע לרופא השיניים על מנת לבחון את מצב הפה. במסגרת הבדיקות הרופא יבחן את מצב הפלטה ויציע שינויים בתוכנית הטיפול בהתאם למצב הפה. 

מתי מסירים את הגשר?

מדובר על שלב משמח במיוחד במסגרתו ניתן להסיר את הגשר. מדובר על שלב אשר מתרחש כאשר הרופא יאמר כי השיניים ישרות וניתן להסיר את הגשר. עם זאת, לא תמיד מדובר על שלב אחרון אלא הרופא עשוי להמליץ על שימוש בפלטות נוספות בהתאם לצורך על מנת להגיע לתוצאה הדרושה.

מתי יהיה ניתן לראות שיפור במצב השיניים?

מדובר על שאלה מעסיקה מטופלים רבים. בתשובה לשאלה, נציין כי כל מטופל מגיב אחרת לתוכנית הטיפולים ולכן לא יהיה ניתן לראות שינוי קבוע אצל כולם אלא בהתאם לתגובה לתוכנית הטיפולים ובהתאם לאורך הטיפול.יהיו מטופלים שונים אשר יהיה ניתן לראות את השינוי תוך מספר שבועות ואילו יהיו מטופלים אחרים אשר יהיה ניתן לראות את השינוי לאחר מספר חודשים. רופא מקצועי ובעל הבנה ובקיאות בתחום ידע להעריך את משך זמן הטיפולים תוך ניתוח של מראה הפה ומצב השיניים. נוסף על זאת, חשוב ביותר להקפיד לשתף פעולה עם תוכנית הטיפולים על מנת לראות תוצאות, כך הטיפול יהיה אפקטיבי יותר.

לייעוץ עם רופא מומחה

אודות הכותב

מגזין דנטל

מגזין דנטל

אחרי כמה טיפולים מאוד רציניים בשיניים, החלטתי שאחנו מקימים מגזין בו ניתן את כל המידע אודות טיפולי שיניים, איך עושים את זה ואיפה.

small_c_popup.png

לא כדאי לפספס שיחת חינם עם יועץ מומחה

השאירו פרטים ונדאג שרופא יחזור אליכם לייעוץ

*בהתאם להנחיית משרד הבריאות, במהלך תקופת הסגר המרפאות שעובדות עם דנטלי תפעלנה כסדרן.