fbpx

מה צריך לדעת לפני יישור שיניים?

תוכן עניינים

כולנו רוצים חיוך יפה- אין כמו חיוך יפה על מנת להתחיל את היום. סביר להניח שאם היו שואלים אותנו מה אנחנו הכי רוצים, רבים היו אומרים- חיוך יפה. כל מה שצריך לדעת על יישור שיניים – בכתבה הבאה.

שיניים יפות משנות את המראה החיצוני שלנו. שיניים עקומות או בולטות, עשויות להיות פגם משמעותי ביותר באסתטיקה ולגרום לרבים להתרחק מאיתנו נוסף על המפגע הבריאותי העשוי לגרום לדלקת חניכיים, הצטברות עששת ואיבוד השן. כיום ניתן לראות מגוון רחב של שיטות ליישור שיניים באמצעות אביזרים מתקדמים ביותר וניתן למצוא שפע של שיטות המתאימות הן לילדים והן מבוגרים. 

 יישור שיניים לילדים – מתי כדאי להתחיל?

הורים רבים מתלבטים בשאלה יישור שיניים לילדים- מתי כדאי להתחיל? מדובר על אחת השאלות המטרידות ביותר עבור הורים רבים. הורים רבים מתלבטים האם כדאי להתחיל את ההליך בגיל צעיר או שמא עדיף לחכות לגיל ההתבגרות?

ההמלצה לדעת רופאים היא להגיע עם הילדים לבדיקה לפני החלפת שיני חלב. ההמלצה של הרופאים היא להגיע למרפאה כאשר כל השיניים קבועות. אם בעבר יישור שיניים לילדים היה נחשב טרנד, הרי בשנים האחרונות אין זה כך ומדובר בשיטת טיפול יעילה למדי. כיום כאשר תחום רפואת השיניים התפתח כבר אין צורך להמתין עד שהילדים יסיימו את גיל ההתבגרות על מנת להתחיל ביישור שיניים אלא אפשר להתחיל בגיל צעיר יותר. כדאי לדעת כי בניגוד ליישור שיניים של מבוגרים, יישור שיניים של ילדים ניתן להתחיל מוקדם ולסיים תוך מספר חודשים, בהתאם לחומרת הבעיה ופתרונות השונים שיש לנקוט על מנת לפתור את הבעיה. 

האבחון של השיניים אצל ילדים יכול להתחיל בגילאי 7-8 כאשר שיני החלב מתחילות להתחלף וכדאי לבצע את ההליך טרם ימלאו לילדים 11 שנה. כדאי לדעת כי עצמות הלסת והשיניים של הילד מצויות בהליך גדילה במשך השנים וניתן לבצע התערבות רפואית על מנת למנוע מצב של שיניים עקומות או רווחים בין השיניים. נציין כי טיפול מוקדם עשוי למנוע בעיות אסתטיות אצל ילדים וגם בעיות נוספות הקשורות בבריאות השן. 

יישור שיניים הינה פעולה חשובה וחיונית למדי התורמת למראה שיניים יפות וחיוך בריא. כאשר זה נוגע לילדים, חשוב ביותר להתייעץ עם מומחה בתחום אורתודונטיה על מנת לקבל את ההחלטה הנכונה לגבי הטיפול. עם זאת, חשוב ביותר לדעת כי תידרש פעולת הכנה כמו למבוגרים במטרה לגרום לטיפול להצליח. ישנן פעולות העשויות להיות מורכבות ולכן חשוב ביותר לבחור במרפאה איכותית. 

 מאיזה גיל אפשר לעשות גשר בשיניים 

אחת השיטות ליישור שיניים היא גשר בשיניים. לשאלה מאיזה גיל אפשר לעשות גשר בשיניים התשובה היא מגיל צעיר. גשר בשיניים נחשב כחלק מעזרי הטיפול במסגרת יישור שיניים וניתן להתחיל מגיל צעיר ללא כל חשש. מדובר על שיטה במסגרתה מניחים גשר על השיניים ויש להוציא את הגשר בעת האוכל בעת צחצוח השיניים ולהקפיד על ניקיון. 

רגע לפני הרכבת גשר חשוב ביותר לבצע מספר פעולות אשר יסייעו להרכבת הגשר בצורה תקינה וטובה. 

השלמה של כל הטיפולים לבריאות השן: עם זאת, רגע לפני ההתחלה של התהליך כדאי להשלים את כל הטיפולים השונים הקשורים לבריאות השיניים ושימור השיניים הטבעיות. במסגרת ההכנות יש להשלים את כל הטיפולים כמו החלפת סתימות, טיפולי שורש או השתלות שיניים ועקירות כירורגיות של שיניים בולטות. 

 שימוש במשחת שיניים הכוללת פלואוריד: כחלק מההכנה ליישור שיניים חשוב ביותר לעשות שימוש במשחת שיניים המכילה פלואוריד. חשוב ביותר להקפיד ולשמור על ההיגיינה של הפה לפני הטיפול ובמהלכו. 

הימנעות ממאכלים מתוקים: רגע לפני הטיפול, חשוב ביותר להימנע ממאכלים מתוקים או דביקים. רגע לפני התחלת הטיפול כדאי להימנע ממאכלים מתוקים או דביקים על מנת לא ליצור מצב של חורים בשיניים ובעיות בחניכיים- כל אותן בעיות עשויות להשפיע על מצב השיניים ולגרום לעיכוב בטיפול ולכן חשוב להימנע מכך. 

שימו לב, במקרה של גשר בשיניים אי שמירה על היגיינה עשויה להוביל להפסקת התהליך ולכן חשוב ביותר להקפיד על היגיינה במטרה לא להפסיק את ההליך. 

מהו יישור שיניים למבוגרים?

אין ספק כי החיוך שלנו שווה הרבה. רבים מבינים את החשיבות של חיוך יפה ושיניים יפות. אם יש לנו שיניים עקומות, חשוב לדעת כי גם בגיל מבוגר ניתן לבצע יישור שיניים. אם לא ביצעתם יישור שיניים בגיל צעיר, כדאי לדעת כי זה לא מאוחר מדי לבצע את ההליך גם בגיל מבוגר.  כיום ניתן למצוא שיטות שונות ליישור שיניים בגילאים מבוגרים הניתנות לביצוע בלי לפגוע במראה האסתטי ובלי לפגוע בתפקוד בחיי היום יום. 

ללא חיידקים: שיניים עקומות או שיניים שעולות אחת על השנייה עשויות להיות מקור להצטברות חיידקים אשר קשה ביותר לנקות, גם כאשר מקפידים על ניקיון חלל הפה.

איכות השיניים תשמר לאורך זמן רב: במסגרת הליך יישור שיניים ניתן לשמור על איכות השיניים לאורך זמן רב. 

ניקוי בקלות: נוסף על כך, יהיה ניתן לנקות את השיניים בקלות יתרה.

אם בעבר היה ניתן לראות טכניקות טיפול אשר כללו שימוש בעזרים מתכתיים לרוב, הרי בשנים האחרונות חל שינוי משמעותי וניתן לראות שיפור באמצעות שימוש בטכנולוגיה ייחודית במסגרתה ניתן לעשות שימוש בעזרים שונים כמו פלטה שקופה המולבשת על שיניים וכן בקשתיות העשויות פלסטיק בלתי נראה- מדובר על אביזרים שונים אשר ניתן להסתייע בהם לטובת יישור שיניים. הרופא המטפל יקבע את תוכנית טיפולים בהתאם למצבו הרפואי של המטופל תוך ביצוע הדמיה תלת מימדית על מנת לבחון את מצב השיניים ולהתאים את הטיפול המתאים ביותר. באמצעות העזרים השונים ניתן לשמור על היגיינת הפה ולוודא כי הליך היישור מתרחש בצורה טובה ואיכותית. יתרה מזאת הליך יישור שיניים למבוגרים מתרחש במשך תקופה קצרה ויכול להימשך כמה חודשים בלבד. 

 יישור שיניים באמצעות פלטות – לא מיועד למבוגרים

יישור שיניים באמצעות פלטות אינו מיועד למבוגרים אלא מתאים יותר לילדים ובני נוער. אותו מתקן מתכתי בולט מורכב בחלק הקדמי של השיניים ונחשב יעיל כאשר מדובר על הליך קל ולא על הליך מורכב. יישור שיניים תוך שימוש בפלטה מאפשר לשמור על היגיינה של הפה בקלות יתרה בשל העובדה כי הפלטה נשלפת במהירות.

 מהו יישור שיניים שקוף?

קיימות שיטות שונות ליישור שיניים כאשר אחת השיטות היא יישור שיניים באמצעות עזרים שקופים כמו קשתות מותאמות אישית למטופלים. מדובר על קשתות פלסטיק שמולבשות על השיניים ניתנות להסרה בעת אכילה או בעת צחצוח שיניים. 

מהם השלבים של יישור שיניים?

בתום סיום טיפולי ההכנה מגיעים לטיפול שיניים. הטיפול כולל מספר שלבים. כעת נפרט את השלבים המלאים החל מהשלב הראשון ועד השלב האחרון הכולל אבחון וטיפול למעשה. 

שלב ראשון – אבחון

בשלב הראשון מתבצע אבחון במרפאה של אורטודנט. המטופל מגיע למרפאה במטרה לבצע אבחון במסגרתו הוא בוחן את המצב הבריאותי של המטופל ובודק האם יש לו רגישות לתרופות. חשוב ביותר לבחון את המצב הבריאותי של המטופל על מנת לדעת האם יש לו רגישות לתרופות מסוימות אשר עשויות לגרום לעיכוב בטיפול. 

מחלות:נוסף על כך, כדאי לשאול את המטופל האם הוא סובל ממחלות שונות העשויות להשפיע על הטיפול. ישנן מחלות העשויות להפריע למהלך הטיפול ולכן חשוב ביותר להביא זאת בחשבון. 

 ספירה של השיניים: נוסף על כך, האורטודנט יבחן את מצב השיניים ולפעמים ימדוד את השיניים. הוא יבחן את הצפיפות של השיניים , תפקיד הרקמות הרכות כמו לשון ושפתיים ויבחן את ההרמוניה בפנים

 צילומים: לאחר מכן הוא יבצע צילומים שונים על מנת לבחון האם קיימות שיניים כלואות שלא הצליחו לצמוח בשל היעדר מקום או בשל מנח לקוי בתוך הלסת. 

מדידות מדויקות: מטרת הצילומים היא לאפשר מדידות מדויקות אשר ישפיעו על בחירת הטיפול המתאים ביותר. במידה ומדובר בילדים, הרי אפשר לבחון את כמות הגדילה ולהחליט אם הגדילה הסתיימה וניתן לעשות שימוש במכשיר מסוים. 

שלב השני – החלטה על תוכנית הטיפול

בשלב השני חשוב ביותר להחליט על תוכנית הטיפול.  במסגרת השלב השני חשוב ביותר להביא בחשבון מספר פרמטרים:

גיל המטופל: חשוב ביותר להביא בחשבון את גיל המטופל- האם מדובר על מטופל צעיר או שמא האם מדובר על מטופל מבוגר. 

מצב השיניים: חשוב ביותר לבחון את מצב השיניים- האם מדובר במצב טוב או שמא האם מדובר על מצב בו יש צורך לבצע טיפול מורכב.

סוג הבעיה: האם מדובר על שיניים עקומות או מנח השיניים אינו תקין. במידה ומנח השיניים אינו תקין, הרי הטיפול יתמקד ביישור שיניים. עם זאת, במידה והבעיה כוללת בעיה בלסתות כמו למשל בעיה בלסת העליונה הבאה לידי ביטוי בלסת עליונה מוצרת, הרי יהיה צורך בשילוב של טיפול אורתודנטי וטיפול אורטופדי. 

 שלב שלישי – תהליך יישור השיניים

בשלב השלישי מתחיל תהליך יישור השיניים במסגרתו השיניים זזות מהמקום תוך הפעלה של לחץ מתמשך. במסגרת הפעולה מדובר על הפעלת לחץ מאסיבי סביב השן או בדחיפה של השיניים באמצעות סמכים.

שלב רביעי – סיום הטיפול ומעקב

חשוב לציין כי השלבים השונים נקבעים בהתאם להמלצה של האורתודנט ובהתאם למצב השיניים לסוג הבעיה. במקרים בהם יש צפיפות של השן, הרי חשוב ביותר לבצע יישור שיניים ולשמור על הרמוניה של הפנים ושיווי משקל. באמצעות עקירה של שן אחת או יותר ניתן לפנות מקום לשאר השיניים. במקרים בהם הצפיפות אינה חמורה, הרי אפשר לבצע פעולה הכוללת שיוף שיניים. מדובר על פעולה במסגרתה מתבצע שיוף שיניים אשר נעשה בצורה מבוקרת ונכונה על מנת לא לגרום לפגיעה בשן. נציין כי השלב של יישור שיניים עשוי להימשך כמה חודשים ואף מספר שנים. לאורך כל הטיפול קיימת חשיבות עליונה לבצע מעקב אצל אורתודנט במטרה לבחון את מצב השיניים ולוודא כי מדובר בהליך הדרגתי. יתרה מכך, לאורכו של הטיפול יש חשיבות עליונה  לבצע את ההליך כמו שצריך בהתאם לשמירה על חלל הפה.

לאחר ההגעה לתוצאות טיפול מוצלחות חשוב ביותר לדאוג לקבע את השיניים על מנת שלא יזוזו מהמקום. השיניים ממשיכות לזוז וכל תזוזה עשויה לגרום לחזרה למקום הקודם. מכאן, יש חשיבות עליונה לבצע קיבוע של השיניים באמצעות שימוש בפלטות מיוחדות אשר חלקן ניתן להסיר ואחרות קבועות. אורתודנט מומחה יחליט בהתאם למצב חלל הפה האם מתאים לעשות שימוש בפלטה הניתנת להסרה או בפלטה קבועה. יתרה מכך, אורתודנט מומחה יחליט גם כיצד יקבע הטיפול ויקבע גם את פגישות הביקורת אליהן יש להגיע על מנת לבחון את התקינות של הקיבועים והתאמה של הפלטות. 

לייעוץ עם רופא מומחה

אודות הכותב

מגזין דנטל

מגזין דנטל

אחרי כמה טיפולים מאוד רציניים בשיניים, החלטתי שאחנו מקימים מגזין בו ניתן את כל המידע אודות טיפולי שיניים, איך עושים את זה ואיפה.

small_c_popup.png

לא כדאי לפספס שיחת חינם עם יועץ מומחה

השאירו פרטים ונדאג שרופא יחזור אליכם לייעוץ

*בהתאם להנחיית משרד הבריאות, במהלך תקופת הסגר המרפאות שעובדות עם דנטלי תפעלנה כסדרן.